magyarnarancs.hu: Rendeltek el nyomozást a Millenárison önnel szemben intézkedő rendőrök ellen a feljelentése nyomán? (Részlet az ügyészségi határozatból: „2024. október 23-án 11.45 óra körüli időben megjelent a Budapest, II. kerület, Kis Rókus utca 16-20 szám alatt található Millenáris Parkban tartott ünnepi rendezvényen, ahova egy »TISZTELET A HŐSÖKNEK 1956« feliratú táblát vitt magával, azonban az eredeti felirat eltávolítását követően a »Mi a fasz van ebben az országban?!« felirat vált láthatóvá oly módon, hogy a »fasz« szó »a« betűje egy álló helyzetű péniszt ábrázolt, melynek felső részén Orbán Viktor miniszterelnök arcképe látható." – Zs. P.)
Csőgör Péter: Hivatalos eljárásban csoportosan elkövetett bántalmazás miatt tettem felmentést a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészségen. November 11-én kaptam értesítést, hogy a feljelentést az illetékes Fővárosi Nyomozó Főügyészségre tették át. Meglátjuk, mi lesz a vége.
magyarnarancs.hu: Még nem hallgatták meg?
CsP: Nem, az ügyészség nem szokta ezt elsietni. Azon se csodálkoznék, ha nem kezdenének vele semmit. Magyaroroszágon hivatalos személy által elkövetett bűncselekménnyel legfeljebb akkor foglalkozik az ügyészség, ha egy kisrendőr titokban elmegy valamelyik áruházba biztonsági őrködni. Vagy ha egy rendőr együtt szüretel a szőlőjében a munkatársaival.
magyarnarancs.hu: Meglepte a rendőrök erőszakos fellépése?
CsP: Nem éreztem brutálisnak az intézkedést, tényleg nem tudhatták, mit tarthatok a táblám alatt. Eddig jogszerű is volt, amit tettek. Miután azonban meggyőződtek róla, hogy nincs nálam támadó eszköz, bocsánatot kellett volna kérniük és utamra engedni. De nem így tettek. Ez meglepett. Meg se tudták mondani, miért intézkedtek, csak annyit ismételtek, hogy közbiztonság.
magyarnarancs.hu: A rendőrnek kötelessége közölni az intézkedés okát.
CsP: Az lenne a jogszerű. Magyarországon már nem számít, mi van a törvényben. Számítottam rá, hogy nem fogják annyiban hagyni, hogy egy erősen rendszerkritikus táblát mutogassak. Azt szerettem volna megtudni, meddig megy el a hatalom.
magyarnarancs.hu: És mit tapasztalt? Meddig?
CsP: Bevallom, ennél rosszabbra számítottam. Szerintem ha nem lett volna nálam sniccer (Csőgör Péternél egy 4 centiméteres pengéjű sniccer volt, ezzel vágta le a tábláról az eredeti feliratot – Zs. P.), találtak volna mást, vagy végső esetben meggyanúsítottak volna hivatalos személy elleni erőszakkal. Ilyenkor jön föntről a parancs, hogy be kell vinni – elő kell állítani – az illetőt, és ültetni a hűvösön néhány órát, hogy megfélemlítsék és elvegyék a kedvét a hasonló cselekedetektől. Ezért kell valami jogalapot keresni az intézkedésre.
magyarnarancs.hu: A sniccer lett az, amire hivatkoztak?
CsP: Igen, nagyon megörültek, amikor közöltem, van nálam egy sniccer. De ha nincs nálam, találtak volna mást, mondjuk a táblám nyelét. Ami egyébként egy porszívócső volt, de mondhatták volna rá, hogy vascső volt nálam, amivel veszélyeztettem a közbiztonságot.
Ha az a parancs, hogy valakit elő kell állítani, akkor addig csavarják a dolgokat, ameddig valamit ki nem találnak. Végrehajtják a parancsot.
A kerületi rendőrök egyébként korrektek voltak az eljárásban, a TEK-eseken viszont látszódott, hogy teljesen meggyőződésesek. Lelkesen, odaadóan védik a vezért, mintha alattvalói lennének. Ez sokkal megdöbbentőbb minden másnál, ami történt. Hasonló lelkesedést látni a tüntetésekre kivezényelt piros sapkás készenléti rendőrökön is, de bevallom, a TEK munkatársaiból többet néztem ki. Elvileg ez lenne a rendőrség elit alakulata, ahol elvileg a zsaruk krémjének kellene dolgozni – akár az intézkedési technikákat, akár az intézkedéstaktikát, akár a szellemi képességeket vesszük alapul. De ezek az emberek sokkal inkább tűntek értelmi fogyatékosoknak, akik többszöri kérdést követően sem tudták megmondani, hogy miért intézkednek, mi annak a jogalapja. Láthatóan maguk sem tudták, mit tesznek, milyen indíttatásból és milyen céllal. Ez pedig fegyveres rendvédelmi dolgozóktól nemcsak jogellenes és elfogadhatatlan, de igen veszélyes is, hiszen ezek a beszámíthatatlan emberek fegyverrel járnak, és ha ennél nagyobb fenyegetettséget éreznek, akkor majd használni is fogják azokkal szemben, akik a vezérhez nem hozzájuk hasonlóan viszonyulnak? Nem is sérteném meg a becsületesen munkájukat végző volt kollégáimat azzal, hogy ezeket az alakokat rendőrnek hívom; a NERőrség sokkal találóbb kifejezés a TEK személyi védelmi, illetve a készenlétisek rendészeti és bevetési állományára.
