Munka és magánélet nálunk és az EU-ban

Apák napjai

Belpol

Augusztus 2-ig kellett volna átültetni a magyar jogba egy EU-s irányelvet, amely egyebek mellett több szabadságot biztosítana az apáknak. Nem sikerült, pedig Magyarországon is fontos lenne a nemek közötti munka­erőpiaci egyenlőség előmozdítása.

Hiába vetették fel a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) képviselői a kormány és a versenyszféra konzultációs fórumain több alkalommal, hogy hamarosan lejár a határideje a munka és a magánélet közötti egyensúlyról szóló, 2019-ben elfogadott uniós irányelv átültetésének, augusztus 2-ig nem történt semmi. Hercegh Mária, a MASZSZ nőtagozatának vezetője szerint míg más tagállamokban azon dolgoznak, hogy a minimálisan előírt 10 nap helyett akár 30 nap apasági szabadságot vezessenek be, a magyar kormány mintha megfeledkezett volna jogalkotási kötelezettségéről.

Palkovics László technológiai és ipari miniszter Gurmai Zita MSZP-s képviselő írásbeli kérdésére azt válaszolta, hogy jelenleg az irányelv átültetésével kapcsolatos „kodifikációs előkészítő munkánál” tartanak. A parlament őszi ülésszakának törvényalkotási programja szerint a kormány novemberben készül benyújtani az irányelvnek megfelelő törvényjavaslatot, amelyet decemberben fogadnának el, azaz legkorábban jövő év elejétől lépne hatályba. Magyarország egyébként nincs egyedül a késlekedéssel. Az Európai Bizottságtól azt az információt kaptuk, hogy egyelőre nyolc tagállam értesítette őket az irányelv teljes, hét pedig a részleges átültetéséről. Magyarország és 11 másik tagállam még nem fogadott el átültető jogszabályt, vagy nem tájékoztatta erről az implementációt felügyelő Bizottságot.

Szabadságot az apáknak

Az irányelv magyar sajtóban is tárgyalt újdonsága, hogy első alkalommal vezet be európai minimumszabályt az apáknak a gyerek születése körüli időszakban járó szabadságra. Minden tagállamnak legalább 10 munkanap apasági szabadságot kell biztosítania úgy, hogy az erre az időre eső díjazás elérje a betegszabadság idején kapott fizetés mértékét. Magyarországon jelenleg öt munkanap pótszabadság jár az apáknak a gyerek születése utáni második hónap végéig, e napok után az apa a fizetése 100 százalékának megfelelő távolléti díjra jogosult. Az apasági szabadság díjazásában tehát meghaladjuk az európai minimumot, a szabadság időtartamát viszont legalább a duplájára kellene emelni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.