Az egyetem alapítványa sem tudja Győrben, mennyit dolgozik a másfél milliós kuratóriumi fizetéséért Szijjártó

  • narancs.hu
  • 2022. november 22.

Belpol

Ahogyan a Miskolci Egyetem sem tudja Varga Juditról.

Az Átlátszó szeretett volna utánajárni annak, hogy a kormányzati feladataikat a közösségi médiában is látványos sűrűséggel végző politikusainknak mennyi idejük marad a nem kis juttatással járó egyetemi kuratóriumi munkára. Az egyetemek alapítványi kiszervezésekor ugyanis feltűnően sok kuratóriumba kerültek be a kormány különböző tagjai. Az Átlátszó azonban hiába próbált tudakolózni, kiderült ugyanis, hogy a megkérdezett egyetemek nem vezetnek nyilvántartást, ki mennyit dolgozik az esetenként bruttó másfél millió forintot is elérő díjazásért.

Szijjártó Péter például a győri Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja, és ezért havonta bruttó 1,5 millió forint díjazásban részesül. Varga Judit pedig Miskolci Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának tagja. A két egyetem szinte szó szerint ugyanazt válaszolt a megkeresésre. 

A cikkből kiderül, hogy Széchenyi István Egyetemért Alapítvány által felügyelt győri egyetem

  • kuratóriumának tagjai tag (Szijjártó Péter, Dézsi Csaba András, Knáb Erzsébet , Bokor József és Sárai-Szabó Tamás) összesen havi bruttó 7,5 millió forintot kap (fejenként 1,5 milliót),
  • plusz Tarlós István (aki Orbán Viktor miniszterelnöknek is tanácsokat ad közel havi bruttó 2 millióért) felügyelőbizottsági elnök havi bruttó 1 milliót,
  • a két másik FB-tag és a vagyonellenőr pedig összesen kétmillió forintot keres.

A beadott közadatigénylésre, amely arról próbált érdeklődni, hoyg a láthatóan külügyminiszteri munkájában is elfoglalt Szijjártónak például mennyi munkát kell végeznie a fent említett bérért. A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány válasza szerint az alapítvány

„nem kezel ilyen adatot, ezért nem is vezet olyan nyilvántartást, amelyből az igényelt adatok kinyerhetőek lennének”

Az Átlátszónak csak annyit árultak e, hogy  „a Kuratórium szükség szerint, de legalább kéthavonta ülést tart, melyen az Alapítvány Alapító Okiratban rögzített céljait és tevékenységét szem előtt tartva hozza meg határozatait”.

Ez azt jelenti, hogy kéthavonta egy ülésnyi időt elvileg dolgozik Szijjártó Péter, Dézsi Csaba András és a többi kuratóriumi tag a másfél milliós havidíjért cserében.

Ugyanezt a kérdést tette fel az Átlátszó a Miskolci Egyetemet működtető alapítványnak is, amelytől havi 1,4 millió forintot kap Varga Judit kuratóriumi tagként. A lap megjegyzi: meglepő módon majdnem szó szerint ugyanazt a választ kapták, mint Győrből. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.