magyarnarancs.hu: Ön ott volt a Karmelita kolostornál 2023 májusában, amikor a rendőrök könnygázzal fújták le az oktatás tönkretétele ellen tiltakozó diákokat. Akkor még tábla nélkül, zászlóval tüntetett. Úgy érezte, erősíteni kell az üzenetet?
CsP: A „Mi a f@sz van ebben az országban?!” feliratú táblát már többször használtam. De csak ellenzéki tüntetéseken. Most a Millenárison tudtam először Viktor közelében felmutatni. Március 15-én nem engedtek be a kormányzati megemlékezésre. A Millenárisra úgy készültem, hogy fedőtábla alá rejtettem: az ÉDUVIZIG (Észak-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság) Győr rövidítését tettem rá, mivel a vízügyeseknek szervezték a bulit. A másik oldalán a „Tisztelet a hősöknek, 1956” felirat volt. Így tudtam bejutni.
magyarnarancs.hu: A sniccer a takarófelirat leválasztása miatt volt önnél?
CsP: Ez volt a legegyszerűbb eszköz a ragasztószalag eltávolítására. Zárt pengével visszahúzva tartottam a nadrágzsebemben, mint egy munkaeszközt. Most már tudom, a kihegyezett kulcs is megteszi. Ha ez szúróeszköz a rendőrök szerint, akkor a kokárda biztosítótűje is az kell, hogy legyen. Ilyen alapon bárkit lehet vegzálni egy tüntetésen – de vélhetően ez is a cél. Az ügyészi határozat azt írta, az intézkedésre nem is a sniccer miatt, hiszen nem is tudtak akkor róla, hanem a táblám magasba emelése miatt került sor.
Ez számomra kimeríti a hivatali visszaélés bűncselekményét, amikor valakit azért vegzál a hatóság, mert véleményt nyilvánít. Csak velem szemben intézkedtek, csak engem állítottak falhoz, mert Orbánt bíráló táblát mutattam.
magyarnarancs.hu: Meglepte, hogy nem lehet már szabadon véleményt nyilvánítani az országban?
CsP: Az lepett volna meg, ha lehetne.
magyarnarancs.hu: Folytatja a tiltakozási, véleménynyilvánítási akciót?
CsP: Persze. Amíg ki nem esek egy 5-6. emeleti kórházablakból.
magyarnarancs.hu: Mióta elbocsátották a rendőrségtől (Csőgör megszakítással közel tíz évet dolgozott a rendőrségnél, Pest megyében gazdasági főnyomozó volt – Zs. P.), sikerült biztos munkát találnia?
CsP: Én hobbiból mentem a rendőrséghez nyomozni, fele annyi pénzért, mint ahol korábban dolgoztam. A rendőrség előtt tizenhat évet dolgoztam az autóiparban, ahova visszatérhettem. A rendőrök többségének viszont nincs „b” vagy „c” opciója arra az esetre, ha kirúgják őket, mint nekem. Elmehetnek a Tescóba biztonsági őrnek vagy főnöknek, de az se lesz jobb, mint a rendőrségnél, maximum, ha hátszéllel sikerül egy bankban elhelyezkedni. Így a többi volt kollégám nyilván nem fog tudni olyan szabadon gondolkodni, mivel a megélhetésük teljes egészében a rendszertől függ, azt kell, hogy kiszolgálják – olykor a törvényekkel is szembehelyezkedve.
magyarnarancs.hu: Volt, ami leszerelt rendőrként lesújtotta, elgondolkodtatta az egykori kollegái által lefolytatott eljárásban?
CsP: A bűncselekményt elkövetőket mi csak akkor raktuk fogdába, ha tetten értük őket. Egy snicceres szabálysértőt sosem nem tettünk volna 7 órára fogdába. Megkértük volna, hogy várakozzon az előtérben, amíg kihallgatjuk. A II. kerületi kapitányságon váltig állították, náluk mindig ez a szokás. „Akkor is, ha valaki sniccerrel a zsebében megy színházba?” – kérdeztem. – „Akkor is.”
