Tartalom

MaNcs, X. évf. 26. szám, (1998.06.25.) (1998-06-25)

Egotrip

Egotrip

Keresztury Tibor: Keleti kilátások (A hanyatlás évei)

Itt a vég, itt a vég, ordította egy ordítással, nemkülönben boritallal karbantartott hang a Földes Ferenc Gimnázium ablaka alatt a nyolcvanas évek kezdetén. E látnok, mint kiderült, Végh Antal újabb könyvét árulta csak egy ponyvás IFA platójáról az igazságra szomjazóknak, mindamellett mégsem volt hazudós. Odafent ugyanis épp egy derék, vitán felül jobb sorsra érdemes matektanár harmadik infarktusának módszeres előkészítése folyt, csak ő még nem tudott róla, hogy ez egyben végzetes lesz, így joggal reménykedett, bosszút áll az érettségin mindenért, mert amit hall, nem neki szól, másfelől az, hogy az udvar fénykora a hetvenes évtizeddel véget ért, számos jelből nyilvánvaló volt.

Egotrip

Babarczy Eszter: Sétáló filozófia (Újra otthon)

Könnyű szívvel vettem én a globált eddig, de most valami belesajdult, valamit megéreztem az otthontalanság fájdalmából a játékboltban, a Duna Plazában. A New York-i játékboltok válogatott kínálata: Whitney, a tinédzser Barbie, lányos műanyag tagokkal, Monica-mosollyal. G. I. Joe. A Csillagok háborúja miniatűr makettjei, emelt zsebpénzű gyűjtőknek. Rettenthetetlen collect them all szörnyek és harcosok, kurrens videójátékok és rajzfilmek után mintázva. Éppen mint nálunk Brooklynban, a Church Avenue-n, a sarki mindentudó boltban.

Para

Egotrip

Kovács Imre: Én

Na most van elegem az egészből, most akarok elmenni innen, jónapotkívánok, szeretnék valami faluféle helyen lakni, ahonnan faxon küldözgetem az üzeneteket, és ki lehet ülni a kertbe, a ház elé, ahonnan látszik a brokkoli növekedése, de ha nem, akkor közelebb lehet menni, le lehet guggolni mellé, aztán egészen, de tényleg, onnan már kifejezetten látni, ahogy bokrot bont a virágzat (béka, ahogy anyám hívja), ott lenne jó.

Publicisztika

Publicisztika

Miklósi Zoltán: A harmadik forduló

Kövér László egyelőre nem bizonyult megbízható jósnak. A Fidesz - MPP alelnöke a választások második fordulója előtt nem sokkal egy kampánygyűlésen arról beszélt a hallgatóságnak, hogy pártja kormányalakítása esetén "a taxisblokád kivételével" mindarra az egyesített támadásra fel kell készülniük, amely annak idején az Antall-kormányt sújtotta. Ebben a kijelentésben nem elsősorban az az érdekes, hogy felfedi, a Fidesz antiliberális fordulata során miként teszi magáévá a jobboldal programja után mítoszait is (a taxisblokád mint kormányellenes összeesküvés eszméjének felidézésével), hanem hogy megmutatja, a Fidesz vezetői milyen mértékben tévesztik szem elől azokat a közállapotokat, amelyek pedig választási győzelmüket egyáltalán lehetővé tették. Képzetükben még mindig az a szélsőséges kijelentésekre érzékenyen reagáló, demokratikus érzelmű közvélemény él, amely valóban ritkán mulasztotta el, hogy kimutassa felháborodását az akkori kormánypártok - a Fidesz mai szövetségesei -tűrhetetlen szavai és tettei nyomán, és amely demokratikus közvéleménynek akkor még maguk is irányítói voltak (emlékezzünk éppen Kövér parlamenti felszólalására a Csurka-pamflet közzététele után, 1992-ben!). Pedig ha ez a közérzület ma is ép és eleven volna, akkor nem fordulhatott volna elő, hogy szó nélkül maradjon például az, ami rögtön az új parlament alakuló ülésén megesett: Varga László korelnök (Fidesz, országos lista, 6. hely) "szellemi környezetvédelmet" sürgetett, arra utalva, hogy a most felálló kormánynak rendet kell végre teremtenie a közszolgálati televízókban és rádióban (Népszabadság, június 19.). Az ehhez hasonló, az akkori kormánypártok egyes politikusai által sűrűn hangoztatott követeléseket öt-hat éve még egyetemes konsternáció és átkozódás, majd viszontátkozódás követte. Ma a sajtószabadság elleni fenyegetés hallatán a demokratikus politikusok és a sajtó nem ad hangot értetlenségének. Mintha a Fidesz politikusai a sajtó feltételezett támadásaitól való páni félelmükben afféle preventív médiaháborúra készülődnének, figyelmen kívül hagyva azt a tényt, hogy a másik oldal időközben kinyilvánította érdektelenségét, a jobboldali publicisztika által "balliberálisnak" csúfolt lapok és szerzők többsége alig leplezett közönnyel szemléli a kormányalakítás előkészületeit.

