Állami pénzek a kampányban: Műértők

  • - mm -
  • 1998. június 25.

Belpol

Az MSZP választási szövetségese, az MSZOSZ a kampány finisében pénzzé tette SZOT-díjas festményeit. Az MSZP május utolsó napjaiban 15 millió forintért talált albérlőt üresen álló pincéibe. A képekért és a bérleményért ugyanaz a cég, a szocialista elkötelezettségű BÁV Rt. összesen 35 millió forintot fizetett. A volt kormánypárt kampánypénzeivel való minden egybeesés a véletlen műve, nyilván.
Az MSZP választási szövetségese, az MSZOSZ a kampány finisében pénzzé tette SZOT-díjas festményeit. Az MSZP május utolsó napjaiban 15 millió forintért talált albérlőt üresen álló pincéibe. A képekért és a bérleményért ugyanaz a cég, a szocialista elkötelezettségű BÁV Rt. összesen 35 millió forintot fizetett. A volt kormánypárt kampánypénzeivel való minden egybeesés a véletlen műve, nyilván.

Aki a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) képüzlete, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) pincéinek kiadása és a kampánypénzek között összefüggést lát, annak megártott a meleg, mondta több millió Híradó-néző arcába Bálint Attila, a szakszervezeti szövetség szóvivője. Mondta ezt azután, hogy a múlt héten egy, a Világgazdaság című napilapban megjelent cikk a kampány utolsó heteiben zajló pénzmozgásokat taglalta. Amire egyetlen érintett sem tudott értelmes és elfogadható magyarázatot adni. Mint ahogy arra sem, miért éppen május hónapban hagyta el több mint 100 millió forint a - nem kis részben állami tulajdonú - Bizományi Áruház Vállalat (BÁV) Rt. kasszáját.

Aki a képet szereti

Az MSZOSZ azért adta el adóval együtt 25 millió forintért a tulajdonában lévő festmények egy részét, hogy restauráltathassa a többit, válaszolt Bálint MSZOSZ-szóvivő a kérdésre, hogy miért éppen a választási kampány utolsó napjaiban ébredt fel a műpártoló hajlam a szövetségben. Egy másik magyarázata szerint vizesedni kezdett a pince, ahol a képeket tárolták, így fájó szívvel hát, de megváltak a gyűjtemény egy-egy darabjától. Az MSZOSZ legértékesebb és legtöbb festménye viszont megmaradt, és méltó otthonra talált a balatonfüredi volt SZOT-szálló galériájában.

AZ MSZOSZ-nek egyébként még az ancien régime-ből maradtak műalkotásai. Abból az időből, amikor SZOT-díjakat osztogatott, amit a hálás jutalmazottak képekkel viszonoztak. Így gyűlt össze - az MSZOSZ 1991-es vagyonbevallása szerint - 245 darab festmény és szobor (a füredi MSZOSZ-hotelben negyven olyan kép van kiállítva, mely nem szerepelt a SZOT vagyonbevallási listáján). A műalkotások, amiket könyv szerinti értéken (értsd: szobadíszként) tartott számon az érdekvédő szövetség, összesen 2,1 millió forintot értek. Az MSZOSZ tehát a sajátjával kereskedett, amikor néhány festményért május 18-án 25 millió forintról állított ki számlát a BÁV Rt.-nek. A BÁV Rt. viszont - amelynek legnagyobb tulajdonosa a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) - állami pénzzel fizetett.

Itt azonban nem ér véget a történet, hiszen a Világgazdaságnak adott nyilatkozatában Benedek János, az MFB vezérigazgató-helyettese megerősítette: a képek egy része tovább került a pénzintézet tulajdonában lévő Trezorg Kft.-hez. (Így aztán az állami pénzek MSZOSZ-hez áramoltatása kétszeresen is biztosítva van.) A társaság indoklása szerint új irodába költöztek, ezért gyűjtenek festményeket - szobadísznek.

