Bocsánatkérést vár Orbántól a MÚOSZ a poloskázás miatt

  • narancs.hu
  • 2025. március 17.

Belpol

A szervezet közleményében azt írta, ha Orbán csak Magyar Péterre értette a poloska szót, az is elfogadhatatlan. 

"Magyarázkodás helyett bocsánatkérést vár a Magyar Újságírók Országos Szövetsége a magyar miniszterelnöktől" – reagált hétfőn közleményben a MÚOSZ Orbán Viktor március 15-i beszédére, amelyben a kormányfő úgy fogalmazott: "A mai ünnepi összesereglés után jön a tavaszi nagytakarítás – átteleltek a poloskák. Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat. Felszámoljuk az egész árnyékhadsereget."

Bár a beszédben Orbán kifejezetten többes szám harmadik személyben említette a "poloskákat", és az utána következő felsorolással meglehetősen egyértelmű felsorolás következett arról, hogy kikre is gondol, hétfőn egy Facebook-posztban magyarázta a szombati beszédét, amely szerint igazából csak Magyar Péterre gondolt. 

A MÚOSZ a hétfői közleményében arról ír, hogy Orbán a "március 15-i, ünnepinek nevezett beszédében egyértelműen bírák, újságírók, civilek ellen rohant ki a 'poloska' hasonlattal. Hétfőn már úgy tett, mintha az ellenzék vezérére értette volna. Az is elfogadhatatlan."

A MÚOSZ a közleményben tiltakozik minden olyan szóhasználat, minősítés ellen, mely sérti az emberi méltóságot.

"Ha ezt egy miniszterelnök teszi saját polgárai ellen, az minősített eset. Ráadásul ezzel elszabadulhat a kommunikációs pokol: ha a kormányfő így beszél, miért tennének másként hívei, majd az ellenfelei?!" 

– teszi fel a kérdést a szervezet, amely felszólítja az ország irányítóit, hogy nyíltan és egyértelműen határolódjanak el minden, a történelem legsötétebb időszakait idéző kijelentéstől, azoktól, amelyek az emberekről, azok egy-egy csoportjáról mint rovarokról, mint férgekről, mint patkányokról beszélnek.

"A gyűlöletbeszéd bűncselekmény. A kormányfőt esküje kötelezi minden magyar ember szolgálatára. Senkit nem nevezhet se poloskának, se semmilyen más állatnak" – szögezi le a szervezet, amely felidézi saját tavaly februári, a közbeszéd durvaságát szóvá tevő közleményét is, amelyben elfogadhatatlannak tartották a másik fél sértegetését, a bűnbakképzést, a verbális agresziót. Végül azt írják: "Ma sem gondoljuk másként, mint tavaly: 'A nyelv veszélyes fegyver, visszaélni vele nem hiba, hanem bűn.'"

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.

Ég és föld

Hol veszik leginkább semmibe a közigazgatásban dolgozók munkáját? Minden szektorban a budapesti bérek a legmagasabbak? Miért nem keresnek átlag egymilliót a Békés megyei informatikusok?