Az ellenzék a Fideszről a parlamentben: "öreg antidemokraták", "szélsőjobboldali Frankenstein-frakció"

Belpol

Szürreális, amit a fideszes kormánytagok és politikusok művelnek - mondta az MSZP frakcióvezetője. 

A szélsőjobbos pártok hétvégi, varsói megbeszélésétől kezdve az elhibázott járványkezelésig több mindent a kormány és a Fidesz szemére hánytak az ellenzéki felszólalók hétfőn az Országgyűlésben. "Orbán Viktor miniszterelnök Varsóban »a szélsőjobboldali Frankenstein-frakció« leendő tagjaival tanácskozott hétvégén - ezt a párbeszédes Kocsis-Cake Olivio mondta annak kapcsán, hogy a miniszterelnök részt vett szombaton a Warsaw Summit elnevezésű párttanácskozáson. A fórumon olyan szélsőjobbos európai pártok és politikusok voltak jelen, mint például Marine Le Pen, a francia Nemzeti Tömörülés elnökjelöltje, Santiago Abascal, a spanyol Vox elnöke és Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormánykoalíciót vezető párt, a Jog és Igazságosság elnöke. "Ezek a pártok nulla érdekérvényesítő képességgel rendelkeznek, rasszisták, idegengyűlölők és magyarellenesek. Nem tisztelik a nőket, a romákat, a zsidókat, a melegeket, és a magyarokat sem, "mindenkit gyűlölnek, aki nem úgy néz ki, mint ők, és akik nem ugyanazt gondolják, mint ők" - értékelt a képviselő, hozzátéve: a Párbeszéd szerint olyan európai pártokkal kell szövetséget kötni, akik előreviszik Európát, és nem a "20. század sötét időszakába".

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára válaszában - kiemelve, hogy a kérdés nem kormányzati hatáskört érint - azt mondta: Varsóban olyan politikai erők találkoztak, amelyek a bevándorlás helyett a családokat helyezik a középpontba. Az államtitkár kitért a 2004. december 5-i népszavazásra, amikor "a baloldal magyarok ellen kampányolt", valamint megjegyezte:

ha a Párbeszéd politikusa a szélsőségek ellen szeretne fellépni, először szövetségesei között kopogtasson. Ugyanis a Jobbikban még mindig van olyan aktív politikus, aki a parlamentben akarta összeírni a zsidókat

- idézte fel.

A Fideszt ostorozta az MSZP részéről Tóth Bertalan is. Mint mondta, egyre "szürreálisabb", amit a fideszes kormánytagok és politikusok művelnek a jelenlegi szociális és egészségügyi "válsághelyzetben". Kásler Miklós szakminiszter legfontosabb dolga az volt, hogy filmgyártási megállapodást írjon alá Szerbiával, Kövér László házelnök arra biztatta a titokszolgákat, hogy tekintsék ellenségnek, akik nyugatorientáltak, Orbán Viktor miniszterelnök pedig "szélsőjobbos, integrációellenes és szélsőséges nacionalista csoportot szervez", hogy "Putyin megbízásából belülről verje szét az Európai Uniót" - sorolta a szocialisták frakcióvezetője. Tóth Bertalan a Fideszt az "öreg antidemokraták pártjának" nevezte és úgy vélte: a kormánypárt ultranacionalizmusát, antidemokratikus berendezkedését nyugodtan nevezhetik hazafiatlannak, a megoldás pedig a kormányváltás lesz, egy szociális, esélyteremtő fordulattal.

Dömötör Csaba válaszolt erre a felszólalásra is a kormány részéről. Elképesztőnek nevezte, hogy a képviselő a lengyeleket Putyin-barátsággal vádolja. Hangsúlyozta: az uniós tagság nemzeti érdek, de nem azt jelenti, hogy Magyarország nem emeli fel a szavát, ha nemzeti érdekekről van szó. Amíg az ellenzék az előválasztással, lejáratókampányokkal és a járvány elleni védekezés akadályozásával volt elfoglalva - az állami hírügynökség tudósításában nem szerepelt, itt mire gondolt konkrétan a kormány politikusa- , addig a kormány minden generáció számára többletforrásokat juttat, emeli a minimálbért és visszaadja a 13. havi nyugdíjat.

Napirend előtt szóba került a kormány járványkezelése is. Erról a jobbikos Rig Lajos azt mondta, az emberek egyre bizalmatlanabbak a kormánnyal szemben, így a járványkezelésben sem bíznak. A képviselő - aki önkéntes mentősként dolgozik - úgy értékelt: túl sok volt a politikai döntés a járványban a szakmai helyett, keveset teszteltek, "sok volt a mutyi", így például túlárazták a lélegeztetőgépeket, nem volt egyenes a kommunikáció az oltásokkal kapcsolatban, és a mentők munkaszervezése sem megfelelő.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára közölte: a mentőszolgálat költségvetése 26 milliárd forintról 65 milliárdra nőtt 2010-hez képest, és 34 új mentőállomást is létrehoztak. Hangsúlyozta: a képviselő állításaival ellentétben a WHO főigazgatója és európai igazgatója is elismerően nyilatkozott a magyar járványkezelésről és oltási kampányról, kiemelve, hogy Magyarország nem politikai alapú döntéseket hozott, hanem az emberi egészséget tartotta szem előtt.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

        

Figyelmébe ajánljuk