Magyar Péter és a parlamenti ellenzék

Dermedt figyelem

Belpol

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?

A parlamenti ellenzék a Momentum 2017-es megjelenése óta először szembesül azzal, hogy egy új formáció felülírja az addigi viszonyokat. A mostani helyzet persze egészen más, hiszen a NER-ből kiugrott, évekig a Fidesz krémje körül mozgó Magyar nemcsak a – maradék – médiafigyelmet vonta el az ellenzékről, de az utcára vitt tömeg nagysága és a felmérések is világossá tették mindenki számára a gyors felívelést.

Százalékok

A Medián április végi felmérése szerint két hónappal februári megjelenése után Magyar Péter a biztos szavazók körében már 25 százalékon áll pártjával, amivel nemcsak az ellenzék legtámogatottabb pártja lett, de 2018 óta először lépte át ezen a térfélen egy párt a 20 százalékos küszöböt. A május 5-i tízezres demonstráció a régóta fideszesnek tartott Debrecenben pedig azt jelzi, hogy Magyar Péternek rövid távon nem kell visszaeséssel számolnia.

A Medián szerint a Fidesz ugyanennél a mutatónál a maga 45 százalékával mélyponton van – de ebből nem érdemes nagy ívű következtetéseket levonni, mert a NER megszületése óta a Fidesz támogatottsága a ciklusok közepén mindig leesik, hogy aztán az országgyűlési választásokra visszaemelkedjen.

A Fidesznek ráadásul van miből veszítenie, míg a parlamenti ellenzék pártjai, beleértve a DK-t is, nemigen engedhetik meg maguknak a táboruk zsugorodását. A 2010 óta menetrendszerű országgyűlési bukások mellett az EP-választások és az önkormányzati választások (főleg a legutóbbi) táplálhatták a reményt, hogy polgármestereik, helyi képviselőik és EP-mandátumaik révén, ha csekély súllyal is, de továbbra is jelen lehetnek a politikában.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Miénk itt a vér

  • - turcsányi -

A papa mozija ez. Nem pont a formula hagyományos értelmében, sokkal inkább szó szerint. A hatvanas évek közepén az olasz anyakönyvi hivatal kigyűjtötte a Sergio keresztnevű polgárokat, s mindegyiket hatóságilag kötelezték arra, hogy spagettiwesterneket készítsenek.

Megszemélyesített dokumentumok  

„Boldog magyar jövőt!” – olvassuk a feliratot Chilf Mária kollázsán, ahol egy felvonuláson Lenin, Rákosi és Sztálin fényképét viszik a munkások és az úttörők, nyomukban a ledöntött Sztálin-szobor feje gurul egy tankkal a háttérben.

Építő játék

  • Kiss Annamária

Horváth Csaba rendező-koreográfusnak, a Forte Társulat művészeti vezetőjének színházában legalább annyira fontos a mozgás, mint a szöveg, nem csoda, hogy ezen az estén, a mozgásszínházas tempóhoz kevéssé szokott kőszínházas társulati tagoknak melegük van.

„Megeszi a kígyót”

Alighanem a magyar kultúrára korábban is jellemző, az utóbbi időben pedig mintha még erőteljesebben megjelenő befelé fordulás miatt lehet, hogy egy olyan jelentős életmű, amilyen Ladik Kataliné, egyszerűen nem találja meg benne a helyét – holott minden adott lenne hozzá.

Igor és Szása kiszabadult és gyilkolt

Szentesen két bulltípusú kutya kijutott az utcára, halálra mart egy férfit és örök életére megnyomorított egy nőt. Az ügyészség letöltendő börtönbüntetést kért a gazdára, akinek fogalma sem volt arról, mire képesek a házőrzői, és milyen nevelésre lett volna szükségük.

Hídpénz

„Az önkormányzat egy olyan fejlesztést kíván megvalósítani, hogy a Szárhegyet és a Vár­hegyet összekötnénk egy függőhíddal."

Az arany csillogása

Emlékszik még bárki is arra, hogy mikor volt az a „vizes” világbajnokság Budapesten, amikor a toronyugráshoz a Dunába húztak fel egy ménkű nagy tornyot, hogy az majd milyen jól fog mutatni a világmindenség összes televíziós készülékén?

Csak a szégyen

Egy héttel ezelőtt az ENSZ Közgyűlése elfogadta azt a határozatot, amely július 11-ét a srebrenicai népirtás emléknapjává nyilvánítja.