Publicisztika

Hogyan? Netovább

Tegyük fel, repülünk ezerrel a szakadékba, mivel tönkrement a fékünk. Tegyük fel, túléltük. Vennénk-e ugyanattól a cégtől féket a kocsinkba? Talán akkor, ha csak az a cég gyártana fékeket tágabb agglomerációnkban. Megvennénk, és kicsit imádkoznánk, hogy ne pontosan ugyanolyat kapjunk, ami egyszer már nem működött.

Publicisztika

Halügy

Fel lettek tárva a tények. Azt írja az újság, mindegy, melyik (a Blikk című, egyébként), hogy egy miniszterjelölt asszonynak, mindegy, melyiknek (D. Ibolyának, egyébiránt) az apja halat lopott. Ez természetesen roppant helytelen, bár elszigetelt esetnek azért túlzás volna nevezni, loptak már ebben az országban ezt-azt; az, hogy valakinek a zsebében marad pár sneci, mifelénk nem szúr szemet. Az se, ha az újság megírja: az a dolga, szeretjük mondani, a retyerutyájuk révén rajtakapott politikusokra kifejezetten bukik a tömeg.

Belpol

Belpol

Cigány rapszódiák (Fischer Iván karmester)

Liszt Ferenc Magyar rapszódiáiból hallható hat egy új Philips-albumon. A Fischer Iván vezette Budapest Fesztiválzenekar Liszt forrásából, a cigányzenéből is kínál egy kis kupicával - e rapszódiák előadásának történetében először.

Belpol

Kulturális hírek

Készül a TrafóGőzerővel, s mint mondják, a tervezett ütemet tartva folyik a Liliom utcában a Trafó FMK, azaz az ipari műemlék transzformátorházból létrehozandó kortárs művészeti központ kialakítása. Ha minden jól megy, a Fiatal Művészek Klubjának kis stábja augusztus 2-án kezdhet behurcolkodni az épületbe, ahol az október 5-re tervezett, buliba torkolló "protokollátadás" után október 16-án a Budapesti Õszi Fesztivállal indulhat be a nagyüzem.

Belpol

Vízszennyezettség: Folyékony méreg

Nincs mit tenni, a fürdés és horgászás egyaránt veszélykereső tevékenységgé minősült a mostani, zavaros időkben. A kifogott halak és az előmászó fürdőzők körülbelül annyi veszélyes anyagot tartalmaznak, mint egy Mohiból éjfélkor induló tehervonat. Persze mindenre van megoldás, például ha nem horgászunk és fürdünk élő (ha-ha) vizekben.

