Az 1957-es május elseje: Felvonulók kérték

Belpol

Alig fél évvel a forradalom leverése után Kádárék több százezres nagygyűléssel emlékeztek meg a munkásnemzetköziség jeles ünnepéről. A tömegdemonstráció a "forradalmi munkás-paraszt kormány" megszilárdult hatalmáról árulkodott, s rövid úton a rendszer egyik kedvelt legitimációs hivatkozásává vált.

A Hősök terét megtöltő, s az elsőtitkár-miniszterelnök Kádár János szónoklatához statisztáló sokaság képe korántsem véletlenül kapott kiemelt helyet a szocializmus közelmúlt-történeti visszatekintéseiben. Szemben ugyanis a rendszer fölöttébb problematikus genezisével, amelynek diktatórikus és merőben erőszakos jellege eltagadhatatlannak bizonyult, ez ünnepi alkalommal már egyszer és mindenkorra békésnek és rendezettnek tetszett a tömegek és a vezetők, a serény társadalom és a rátermett funkcionáriusok viszonya. Ez a következetesen ténynek tekintett látszat annál fontosabbnak számított, mivel az 1956. november 4-ét követő néhány hónapban a kormány nem csak módfelett népszerűtlen volt (lásd: "Kádár Apró Dögei"), de egyszersmind roppant ingatag is. Ám a régi-új rezsim, amelynek kezdeti elszigeteltségét maguk a szovjetek is aggasztónak ítélték, s amelytől rövid időre még a pártlap, a sztrájkba lépő Népszabadság, s a hazai munkásmozgalom egyik bástyája, a Vörös Csepel is elpártolt, gyorsan és igen hatékonyan látott gyászos munkájához. Így, miután 1956/57 fordulóján kezdetét vette a megtorlás első nagy rohama, s az eszközökben nem válogatva Kádárék sztrájkostul-munkástanácsostul letörték a társadalom nyílt ellenállását, megindulhatott a "normalizáció", s ami ennek sikerét bizonyíthatta: sort lehetett és kellett keríteni a társadalmi támogatottság látványos demonstrálására is.

Dacára az erőszakszervek (így az újdonatúj Munkásőrség, s a feladatát bevégezvén áprilisban már fel is oszlatott Belügyi és Honvéd Karhatalom) hatékony munkálkodásának, egy grandiózus tömeggyűlés megrendezése korántsem tűnt kockázatmentes vállalkozásnak az 1957-es Budapesten. Nem csoda hát, hogy a május elsejei felvonulást rendkívül körültekintő előkészületek, s esélylatolgató főpróbák előzték meg. E főpróbák spiritus rectora - részint Kádár távollétében és megbízásából - a népgyűlések aranyszájú szónoka, a lobbanékony Marosán György lett. A keresetlen stílusú, nemegyszer akár saját hallgatóságát is csirkefogónak tituláló funkcionárius előbb a nem is oly rég pacifikált Csepelen bonyolított le egy sikeresnek ítélt tömegrendezvényt, majd március végére párhuzamos nagygyűlések megtartását javasolta. A mozgalomban eredeti szakmája okán gyakorta Buci Gyuriként emlegetett Marosán azzal érvelt, hogy a fővárosban biztonsággal megrendezhető egyszerre akár 4-6 tömegdemonstráció is, hiszen az MSZMP legalább 60 ezer párttaggal számolhat Budapesten, s így a feladat mindössze ennyi: "Legyen ott minden kommunista, és hozzon magával még egy embert!" S valóban, a négy nagygyűlésen (köztük a Köztársaság térin, melyen Marosán tetemre hívta a vérengző ellenforradalmárokat) több mint százezer ember vett részt, s érdemleges rendzavarás sem történt.

A sikeres főpróbák után immár megkezdődhettek a május else-jei felvonulás előkészületei. Az MSZMP Ideiglenes Intéző Bizottsága március végén és április elején is napirendjére tűzte a reménybeli tömeggyűlés lebonyolításának kérdését. A felvonulás színhelyéül a Hősök terét jelölték ki, ami több szempontból is szerencsés (bár részint nyilván kényszerű) választásnak volt tekinthető. A Rákosi-éra felvonulásainak bevett színtere, a Sztálin tér ugyanis még erőteljesen magán viselte a forradalom nyomát, s még ugyancsak elevenen élt a pesti társadalomban az itt végbevitt októberi szobordöntés keserédes emléke (lásd Csizma tér). Ezzel szemben a Hősök tere mint színhelyválasztás nemcsak visszautalt a koalíciós évek kevésbé erőszakolt május elsejéire, de átláthatóbb, s ami fő, könynyebben megtölthető teret kínált a vizuális erődemonstráció számára.

