Civilek segítenek oltáshoz jutni a mélyszegénységben élőknek

  • MTI/narancs.hu
  • 2021. április 9.

Belpol

A romatelepeken tombol a vírus, a kormány pedig nem ad külön segítséget.

Közérthető módon magyarázza el a vakcinaregisztrációt és az ahhoz szükséges e-mail cím létrehozását egy civil szervezetek által készített és a Facebookon pénteken közzétett animáció - közölte a Roma Sajtóközpont az MTI-vel.

 Az "Oltass, hogy élhess!" kampányban civil szervezetek összefogtak, hogy segítsék a roma és nem roma emberek regisztrációját a koronavírus elleni védőoltásra, tapasztalatuk szerint ugyanis a szegénységben, elzárt településeken élőknél az átlagnál jóval alacsonyabb az oltásra jelentkezők aránya.

Hozzátették: sem megfelelő eszköze, sem képessége, de sok esetben még a regisztrációhoz elengedhetetlen e-mail címe sincs nagyon sok embernek.

Az Országos Roma Önkormányzat, a Rendszerszint és a Civil Tanács Egyesület koordinálásában dolgozó aktivisták a hétvégétől személyesen is segítséget nyújtanak azoknak, akik szeretnék regisztrálni magukat a koronavírus elleni oltásra.

Az országos akció egyszerre száz településen indul, és az adott helyszínen öt-öt napon keresztül adnak segítséget az embereknek házról házra járva, vagy egy utcában, a falu központjában kihelyezett pultoknál. A civil kampányban elsőként Borsod, Baranya, Hajdú-Bihar, Heves, Szolnok, Nógrád, Pest, Somogy, Zala, Tolna és Szabolcs megye településein adnak segítséget az önkéntesek.

Április elején a Reuters nyomán mi is beszámoltunk róla, hogy a koronavírus-járvány komoly pusztítást végez a magyarországi romatelepeken. 

Horváth Aladár polgárjogi aktivista cikkünkben úgy fogalmazott, "lemondott a világ a gettők népéről, a legszegényebbekről, ami emberiségellenes bűncselekmény."

Megírtuk azt is, hogy a Magyarországi Roma Parlament már tavaly tavasszal kidolgozott egy akciótervet a legvédtelenebb társadalmi régiókban élők megsegítésére, de a kormánytól nem kaptak támogatást ennek megvalósításához. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Reutersnek annyit mondott, a "a roma közösségnek önként kell résztvennie az oltásban."

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.