Belpol

Az Országgyűlés alakuló ülése: Erőpróba

A harmadik szabadon választott parlament múlt csütörtöki alakuló ülése előtt a két legerősebb párt első - hétfőn kompromisszummal záródó -, a bizottsági helyek és tisztségek elosztása körüli konfliktusa okozta a legtöbb feszültséget: a szocialisták ahhoz ragaszkodtak, hogy minden bizottságban a mandátumarány szerinti egyharmados képviselethez jussanak, a Fidesz viszont a stabil kormányzati többség érdekében a szocialistáknál legalább eggyel több főt akart a testületekbe delegálni. A megegyezés visszavonulási lehetőséget biztosított az MSZP-nek: a testületek többségében - akár a létszám növelése árán - úgy kapták meg a kívánt arányt, hogy a Fidesznek sem kellett engednie. A baljós hír: hétfőn úgy tudni, hogy a - lapunk megjelenésekor aláírandó - koalíciós szerződés szerint a kisgazdák tesznek majd javaslatot a köztársaság elnökének személyére.

Belpol

Állami pénzek a kampányban: Műértők

Az MSZP választási szövetségese, az MSZOSZ a kampány finisében pénzzé tette SZOT-díjas festményeit. Az MSZP május utolsó napjaiban 15 millió forintért talált albérlőt üresen álló pincéibe. A képekért és a bérleményért ugyanaz a cég, a szocialista elkötelezettségű BÁV Rt. összesen 35 millió forintot fizetett. A volt kormánypárt kampánypénzeivel való minden egybeesés a véletlen műve, nyilván.

Belpol

Közvélemény-kutatás a politikusok népszerűségéről és a koalícióról: Győztesnek áll a világ

A választások eredménye jelentősen átformálta a közvéleményt. A Marketing Centrum június eleji felmérése során a megkérdezettek 74 százaléka azt állította, hogy május 10-én elment szavazni, és emlékezetük szerint abszolút többséget szerzett volna a Fidesz - MPP. Mindez azt is jelzi, hogy a polgárok bizalommal várják a polgári kormány megalakulását, és sok embert az sem zavar olyan nagyon, hogy Torgyán József lesz Orbán Viktor koalíciós partnere. A választások után a Fidesz - MPP elnökének bizalom-indexe 56 pontról 68 pontra ugrott, miközben Kuncze Gáboré 54 pontról 41 pontra esett. A legyőzötteknek egyébként is jaj: még annál is kevesebben mondták, hogy az SZDSZ-re szavaztak az első fordulóban, mint ahányan ténylegesen. Ugyanakkor az emlékek szerint az MSZP-re is többen voksoltak, mint valójában, ami azt jelzi, hogy a választások után is folytatódik a pártpolitikai erőtér polarizálódása, derül ki a Marketing Centrum - a Magyar Narancs és a Világgazdaság megbízásából készített - felméréséből.

Belpol

Antidiszkriminációs próbaper: Nők a pult mögött

Az utóbbi években több olyan szociológiai tanulmány is készült, amely arra az egyszerű következtetésre jutott, hogy Magyarországon nem jó nőnek lenni, és hogy a magyar nők a mai napig nem harcolták ki az őket megillető jogokat. Az Egyenlő Esélyek Titkársága úgy döntött: eljött az ideje, hogy beverje az első szöget macho társadalmunk koporsójába, és próbapert indított a nőket érő hátrányos megkülönböztetés ellen. Az első ítéletet lapunk megjelenésekor hirdeti ki a Monori Városi Bíróság.

Külpol

Külpol

Csehországi választások: De Lux

Lapzártánk idején (hétfőn este) mindent tudunk, de megjelenésünkkor (csütörtökön) sem leszünk okosabbak. Pillanatnyilag annyi bizonyos csupán, hogy Batistuta az Isten, de ez a cseheken nem sokat segít, ők csak az Egyesült Államok csapatában szerencsétlenkedő Heyduk (a szerkesztőség amatőr amerikanológusai szerint Csá Kacsára fordítható) nevű fiúért szoríthattak, akit a jószemű válogatók a vb előtti héten szedtek fel egy hátsó-oklahomai "Ki hasonlít jobban Poborskyra" versenyen, ahol néhány, alighanem csak megszokásból induló Madonnát, Elvist és Baja Ferencet utasított maga mögé. Nos, a csehek e kétségtelen kedvence leginkább kihagyott helyzeteivel hívta föl magára a figyelmet. Helyzet pedig manapság Bohémiában is van. Lássuk.

