Íme, az ideális magyar politikus!

Antall József szeme, Kádár János álla

Belpol

Kádár, Horthy, Rákosi, Teleki, Antall – egy harminckét éves szobrász a XX. század legnépszerűbb politikusaiból elkészítette az ideális magyar honatya mellszobrát. Az alkotás jelenleg keresi azt a közteret, ahol végleg letelepedhet.

Egy kicsit Kádár, egy kicsit Horthy, de van benne Antall Józsefből, Teleki Pálból, sőt Rákosi Mátyásból is. A harminckét éves, Horváth Csaba Árpád fantáziáját a Medián közvélemény-kutatási felmérése, a „Ki a XX. század legnépszerűbb magyar politikusa?” (2006, 2008, 2010) mozgatta meg, ennek eredményét sűrítette szigorú statisztika alapján egy mellszoborba. Horváth műve egy kétfordulós public art pályázatra készült, ahol az első rostán továbbjutott, de a második fordulóba már nem került be.

Kádár álla

A mű


A mű

„A pályázatra szánt mű nem a klasszikus értelemben vett public art alkotás, koncepcióját tekintve némileg eltér attól, ugyanakkor a köztérrel, a köztéri tárgyak szimbolikájával, a hatalom köztéri reprezentációval kapcsolatos kérdésekre reflektál. Az utóbbi időszak sajátos politikai emlékműveket szült, elég csak a nagyobb médiafigyelmet kapottakra, a Horthy-faszoborra, vagy a mobil Kádárra gondolnunk” – mondja Horváth, akitől megtudtuk azt is, hogy a mellszobor arcberendezése miként állt össze. (Horthy köztéri szobrainak avatásairól mi is tudósítottunk, nem is egyszer.) „A kutatás eredményeit részarányosítottam, így kaptam meg az adott személyiségek hozzávetőleges népszerűségére vonatkozó adatait a magyar társadalomra vetítve. A kapott számokat egy sajátos transzformációval szobrászati karakterjegyekre fordítottam, amelyek összegyúrásából megkaptam az elmúlt 100 év ideális magyar történelmi személyiségét. A mellportré tartalmaz tiszta karakterjegyeket, mint a kádári áll vagy Antall József szeme, ugyanakkor egyes esetekben az elemek önmagukban is keveredések, mint például a hajviselet, ami Horthy frizurájának ötvözete Antall kései parókájával.”

Neutrális szobrászat
A végeredményt látva elmondhatjuk: egy ismeretlen ismerős képe a férfié, akit vonásai alapján leginkább a „semmi különös” kategóriájába sorolnánk. De vajon akkor is így tennénk, ha 25-30 évig az ország első embere lett volna? „Minden korszakban létezik egy-egy személyiség, aki emblematikussá válik. Ennek köszönhetően a személyiségjegyek is kitüntetett pozícióba kerülnek, és többletjelentést kezdenek hordozni. Az izgatott, hogy mi van akkor, ha ezek a jelentéssel teli jegyek elkezdenek keveredni. A tárgyi attribútumokat didaktikusságuk miatt elhagytam, szerettem volna pusztán a fiziognómiai jegyek finomabb kommunikációs rendszerét felhasználni. Mindvégig törekedtem arra, hogy a portrét egyfajta szobrászati neutralitás mezején tartsam” – mondja a szobrászművész. Hozzáteszi: az alapforma nem saját ambíció szülötte, mivel ez egy az egyben a századelős, Kerpely Antallról készült dunaújvárosi mellszobor kompozíciós sémáinak átvétele. „Azért fordultam a millennium szobrászatához, mert a magyar köztéri szobrászat jó része ma is ezekből a sémákból táplálkozik.”

A hozzávalók


A hozzávalók

Nem provokálni
Noha a nyári pályázatra Horváth Csaba Árpád csak a mű koncepcióját, illetve makettjét küldte be, azóta a mellszobor elkészült, amely most műteremben várja a jelentkezőket, hogy valahol kiállítsák. Horváth mindenképpen köztéren szeretné látni a mellszobrot, igaz, szerinte erre a jelenlegi politikai helyzetben nem sok az esély. Pedig a művész hangsúlyozza: „az emlékmű, az emlékműállítás sokkal jobban érdekelt, mint egy politikai állásfoglalás vagy a botránykeltés. Persze tisztában vagyok vele, hogy ez sérthet bizonyos személyeket, de jelenleg ez szinte mindenről elmondható Magyarországon.”

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.