Beleegyeztek az örökösök, hogy Göncz Árpád nevét tér viselje

  • narancs.hu
  • 2022. április 24.

Belpol

Szombathely közgyűlése csütörtökön dönt a közterület elnevezéséről.

Göncz Árpád örököseivel együtt a Göncz Árpád Alapítvány is jóváhagyta, hogy Szombathelyen közterület viselje a rendszerváltás utáni első köztársasági elnök nevét – írja a Nyugat.hu, a városi önkormányzat közgyűlésének csütörtöki ülésére szánt előterjesztése alapján. 

A városháza mögött, a Rákóczi Ferenc utca elején, a Schrammel-gyűjtemény és az Iseum Savariense előtt lévő térre gondoltak a kezdeményezők, mert annak a közterületnek még nincs neve.

A közelben található a zeneiskola, a képtár és a Bartók Terem. Tervezik, hogy később a Rákóczi utca egy szakaszát lezárják a gépjárműforgalom elől.

Amikor az elnevezés szóba került februárban, kiderült, a közgyűlés Fidesz-frakciója nem támogatja az elnevezést. 

 

A kormánypártiak szerint Göncz Árpád tevékenységének korrekt megítéléséhez még nincs meg a történelmi távlat, és túl sokszor kritizálta erősen a kormányt. Az érintett körzet képviselője, Sátory Károly azt mondta, hogy a közelben lakók közül sokan nem örülnének az elnevezésnek, tehát először meg kellene kérdezni erről a helyieket, és csak akkor dönteni, ha száz százalékban jóváhagyják az emberek az ötletet. Egy másik képviselő az ott élők 80 százalékos egyetértése mellett tartotta volna elfogadhatónak az elnevezést.

A Nyugat.hu emlékeztet, hogy a szóban forgó területen nincsenek magánlakások, így a terület átnevezése senkit nem érintene hátrányosan, csak a Schrammel-gyűjtemény és az Iseum címe változna meg. 

a Nyugat.hu megszavaztatja az olvasóit arról, hogy viselje-e tér az egykori köztársasági elnök nevét. Vasárnap délután fél négykor az elnevezés támogatói majdnem kétharmados többségben voltak.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.