Demjén Ferenc szerint cirkusz volt Magyar Péterék tüntetése

  • narancs.hu
  • 2024. április 9.

Belpol

A Bikini, a Kormorán, az Ismerős Arcok és Varga Miklós sem örül, hogy elhangzott szombaton a daluk.

A Magyar Péter által szervezett szombati tüntetésen, a Nemzeti Meneten huszonkét dallal hangolták a résztvevőket, a Telex találgatta is, hogy vajon a fő szervező kinek és mit szeretett volna üzenni ezzel az eklektikus playlisttel.

A Blikk megkérdezte néhány dal előadóját, mit szól ahhoz, hogy a műve ezen a rendezvényen hangzott el. Mint kiderült, ők erről csak utólag értesültek. 

A Bikini együttes vezetője, Németh Alajos azt mondta, nem akar állás foglalni politikai kérdésben, de az a véleménye, hogy egy ekkora rendezvény esetében illett volna megkérdezni tőlük, hogy hozzájárulnak-e a Közeli helyeken lejátszásához. 

Varga Miklós – akinek Európa című dalát hallhatták a tüntetők – utánanézett a törvénynek, és arra jutott, hogy politikai rendezvény esetében a szerző előzetes engedélyét ki kell kérni. „Lényegében önkényesen lejátszották a dalt a tudtom és beleegyezésem nélkül, azt gondolom, ez nem elegáns húzás. Én ezt jeleztem is feléjük, de egyéb jogi lépéseket nem kívánok tenni, semmi kedvem az ezzel járó hercehurcához. Azt azonban leszögezném, nem szeretném, hogy az én arcomat odahelyezzék egy olyan politikai formáció mellé, ami mellett nincs helyem” – mondta Varga Miklós.

A Kormorán együttes egyik alapítójának, Koltay Gergelynek sem tetszett, hogy a Nemzeti dal, amelyet Tolcsvay Lászlóval közösen zenésítettek meg 1973-ban, elhangzott a szombati rendezvényen.

„A Kormorán zenekar nem Magyaroknak, hanem magyaroknak ad hangversenyeket” – üzente Koltay.

A szabadság vándorai című dal szerzője, előadója, Demjén Ferenc sem örült. Szerinte nem az számít, hogy ki kormányközeli zenész és ki nem, az a lényeg, hogy nem jogszerűen használták fel a dalát. Reméli, senki sem hiszi el, hogy az egyik legkevesebb szerzeményét „egy ilyen politikai cirkuszhoz” engedélyezné.

Az Ismerős Arcok frontembere, Nyerges Attila nyilatkozata is érdekes volt a Nélküled című dallal kapcsolatban, amely más közéleti eseményeken is hallható: „Természetesen nekünk sem jelezték előre, hogy a mi dalunkat is lejátsszák majd a tüntetésen, de én ezen már egyáltalán nem vagyok meglepődve. A Nélküled című szám a 2009-es megjelenése óta már számtalan furcsa helyszínen és környezetben került felhasználásra a tudtunkon kívül. Eleinte még próbáltunk fellépni a hasonló esetek ellen, de egy idő után rájöttünk, semmi értelme” – mondta Nyerges. Ő úgy tudja, hogy a rendezvény szervezője ilyenkor csak az Artisjus felé tartozik elszámolással. 

Az esetről írt a 24.hu is. A cikk alatt Magyar Péter kommentben reagált a zenészek nyilatkozataira, mondván, a szervezés idején kikérték az Artisjus állásfoglalását, és eszerint nem kell engedélyt kérniük a szerzőktől a dalaik lejátszásához. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”