Külpol

Irán: Az amerikai barát

Miközben a teheráni parlamentben több képviselő azt indítványozta, hogy a vasárnapi Irán-Egyesült Államok vb-találkozót ne kövesse a szokásos mezcsere, Washington egy látványos megbékélési ajánlatot időzített ugyanerre az alkalomra. Hiába győzött azonban a mérkőzésen a perzsa válogatott, valószínűleg ez a hatalmas presztízsnyereség sem elegendő a tavalyi iráni elnökválasztás reformista nyertesének, Mohamed Khatami elnöknek, hogy gyorsítson az ország politikai arculatának átalakításán. Az iráni peresztrojka ellenfelei sokan vannak, az utóbbi hetekben több sikeres ellentámadásuk is volt, ennek a meccsnek még nagyon bizonytalan a kimenetele.

Könyv

Könyv

5000 dollár sorsa: Sajtot a rókalyukba

Pécsett áll a bál. A június 25-27. között zajló Nemzetközi Felnőtt Bábfesztivált kihasználva, a Bóbita Bábszínház egyik előadásának alkotói a nyilvánossághoz fordultak, mert egy lengyelországi fesztiválon nyert pénzdíjukat elszedte tőlük a Pécsi Nemzeti Színház, melynek a Bóbita az egyik tagozata.

Film

Film

Férfiak feketében

Dan Aykroyd, John Goodman színészek

Megjelenésünk napján kezdik vetíteni a mozik a Blues Brothers 2000 című filmet. Ismét egy folytatást élvezhetünk, méghozzá olyat, amire tökéletesen passzol az először az ősember által használt frázis: "Egy legenda visszatér." Hiába, már a neandervölgyiek is bekattantak a bluesra.

Zene

Zene

Testben lélek (Cindy Sherman és Annie Leibovitz kiállítása)

Mégsem lesz annyira uborkaszezon ez az idei nyár: a Kortárs Művészeti Múzeumban egymással párhuzamosan két nagyon fontos amerikai fotósnak is kiállítása nyílt nagynevű amerikai intézetek és múzeumok támogatásával. Évek óta nem volt már jelentősebb kiállítás, épp ideje, még akkor is, ha se Cindy Shermant, se Annie Leibovitzot nem sorolják a klasszikus fotóművészek közé, sőt egyikük nevét sem találtam meg a jelentősebb fotóenciklopédiákban. Mindketten a nyolcvanas évek elején kialakult popkultúrához kötődnek, noha mind szakmailag, mind intellektuálisan jóval afelett állnak.

Lokál

Lokál

Szakja Trizin buddhista vezető: Tibetli

Tibet évtizedek óta vívja kilátástalan harcát egy böhöm nagy ország ellen, ami egyszerűen rátelepült, és gátlástalanul gyilkolt, telepített és épített a saját értékei szerint. Tibet egy független, erős és csodálatos ország, ami (ha nem most, hát holnap) leválik erről a béna sárkányról, és önálló lesz. Ennek az országnak egyik képviselője válaszol most a MaNcs kérdéseire.

Sport

Sport

Kapus, elfekvő (Spanyolország-Paraguay 0-0)