Amire tényleg nem számítottam, hogy megkapom a videófelvételeket, amiket az ügyvédem tanácsára kikértem. Na, ez meglepett. Ilyen hibát biztos nem követnek el a jövőben, hogy a rendőrök bűnösségét igazoló bizonyítékot kiengednek a kezükből.
magyarnarancs.hu: Az előállításon, a fogdán, a fogvatartás feltételein, a bánásmódon sem lepődött meg?
CsP: Miután a TEK-esek átadtak a kerületi rendőröknek, minden normalizálódott. Jó, arra, hogy meztelenre vetkőztettek, mielőtt beraktak fogdára, nem számítottam. Amikor anno én rabosítottam valakit fogda előtt, ezt a megalázó eljárást nem alkalmaztuk. Megelégedtünk a ruházat átvizsgálásával. Nem tudom, azóta mi változott a jogban, hogy kötelezővé tették-e az emberek fenekét is megnézni. Kérdeztem is, nem akarnak-e meggyőződni arról, nincs-e esetleg egy nagyobb sniccer felhelyezve. Azt láttam az egyenruhás arcán, hogy rutinszerűen csinálják.
magyarnarancs.hu: Sniccert nem fog vinni magával legközelebb?
CsP: Ha kijön erről egy jogszabály, hogy támadó eszköz, akkor otthon hagyom, és máshogy oldom meg.
magyarnarancs.hu: A már említett másik tüntetés után – tavaly májusban a Karmelita kolostornál – hivatalos személy elleni erőszak miatt tartották bent, végül kiengedték. Abból a feljelentéséből lett büntetőeljárás?
CsP: Több feljelentést is tettem az akkori rendőri túlkapások miatt. A velem szemben elkövetett hamis vád miatt indult eljárásban meggyanúsítottak két rendőrt. Legalább az egyikük azóta már nem rendőr. Azt nem tudjuk, nekik ki adta a parancsot, hogy olyan hamis jelentéseket írjanak, ami alapján ellenem büntetőeljárás indult, és őrizetbe vettek, de az ezt követő letartóztatásra vagy akár 2-8 év börtönre is alapot adhatott volna, arra hivatkozva, hogy én egyedül csoportos erőszakot követtem el a rendőrökkel szemben (ugyanis ez volt a kizárólag ellenem indult büntetőeljárás minősítése). Nem is egy hamis jelentés készült: még olyat is láttak a kamerafelvételeken, ami nem is volt ott. A kamerafelvétel elemzését végző hadnagy, majd később a panaszeljárásban egy százados is le merte írni, hogy szurkáltam a rendőröket a zászlómmal – a felvételekből nyilvánvaló, hogy nem történt meg –, azt viszont „nem vették észre”, amikor a rendőr tonfával üti a kordonba két kézzel kapaszkodó 17 éves srácot. Tompos Mártonról, aki csak segíteni akart neki, azt hazudták a jelentésben, hogy át akart törni a rendőrök között, és ezért húzták a kordon mögé.
magyarnarancs.hu: Vádat emeltek a rendőrök ellen?
CsP:
Szegeden folyik az eljárás, egyszer meghallgattak. Szerintem ha a fővárosban nyomoznák, abból se lenne semmi. Szerencsére Szegeden az ügyészség sem annyira narancssárga, mint Kaposváron vagy Budapesten.
magyarnarancs.hu: Rendőrként is felfigyelt arra, mennyire más az attitűdjük a különböző állományban dolgozóknak?
CsP: Azt láttam a Pest megyei gazdaságvédelmi osztályon, hogy más a hozzáállás, ha a NER vagy prominens képviselője tesz feljelentést, és pont az ellenkezője, ha valaki a NER-rel szemben. Ettől függően kétféle mentalitás működött: az ügy gazdájának vagy a feljelentés megerősítésén vagy annak elutasításán, illetve a nyomozás megszüntetésén kellett dolgoznia. Szerencsére nekem nem kellett ezekben részt vennem.
magyarnarancs.hu: A Karmelita-tüntetés miatti előállításának súlyosabb következménye lett volna, mint ami a Millenárison történt önnel?
CsP: Az az abszurd, hogy 2023. májusban ki sem hallgattak, úgy helyeztek őrizetbe. Az ügyész, amikor megismerte a Hadházy Ákos által addigra már feltöltött videofelvételeket, azonnal kiadta a határozatot a fogvatartásom megszüntetéséről. A zászlómat viszont elvették, és a Fővárosi Nyomozó Ügyészség azóta se adja ki, miközben eljárás nincs velem szemben. Csak ezután fél évvel a Szegedi Nyomozó Ügyészségen mondhattam el, mi történt.
(Címlapképünk: Csőgör Péterrel szemben intézkednek a Millenárison október 23-án. Forrás: Hadházy Ákos Facebook)