Alkotmánybírósághoz fordul az ellenzék az MTA-törvény miatt

  • CD
  • 2019. július 8.

Belpol

Hiller István parlamenti interpellációja során jelentette ezt be.

Az Alkotmánybírósághoz fordul az ellenzék az MTA megcsonkítását lehetővé tevő törvény miatt – jelentette be Hiller István hétfői parlamenti interpellációja során. Az ehhez szükséges aláírás már össze is gyűlt: az összes ellenzéki képviselő, valamint a független képviselők egy része is aláírta a beadványt. (50 aláírásra volt szükség, ez bőven meg is van.)

Hiller úgy fogalmazott, hogy a kormánypárti többség a hazai és nemzetközi tiltakozás ellenére elvette a Magyar Tudományos Akadémiától annak kutatóhálózatát.

Az MTA vagyonát ellentételezés nélkül az államra ruházták át – hangsúlyozta az MSZP képviselője. Emlékeztetve, hogy nem igaz az az érvelés, mely szerint az akadémiai vagyon egyébként is az államé lett volna. Hiller elmondta, hogy bár az állami támogatás központi szerepet játszott az Akadémia működésében, felidézte, hogy az MTA vagyonának egy jelentős része annak kezdeteitől magánszemélyek felajánlásaiból, ajándékaiból származik.

Hiller feltette a kérdést, hogy akkor az MTA teljes vagyonát államosítani fogják-e.

A kormány részéről Cseresnyés Péter Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára válaszolt. Elmondta, hogy az intézményfenntartó és az intézményhálózat szerepe változatlan marad a 2021-2027-es időszak uniós forrásainak felhasználása során. A cél elmondása szerint az, hogy megnöveljék a magyar tudomány közösségi forrásokból származó, jelenleg rendkívül alacsony arányú részesedését.

Az államtitkár természetesen ágált az ellen, hogy a kormány márpedig nem államosította az MTA vagyonát.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.