Kérdés, ki véd. Ez nem kérdés, ő, csak ő, csak ő. Pedig az a potya, ilyenre csak álmában gondol a kapus, hogy aztán sokszor előjöjjön, valóban. Barátom, kapus, mondotta, ezt ő is kivédte volna. Vagyis hogy nem védi be. Zubi a vébé előtt megsérült, a kapitány sietve szólt: nem gond, majd betolják a betegágyat a kapuba, Zubi a helyén. Nem, ez még nem a palliatív részleg. Kapus, elfekvő. A másik meg, óriás sómen, magabíz és magamutogat, udvarol, hogy Zubi a világ legjobb kapusa, még élő legenda, de azért rúgni fog neki. Két capus, kezet fognak, ki-ki ketrecébe, bolondok. Jól van, Zubi védi az első gyönge lövést, szurkolok neki. Chila fölnyúl, elnyúl, Zubi fogja a fejét, ez nála gól. Chila mosolyog, ő már tudja, ma se kap, Butrague-o és Juanito még csak nem is kispados. Ezek a mai fiatalok, Enrike Lajos, mit akarsz. Én is nyugodt vagyok, Zubinak úgy sincs semmi dolga, egyedül Benitez veszélyes, ő ad, idézet a sportlapból, munkát a hálóőröknek - közülük is természetesen Zubizarretának, jé, később is Benitez csikart ki tapsot a nézőktől, idézett mű. Ez a meccs Chiláról szól, bűvészkedik, Chili-Chalavári Chilavert, s eljő az ő pillanata, fölmegy, szemben Zubi, két kapus közt a sorfal, labda kipattan, Chila rohan vissza. De szép lenne, ha Zubi beívelné! Zubizarr, éta. A spanyolok utolsó esélye, szabadrúgás tizennyolcról, veszélyes is lenne, ha Chila rúgná, Chila ezt is védené. Hierro emberbe, vége, armada horgaszt, de minek örül Chila? Jön Nigéria, a spanyolok a bolgárokkal, bármelyik továbbjuthat, vébét is nyerhet, vicc. Mindegy, egyik se érdemli meg, Chiláék se, mindegy, a franciákkal kerülnek össze, és elszállnak, lesz igazság. Ezt olvasván már tudható.

Sport

Szerencsemalacok (Chile-Ausztria 1-1 (0-0))

Ha valami emlékeztet ezen a világbajnokságon arra a merő csúfságra, amit úgy neveznek, magyar labdarúgás, az az osztrák válogatott, legalábbis ami az ötlettelenséget, a "csak ezt ússzuk meg élve" hozzáállást illeti. Azok a középpályán történő fantáziátlan megoldások, azok a sehova sem vezető támadgatások mind-mind a hazai versenyzőket juttatják eszünkbe, mégis van két rohadt fontos különbség: az egyik az erőnlét, a másik meg, hogy ezek a robotok nem roskadnak össze bekapott gól esetén, nem kezdenek el egymásra mutogatni, nem fogják a tésztára, a politikai helyzetre, az esti horrorfilmre, hanem tovább csinálják azt a lelketlen műbalhét, amiről azt hiszik, hogy labdarúgás. Eddig nekik volt igazuk, előbb Kamerun, most meg Chile ellen tudtak egyenlíteni jóval az utolsó utáni percekben, de egy pillantra se gondoljuk azt, több ez, mint mázli.

Sport

Focizni kéne, öreg, mondta Jenő (Nigéria-Bulgária 1-0 ( 1-0))

Kábé a meccs huszadik percében, pedig akkor még 0-0 volt az állás, és nagyon nem volt kibékülve Sztoicskov csatárral. Itten most a győztesekről kellene írni, de nekem a vesztesek sokkal szimpatikusabbak általában, nem én tehetek róla, talán a külvárosi klíma teszi.

Sport

Egálparádé (Németország-Jugoszlávia 2-2 (0-1))

Magyarországon négy csapatnak szokás drukkolni a vébén. Brazíliáról az ember hét- és tízéves kora között megtanulja, mit jelent, megszerzi az aktuális gombfocicsapatot, tizenegyedik szülinapjától kezdve sárga mezben alszik. Hasonló alapokról szurkolnak sokan az olaszoknak és az angoloknak, a negyedik lehetőség pedig Hollandia, talán mert végül mindig elbuknak, talán az Ajax miatt, vagy csak mert olyan megdöbbentően normális ország.

Sport

Gulyás László-Civilizált emberiség (3-0)

A fiktív portugál dialektusok lelkes feltalálói, Faragó Richárd és Hajdú B. István távozása legfeljebb profiltisztításnak lehetett szánva, fiatalításra senki sem gondolt, pedig érdemes lett volna. A két Romáriuval az ő nyelvészeti leleményükön kívül a világon semmi baj nem volt. Jó, Faragó erős izgalmi állapotban irtózatosan kukorékolt, egyébként azonban felkészült, lelkesedett, Hajdú B. pedig még egy telesportos öttusa-összefoglalóból is képes volt valami átgondoltan poénos marhaságot kanyarítani.