Május 1-i felvonulás 1962-ben

Május 1-i felvonulás 1962-ben

Fotó: Fortepan

 

A gondos előkészületek

részeként sor került a Hősök terét majdan díszítő 28 nagyméretű kép kiválasztására (Lenintől Bulganyinon át egészen Dobi Istvánig és Dolores Ibarruriig), s összeállították a soros május elseje hivatalos jelszavait is: az éljenekből kijutott a "harcban született forradalmi munkás-paraszt kormánynak", a "hű barát" Szovjetuniónak s Kínának is. Akadtak persze kisebb fennakadások is: Kádár kevesellte a 26 jelszót (a németeknél úgymond harminckettőt látott), s a Kossuth Kiadó vezetése is alapos fejmosásban részesült egy gyanúsan gyászos, fekete szegfűs plakátért.

A pártvezetés megbeszélésein különös hangsúlyt kapott, hogy a felvonuláson való részvételre senkit sem szabad kényszeríteni. Így miközben éppen 57 május elsejéig mindösszesen 33 704 embert vettek őrizetbe a hatóságok, akik közül több mint 14 ezer az ügyészség elé került, az Intéző Bizottság és a Titkárság ülésein békeszózatok és toleranciatirádák hangzottak el a közelgő nagygyűléssel kapcsolatban. "Azt nem lehet mondani, hogy aki nem jön, az csirkefogó" - szögezte le Orbán László elvtárs, Kádár pedig már ekkor felvillantott valamicskét majdani békülékenyebb társadalompolitikájából: "Éa nagy zaj, az utcai felvonulás általában nem az értelmiség hagyományos jelentkezési formája, ezen nem kell csodálkozni. A munkásoknál ez egy hagyományos forma, a parasztoknál inkább felballagás jellegű, az értelmiségnél nem ez a fő forma. Ezt nem is kell erőltetni." Az erőltetés elutasítása mögött jórészt az a felismerés rejlett, hogy - az előzetes becslésekre alapozva - különösebb rákészülés nélkül is jó negyedmillió ember részvételére számíthattak a szervezők (ugyancsak Orbán László előterjesztéséből idézve).

Így amikor "az őszi lázálom után fölvirradt a gyógyulás napfényes reggele" (a Népakarat című napilap vezércikkének szóhasználatával), vagyis beköszöntött az amúgy éppenséggel borongós és esőre hajló május elseje, a tömeg öt rendezett oszlopban fölvonulva valóban megtöltötte a Hősök terét. A magasból vigyázó repülőgépek, s a zárt alakzatban strázsáló munkásőrök éber tekintetétől kísérve a párt és a kormány vezetői elvegyültek az ünneplő sokaságban, megjelenésükkel alighanem elterelve a figyelmet a vonulást színesítő gazdag kultúrprogramról (a MÁVAG Acélhang dalárdájáról, a néptáncosokról és a szavalókról). Marosán a csepeliek élére állt, a polgárias külsejű, joviális Münnich Ferenc a józsefvárosiakkal kvaterkázott, Kádár pedig az angyalföldiekkel és a zuglóiakkal elegyedett. Több korabeli sajtótudósítás szerint itt esett meg az a kedves epizód, melynek során egy szőke csöppség spontánul szép szál tulipánt ajándékozott "Kádár bácsinak", aki azt rögvest hajtókájába is tűzte, s le sem vette a nagygyűlés végéig. Tulipánok, vörös szegfűk (a Ganz hajógyáriaknál) és kék ingek (az újdonsült KISZ-eseken) jócskán akadtak a sokadalomban, ám az ellenállást jelképező fekete karszalag - hála a szervek éberségének - egy sem.

