Magyarországon most minden tizedik háziorvosi praxis betöltetlen. Összesen 751 ilyen rendelő van Magyarországon, így már több mint egymillió magyarnak nincs bármikor elérhető háziorvosa – vonja le a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adataiból a következtetést a Demokratikus Koalíció.
Az ellenzéki párt „egészségügyi árnyékminiszterének”, Komáromi Zoltánnak a szerdai közleménye szerint különösen a községekben aggasztó a helyzet.
„354 vegyes praxisban, a körzetek 24%-ában évek óta hiába keresnek háziorvost. A jelenleg dolgozó háziorvosok közel 40%-a betöltötte a nyugdíjkorhatárt, a 40 éven aluliak aránya nem éri el a 8%-ot. Ugyanez a helyzet a fogorvosi körzetekben is, a 228 betöltetlen fogorvosi körzetből 178 vegyes körzet (507 ezer lakossal), a gyermekfogászati praxisok 12,6%-a üres, az ifjúsági és iskolafogorvosi állások 15,6%-át nem tudják betölteni” – sorolja Komáromi.
A DK árnyékkormányának az a véleménye, hogy az egészségügyi alapellátás össze fog omlani, ha a háziorvosok, az alapellátásban dolgozó fogorvosok és a velük dolgozó szakasszisztensek munkáját nem becsülik meg jobban. Azonnali, jelentős béremelésre, a fiatal szakemberek kiemelt bérezésére, valamint az elhibázott ügyeleti rendszer megváltoztatására lenne szükség a DK szerint, és a párt erre is készül, ha győz a következő választáson. A DK úgy látja, az Orbán-kormány felelőtlensége miatt ürülnek meg sorra a háziorvosi és fogorvosi körzetek. Emiatt akut betegek nem juthatnak időben szakszerű segítséghez, a krónikus betegek nem kapják meg a nekik járó ellátást, a sokszor életmentő szűrővizsgálatok pedig késni fognak.
A háziorvoshiány megoldására a kormánynak az a terve, hogy lehetővé teszi a körzetek átalakítását.