Czeglédy Csaba cége pert nyert a magyar állammal szemben az Európai Bíróságon

  • MTI/narancs.hu
  • 2019. február 13.

Belpol

821 millió forint volt a tét.

Ellentétes az uniós joggal a munkaközvetítési és munkaerő-kölcsönző szolgáltatásokra vonatkozó fordított adózást előíró magyar szabályozás idő előtti alkalmazása - így döntött az Európai Unió luxembourgi központú bírósága szerdán.

Az ügy előzménye, hogy Czeglédy Csaba szombathelyi politikus Human Operator nevű cége munkaközvetítési és munkaerő-kölcsönzési tevékenységével összefüggésben más vállalkozások szolgáltatásait vette igénybe, amiért számlákat kapott tőlük.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal  vizsgálata megállapította, hogy az áfatörvény hatályos rendelkezései szerint a munkaközvetítési és munkaerő-kölcsönzési tevékenység esetében a fordított adózás szabályai alkalmazandók, és így az adót a szolgáltatás igénybevevője fizeti meg.

Mivel Czeglédy cége az egyenes adózás szerinti számlákat fogadott be, és a megkívánt fordított adózás szerinti adófizetési kötelezettségét elmulasztotta teljesíteni, a NAV adókülönbözetet állapított meg, és pénzügyi szankciókat alkalmazott a Human Operatorral szemben.

Ítéletében az uniós bíróság arra emlékeztetett, hogy az áfára vonatkozó magyarországi szabályokat az áfáról szóló uniós irányelv alapján határozták meg, amely az egyenes adózást írja elő.

Az irányelv lehetőséget ad a tagállamoknak arra, hogy az Európai Unió Tanácsától felhatalmazást kérjenek ettől eltérő intézkedések bevezetésére, különösen az adócsalás megelőzése céljából. E lehetőséggel élve Magyarország felhatalmazást kért és kapott a munkaközvetítési és munkaerő-kölcsönzési tevékenységekre.

A jogvita abból keletkezett, hogy az említett felhatalmazás annak elfogadásáról szóló értesítést követően, 2015. december 11-től, vagy pedig már 2015. január 1-jétől, a magyar áfatörvény elfogadásától kezdve alkalmazandó-e.

A bíróság ítéletében kimondta, hogy az ilyen határozatok a címzettjük értesítésével lépnek hatályba, jelen esetben a végrehajtási határozatról 2015. december 11-én keltezett értesítés időpontjában.

Czeglédy Csaba Facebook-oldalán azt írta, az ítélet 821 millió forintnyi áfát érint, amit ezek szerint nem jogtalanul vontak le.

Czeglédy és 20 társa ellen február elején emelt vádat az ügyészség költségvetési csalás miatt, szintén a Human Operator tevékenységével összefüggésben.

Figyelmébe ajánljuk

A Pest megyei nagy pénzrablás története

Mintegy négy éve jött létre az ország első különleges gazdasági övezete Gödön a Samsung-adóbevételek elvonására. A pénzből helyi fideszes szervezetek gazdagodtak, de most, hogy a Fidesz elvesztette többségét a forrásokról döntő Pest megyei közgyűlésben, megszüntethetik az övezetet, a pénz pedig visszakerülhet a most már fideszes vezetésű Gödhöz.