Máris bosszút állt a kormány a fideszes vezetést elzavaró Pakson

  • narancs.hu
  • 2024. augusztus 1.

Belpol

Az automerőmű területe augusztustól különleges gazdasági övezet lesz, ami azt jelenti, hogy nem a várost illeti meg az erőmű által fizetett helyi adó.

A kormány rendeleti úton különleges gazdasági övezetté nyilvánította a Paks közigazgatási területén elhelyezkedő, az atomerőmű kapacitásának fenntartására szolgáló és a beruházásokhoz kapcsolódó ingatlanokat. Az immár nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházáshoz szükséges önkormányzati ingatlanok tulajdonjogát a Tolna megyei önkormányzat szerzi meg, egyúttal a feladat- és hatásköröket is ő gyakorolja.

Mindebből az következik, hogy az augusztus közepétől hatályos rendelet értelmében az atomerőmű által fizetett helyi adók immáron nem a várost, hanem 62,5 százalékban a Tolna megyei, 37,5 százalékbann a Bács-Kiskun megyei önkormányzatot illetik. Az adók legfeljebb 3 százalékát lehet a megyei önkormányzati feladatokkal kapcsolatos működési költségekre, 17 százalékát pedig a megyei önkormányzat beruházásaira költeni. A maradék pénzen osztoznak a két megye beruházással közvetlenebbül érintett települései.

Nem kell messzire menni, ha magyarázatot szeretnénk találni a döntésre. Pakson a korábbi fideszes vezetést elküldték a választók, és valahogy el kellett csatornázni a város legnagyobb bevételét jelentő adót. A frissen megválasztott ellenzéki polgármester, Heringes Anita szerint ha elvonják a várostól az adót, romlik majd az életminőség, akkor pedig semmi sem akadályozza meg a mérnökcsaládokat, hogy jóval nagyobb fizetésért külföldre vándoroljanak, írja a 24.hu.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.