Súlyos alvászavarban szenvedő betegek ellátására szánják azoknak a lélegeztetőgépeknek egy részét, amelyeket a koronavírus-járvány első hullámának idején vásárolt a kormány – írja a 24.hu.
A parlament Népjóléti Bizottságának április 16-ai ülésén Szabó Tímea, a Párbeszéd-Zöldek képviselője kérdezte arról Takács Péter egészségügyért felelős államtitkárt, hogy mi lesz a sorsa annak a 12 ezer eszköznek, amelyek jó ideje bontatlanul állnak egy raktárban. A gépek egy részét a kormány azóta külföldre adományozta, néhány száz darabot megpróbált eladni, a túlnyomó többségüket viszont máig raktárakban őrzi.
A bizottság áprilisi ülésén Takács Péter elmondta, a beszerzett lélegeztetőgépek különböző tudásszintűek: vannak olyanok, amelyek az intenzív osztályos igénybevételnek, illetve az ottani elvárásoknak megfelelnek. „Ezek nagy része most is kórházaknál van, tehát a régebbi gépeket lecseréltük, a régieket leselejteztük, az újak pedig beálltak” – magyarázta az államtitkár, hozzátéve, hogy a gépek egy része kisebb tudásszintű, ezek non-invazív légzéstámogatásra alkalmas berendezések, amelyekre külön terve van a kormánynak:
„Ezeket most a Bay Zoltán Kutatóintézet bevonásával vizsgáljuk, hogy hogyan tudjuk úgy átalakítani, hogy 77 ezer alvási apnoés honfitársunknak természetben a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő tudja odaadni.”
Az alvási apnoe egy potenciálisan súlyos alvászavar, amelynek során a légzés alvás közben időről időre abbamarad, majd újra elindul. Az eszközök átalakítását vizsgáló kutatóintézet ügyvezető igazgatója Schmidt Balázs, aki 2022 júniusa óta a Kulturális és Innovációs Minisztérium miniszteri tanácsadója.