A kormány rendeleti úton különleges gazdasági övezetté nyilvánította a Paks közigazgatási területén elhelyezkedő, az atomerőmű kapacitásának fenntartására szolgáló és a beruházásokhoz kapcsolódó ingatlanokat. Az immár nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházáshoz szükséges önkormányzati ingatlanok tulajdonjogát a Tolna megyei önkormányzat szerzi meg, egyúttal a feladat- és hatásköröket is ő gyakorolja.
Mindebből az következik, hogy az augusztus közepétől hatályos rendelet értelmében az atomerőmű által fizetett helyi adók immáron nem a várost, hanem 62,5 százalékban a Tolna megyei, 37,5 százalékbann a Bács-Kiskun megyei önkormányzatot illetik. Az adók legfeljebb 3 százalékát lehet a megyei önkormányzati feladatokkal kapcsolatos működési költségekre, 17 százalékát pedig a megyei önkormányzat beruházásaira költeni. A maradék pénzen osztoznak a két megye beruházással közvetlenebbül érintett települései.
Nem kell messzire menni, ha magyarázatot szeretnénk találni a döntésre. Pakson a korábbi fideszes vezetést elküldték a választók, és valahogy el kellett csatornázni a város legnagyobb bevételét jelentő adót. A frissen megválasztott ellenzéki polgármester, Heringes Anita szerint ha elvonják a várostól az adót, romlik majd az életminőség, akkor pedig semmi sem akadályozza meg a mérnökcsaládokat, hogy jóval nagyobb fizetésért külföldre vándoroljanak, írja a 24.hu.