Miután a vezetők imigyen, a korábbi évek gyakorlatától jócskán eltérő módon tanúbizonyságát adták annak, hogy kapcsolatuk eleven a munkástömegekkel, kiváltak az ünneplő közönség soraiból, s szép rendben elfoglalták kijelölt helyüket a díszemelvényen a Magyar Ifjúság útjának torkolatánál. A gyűlést elnöklő Marosán György formálisnak szánt megnyitója hamar elkanyarodott eredeti tárgyától, miután egy apró mentegetőző formulát követően ("Ne vegye zokon, Kádár elvtárs!") az avatott népszónok az elsőtitkár-miniszterelnök bokros érdemeinek méltatásába fogott. Marosán nem tervezett, ám politikusi alkatát ismerve aligha meglepő extemporizálását Kádár János

nagyon is kiszámított

ünnepi beszéde követte. Az 56-os események immár kijegecesedett értékelésének sommázata után ("az elmúlt évek súlyos hibái", "Nagy Imréék árulása", "tűrjük-e tovább, hogy lemészárolják a nép elejét, sírba tegyék a népköztársaságot?"), Kádár egyszerre jelezte kérlelhetetlenségét ("a főirány feltétlenül helyes", "a hatalom fegyveres biztosításába bevonjuk a legöntudatosabb munkásokat és parasztokat"), s békülékenységét is, beleszólási lehetőséget ígérve párttagoknak és pártonkívülieknek egyaránt. S szót ejtett az ünnepség valódi céljáról, arról, hogy reményei szerint "barátainkat örömmel, ellenségeinket keserűséggel tölti el ez a nap".

1964 május 1-i felvonulás

1964 május 1-i felvonulás

 

 

A nagygyűlést ugyanis tényleg rendkívüli érdeklődés kísérte. Az angol követség például megfigyelőket küldött ki a város több pontjára, fölbecsülni a felvonulók létszámát, s tesztelni a hangulatukat. Regéczy-Nagy László, aki a Gorkij fasornál méregette a felvonulásból visszatérő tömeget, lógó orrú, szomorú embereket látott. Más, még szabadlábon lévő ötvenhatosok ezzel szemben egykedvű vagy éppenséggel Kádárral rokonszenvező tömegnek ítélték a május elsejei felvonulókat. Az ekkortájt is még szamizdatokat gyártó és terjesztő Kántás László visszatekintve úgy vélte: "1957. május elsejére Kádár népszerű figura lett. (É) Ez májusra teljesen egyértelművé vált. Nem volt biztos a hatalma, amíg 1957. május elsején a Vörös Csepel és a Váci út nem 'felelt neki'."

Kádárék megdolgoztak e feleletért, s törekedtek arra, hogy a zökkenőmentesen lebonyolított nagygyűlést igazi propagandasikerként kamatoztathassák. A számháború lehetőségéről mindenesetre bölcsen lemondtak, a résztvevők (Litván György megfogalmazásával: a dacos kormánypártiak, az óvatos helyezkedők és a mindenre kíváncsiak) tömegét a félhivatalos tudósítások legfeljebb 300 ezerre becsülték, s ehelyett fontosabbnak ítélték az "új tavaszi seregszemle" vizuális megörökítését. E beszédes címmel dokumentumfilm készült a Hősök terén megejtett demonstrációról, s a film kópiáit rögvest világ körüli útra indították az illetékesek, bizonyítandó a magyarországi stabilitást és a rendszer közkedveltségét. S aligha véletlenül ezzel a nagygyűléssel debütált a hazai televíziózás is, hiszen máig 1957. május elsejét tekintjük a Magyar Televízió hivatalos születésnapjának. A Rádiótól kölcsönzött két riporter, Szepesi György és Kovalik Károly, a négy kamera és az egyetlen PYE-típusú közvetítőkocsi ugyanis ekkor bonyolította le a televízió első élő közvetítését, melyet eredetileg pontosan három évvel korábbra, 1954. május elsejére terveztek az MDP politikusai.

"Mintha nem is ugyanaz a Budapest lenne!" - hangzott az egyik ámuldozó riporteri tételmondat, félreérthetetlenül megfogalmazva az 57-es május elseje legfontosabb propagandaüzenetét. S valóban, a filmfelvételek derűs, indulatmentes társadalmat mutatnak, s a korabeli magyar sajtó is a közállapotok normalizálódásáról tudósított. A megbékélt fővárosiak 1957. május elsején tüntetés helyett színházba mentek, mondjuk beültek a József Attilába, ahol egy vígjáték, az Irány Caracas volt műsoron, vagy megnézték az éppen aznap bemutatott, Bakaruhában című remek filmet. A helyzet látványosan konszolidálódott: mindössze pár százezer ember szaladt ki az országból, s néhány napig még Darvas Iván is szabadlábon maradt.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.