Először 2015 februárjában hallottunk a szuperkórházként emlegetett új fővárosi kórház megépítéséről, amit Rogán Antal, a Fidesz akkori frakcióvezetője jelentett be a budapesti képviselők javaslataként. Azóta a projekt körüli vezetők kicserélődtek, az állam elköltött rá egy rakás pénzt, megvett egy NER-közeli vállalkozótól egy telket, ahol viszont máig egy fűszálat sem tettek keresztbe.
És 2019 decemberében még mindig arról megy a vita, hol épüljön a hipermodern szuperkórház. A közben Dél-budai Centrumkórházra (DBC) keresztelt intézmény ideális helyszínéről lassan öt éve gondolkodik a kormány és szakértők hada; utóbbiak véleménye kevésbé változott, mint az előbbié.
Bár a szakma már 2016-ban egyértelműen kijelentette, hogy a Tétényi úti Szent Imre Kórház centrumkórházzá alakítását támogatja, a politika választása a Dobogó területére esett, ami jelenleg tömegközlekedéssel nem érhető el, közművek nincsenek a területen, ami ráadásul régen egy tőzegmocsár volt.
|
A DBC-t 1200 ágyasra tervezik, ahol 1,2 millió embert kívánnak ellátni. Az általunk megkérdezett szakértők szerint ezek a számok sántítanak. „A Szent Imrében 760 ágy van, ennyi nagyjából 220 ezer lakos ellátását biztosítja, ami a XI. és a XXII. kerületet, illetve néhány agglomerációs települést fed le. 1200 ágyon lehetetlenség ellátni 1,2 millió embert” – mondta el lapunknak László Imre, a XI. kerület polgármestere, a Szent Imre Kórház volt igazgatója.
A szakértők azt is hozzátették: manapság már 800-900 ágyasnál nagyobb kórházat nem lenne szabad építeni. Felmerül továbbá az a kérdés is, hogy mégis ki fog dolgozni egy ekkora szuperkórházban?
|
„Lehet a Szent Imréből fürdőkórházat csinálni, de akkor miért fejlesztették eddig?” – teszi fel a releváns kérdést Berényi Tamás, a Magyar Sürgősségi Orvostani Társaság (MSOTKE) volt elnöke. „Óriási humánerőforrás-hiány van a magyar egészségügyben. Nem tudjuk, hogy ki fog dolgozni egy szuperkórház méretű intézményben”.
A teljes cikket a Magyar Narancs karácsonyi duplaszámában találja, ahol egészségügyi szakértőkkel elemezzük ki a centrumkórház projektjének lehetőségeit, beszámolunk a Szent János Kórház esélyeiről, a szakma véleményével szembe menő politikai döntésekről és arról, milyen új helyszín bukkant fel a szuperkórházzal kapcsolatban. Keresse a lapot az újságárusoknál vagy fizessen elő rá itt.
Karácsonyi rebellió Nyomtatott újságot olvasni luxus. Nem annyiban áll csak, hogy végig görgetsz a harsány címeken, s adott esetben rákattintasz egy tízmondatos közlésre. Ajándékozz magadnak és környezetednek némi könnyen elérhető luxust a Magyar Narancs karácsonyi dupla számával! Mert az tele van minden jóval, de főként egy rakás át- és továbbgondolásra érdemes újságcikkel.
Olyan emberek adtak interjút a karácsonyi Magyar Narancsnak, mint Komoróczy Géza, aki a birodalmak bukásáról értekezik, John Savage meg arról, hogy milyen volt szőkesége. Babarczy Eszter, Stephen Fry, Bujdosó János vagy éppenséggel Vattay Gábor fizikus is elmondja a magét. Lapozzon bele velünk a New York Times lamúrrovatába! És ha folytatnánk ezt a felsorolást, soha nem érnénk a lap aljára: amit felsoroltunk, az csak a jéghegy csúcsa. Egyáltalán, vegyen pár karácsonyi Magyar Narancsot magának és a szeretteinek, mert a gondolkodás, a kényelem, az odafigyelés manapság a legnagyobb luxus!
|