Magyar Péter és a parlamenti ellenzék

Dermedt figyelem

Belpol

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?

A parlamenti ellenzék a Momentum 2017-es megjelenése óta először szembesül azzal, hogy egy új formáció felülírja az addigi viszonyokat. A mostani helyzet persze egészen más, hiszen a NER-ből kiugrott, évekig a Fidesz krémje körül mozgó Magyar nemcsak a – maradék – médiafigyelmet vonta el az ellenzékről, de az utcára vitt tömeg nagysága és a felmérések is világossá tették mindenki számára a gyors felívelést.

Százalékok

A Medián április végi felmérése szerint két hónappal februári megjelenése után Magyar Péter a biztos szavazók körében már 25 százalékon áll pártjával, amivel nemcsak az ellenzék legtámogatottabb pártja lett, de 2018 óta először lépte át ezen a térfélen egy párt a 20 százalékos küszöböt. A május 5-i tízezres demonstráció a régóta fideszesnek tartott Debrecenben pedig azt jelzi, hogy Magyar Péternek rövid távon nem kell visszaeséssel számolnia.

A Medián szerint a Fidesz ugyanennél a mutatónál a maga 45 százalékával mélyponton van – de ebből nem érdemes nagy ívű következtetéseket levonni, mert a NER megszületése óta a Fidesz támogatottsága a ciklusok közepén mindig leesik, hogy aztán az országgyűlési választásokra visszaemelkedjen.

A Fidesznek ráadásul van miből veszítenie, míg a parlamenti ellenzék pártjai, beleértve a DK-t is, nemigen engedhetik meg maguknak a táboruk zsugorodását. A 2010 óta menetrendszerű országgyűlési bukások mellett az EP-választások és az önkormányzati választások (főleg a legutóbbi) táplálhatták a reményt, hogy polgármestereik, helyi képviselőik és EP-mandátumaik révén, ha csekély súllyal is, de továbbra is jelen lehetnek a politikában.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.