Az Akadémia nem hagyja magát: átadták a törvénytervezettel kapcsolatos kifogásaikat Palkovicsnak
Képünk illusztráció

Az Akadémia nem hagyja magát: átadták a törvénytervezettel kapcsolatos kifogásaikat Palkovicsnak

  • narancs.hu
  • 2019. május 30.

Belpol

Számos ponton kifogásolják a törvénytervezetet, ami elvenné az MTA-tól a kutatóhálózatot.

Kedden a Magyar Narancs hozta nyilvánosságra azt a törvénytervezetet, amiből kiderül hogyan és miért venné el a kormány a Magyar Tudományos Akadémiától a kutatóhálózatát.

Az MTA csütörtökön kiadott közleményében azt írja, az Akadémia változatlanul fenntartja azt az álláspontját, amelyet a 191. közgyűlésén hozott határozataival megfogalmazott: a kutatóhálózat maradjon az Akadémiánál, a Kormány céljait jobban támogató új irányítási struktúrával.

Az MTA a jegyzékben tételesen felsorolta azokat a rendelkezéseket, amelyek az MTA és az ITM stratégiai és szakmai munkacsoportjának konszenzussal elfogadott határozataiból nem teljesülnek a törvénytervezetben. Az MTA kéri e határozatok érvényre juttatását.

Az MTA a kutatóhálózatát érintő szabályozásról szólva – többek között – a főhivatású kutatói foglalkoztatási formának és az alapellátási támogatás elemeinek visszaemelésére kéri a jogalkotót. Állást foglal amellett, hogy az átalakítás 2020. január 1-től lépjen hatályba. A törvény ugyanis már 2019 augusztus elsején életbe lépne a kormány tervei szerint.

Kiderült: az uniós pénzek miatt veszik el a kutatóhálózatot az MTA-tól

Magáncégeket is gazdagíthatnak azok az uniós és költéségvetési támogatásból létrejött fejlesztések, melyeket az MTA-tól elvett kutatóintézetekben hoznak létre. A korábbinál jóval több pénz érkezik a területre. A Magyar Narancshoz is eljutott az a törvénytervezet, melyből kiderül, hogy a kormány teljesen elevenné a Magyar Tudományos Akadémiától a teljes kutatóhálózatát, sőt a törvény kötelezné az Akadémiát, hogy a vonatkozó vagyonelemeket is adja ingyenes használatba az új hálózatnak.

Az MTA elfogadhatatlannak tartja, hogy nem csak a kutatóhálózatot, de az azokhoz tartozó minden vagyonelemet, ingatlanokat, ingóságokat is át kelljen adnia, szerintük ez a rendelkezés eleve alkotmányellenes.

A jegyzék külön foglalkozik a törvénytervezet azon pontjaival, amelyek az MTA köztestületét érintik a kutatóhálózati átalakítással összefüggésben, valamint azokkal a tervezett változásokkal is, amelyek nem indokolhatók a törvényjavaslat deklarált céljaival. Ezek között az MTA kéri változatlanul hagyni az MTA törvény azon rendelkezését, amely az akadémiai költségvetési szervek felsorolását tartalmazza. Azaz az MTA nem akarja elfogadni, hogy a kutatóhálózat az Akadémiától teljesen függetlenül működjön, egy olyan testület irányítása alatt, melyet a miniszterelnök által kinevezett emberek alkotnak.

A jegyzék összhangban van a kutatóhálózat vezetőinek május 29-én kiadott állásfoglalásával, továbbá az MTA Elnöki Titkárságára az Akadémia tudományos osztályaitól, akadémikusaitól és kutatóitól folyamatosan érkező észrevételekkel.

Ugyanezeket a fő pontokat fogalmazza meg az MTA kiváló fiatal kutatói, a Lendület kutatócsoport-vezetők május 30-án megjelent nyílt levele, amelyben arra kérik Orbán Viktor miniszterelnököt és Magyarország Kormányát, hogy „ezt az átgondolatlan, szakmai indokokkal nem alátámasztható és ezért jelen formájában rendkívül káros törvénytervezetet” ne támogassák – olvasható a már több mint 100 kutatócsoport-vezető által aláírt levélben.

Figyelmébe ajánljuk

Megvenné Grönlandot Donald Trump

  • narancs.hu
Még hivatalba sem lépett a megválaszott elnök, de máris megfogalmazta, milyen fontos lenne az Egyesült Államok számára megszerezni a Dániához tartozó szigetet.