Egyelőre ellentmondó nyilatkozatok hangzanak el arról, hogy milyen képeket is adott el valójában az MSZOSZ. A BÁV Rt. vezérigazgatója, Winkler Gyula úgy tudja, a nem kevés pénzért például Csók Istvánt, Kokas Ignácot, Glatz Oszkárt, Farkas Aladárt vásároltak, az eladó, az MSZOSZ szóvivője viszont azt állítja, Csók István Virágcsendélet című képe a balatonfüredi galériában van. (Nincs ott.)

Ágyrajárók

Nem kevésbé érdekes az MSZP Köztársaság téri pincéjének bérbeadása sem. A BÁV Rt. biztonságos, őrzött, állandó hőmérsékletű szuterént keresett, hogy az MSZOSZ-től vásárolt képeket jó helyen tudja a soron következő, "szeptemberi aukcióig", ezért nem sajnálta a pénzt: május 19-én a szocialista pince 150 négyzetméteréért 15 millió forintot fizetett, egy évre előre. (A VIII. kerületben a raktárak bérleti díja 3708 forint évente, négyzetméterenként, szemben a fenti, 100 ezer forintos árral; de tudjuk jól, hogy kerek számokkal sokkal könnyebben és gyorsabban lehet számolni, akár fejben is.)

A BÁV Rt. vezérigazgatója szerint a szocialista pincénél biztonságosabb helyet nehéz lenne találni, ezért kellett a bizományinak. Az persze okozna némi zavart, ha a Szocialista Internacionálé alelnökét - a főbejárat előtt fekete autójából kiszállva és a dolgozószobája felé menet - néhány zongorát cipelő BÁV-alkalmazott véletlenül fellökné egy öreg Bösendorferrel. Talán ezt megelőzendő alakult úgy a bizományi tárolás rendje, ahogy: a BÁV Rt. első emberének nyilatkozataival ellentétben a pincében ma sincs semmi, láthatta ország-világ a Híradóban.

Ingatlanbecsüsök

A képügylettel és a raktárbérléssel párhuzamosan a BÁV Rt. összesen 67 millió forintért (plusz áfa) felmérette ingatlanjai egy részét. A megbízott kft-kel - amelyeket pályázat nélkül választott ki a bizományi - csupán néhány üzlethelyiség felmérésére kötöttek szerződést. Ennek ellenére Winkler Gyula az összes, 136 darab BÁV-ingatlanról vár értékbecslést és műszakiállapot-leírást június végére.

Hogy erről tudnak-e a megbízott cégek, az egyelőre kérdés - munkájukat ugyanis az is nehezítheti, hogy, a Matáv adatai szerint, legtöbbjük telefonnal sem rendelkezik, így csak arra lehet gondolni, hogy futárszolgálat révén tartják ügyfeleikkel a kapcsolatot - az viszont egyértelmű, hogy a 67 millió forint még akkor is a megszokott ár sokszorosa, ha mind a 60 ezer bizományi-négyzetmétert végigmérik a cégek. Az ingatlanbecslőktől származó információk szerint a 60 ezer négyzetméter kerülne annyiba, mint amennyit a furcsa májusi szerződések során egy-egy társaságnak fizetett a BÁV.

És még nincs vége: a tavaly év végén a tőzsdére is bevezetett BÁV Rt. tulajdonosi szerkezete alapjaiban változott meg az elmúlt hónapokban. Amíg a kisrészvényesek többsége (összességében mintegy félmilliárd forint értékben) eladta a tulajdonában lévő értékpapírokat, és így a korábbi 20 százalékról 3,4 százalékra esett vissza részesedésük, addig a magukat megnevezni nem kívánó - és ezért tulajdonukat alapkezelőkre bízó -befektetők 32,1 százalékot szereztek a bizományiban. A tulajdonos MFB Rt. a részvények 25 + 1 százalékát akarja csak megtartani.

- mm -

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.