Dohányreklám-kiskapu: Füstlovagok

  • Félix Péter
  • 2002. május 23.

Belpol

Utolsó intézkedései egyikeként a maximális három évig engedélyezte Matolcsy György gazdasági miniszter a Motorcsónak Forma-1 Magyar Nagydíjat szervező Technikai Sportok Olimpia Alapítványnak, hogy a rendezvényen dohányipari cégek is reklámozhassanak. Mikola István egészségügyi miniszternek nem ez volt az első veresége dohányügyben a kormányon belül.

Utolsó intézkedései egyikeként a maximális három évig engedélyezte Matolcsy György gazdasági miniszter a Motorcsónak Forma-1 Magyar Nagydíjat szervező Technikai Sportok Olimpia Alapítványnak, hogy a rendezvényen dohányipari cégek is reklámozhassanak. Mikola István egészségügyi miniszternek nem ez volt az első veresége dohányügyben a kormányon belül.Emlékezetes nap marad május 13. Andics Józsefnek, a Technikai Sportok Olimpia Alapítvány (TSOA) kuratóriumi titkárának. Ekkor kézbesítette a posta a bársonyszéktől búcsúzó Matolcsy György levelét, amelyben a miniszter engedélyezte, hogy a Motorcsónak Forma-1 Magyar Nagydíjon ismét megjelenhessenek a dohányreklámok.

Mint ismeretes, a jelenleg hatályos gazdasági reklámtörvény mindennemű dohányreklámot tilt, beleértve az írott sajtót és az utcai plakátokat is. A jogszabály ez alól a világszintű nemzetközi motorsport-rendezvények esetén tesz kivételt, feltéve, hogy a dohányreklámozási lehetőséget kérelmező igazolja: az általa szervezett verseny egy olyan sorozat része, amelyet a kérelem benyújtását megelőző öt évben legalább két földrészen már lebonyolítottak - a kért felmentés időszakában, illetve az azt megelőző öt évben összesen legalább tíz alkalommal. A körmönfont megfogalmazás oka, hogy a Hungaroringen rendezett augusztusi Forma-1 gyorsasági autóversenyeken továbbra is lehessen dohánytermékeket reklámozni. Egyetlen sportesemény törvényben kiemelt kivételezése azonban alkotmányossági és versenyjogi aggályokat vetne fel, ezért úgy fogalmaztak, hogy a törvényhely kizárólag a Forma-1 gyorsasági autóversenyről szóljon. Ez azonban

nem sikeredett tökéletesre:

a TSOA vezetői például hamar felismerték, hogy a Motorcsónak Forma-1-re is áll a leírás.

A gazdasági miniszter - a vonatkozó rendelet alapján - az egészségügyi miniszter véleményének meghallgatása után dönthet a legfeljebb hároméves felmentésről; az engedély a lejárta után meghoszszabbítható. A TSOA március elején nyújtotta be kérelmét Matolcsynak azzal az indokkal, hogy idegenforgalmi szempontból jelentős eseményről van szó - állítólag 80 országban közvetíti majd az eseményeket a televízió -, és van olyan dohánygyár, amely támogatná a versenyt. Ezek az érvek levehették a lábáról a gazdasági tárca vezetőjét, aki szemmel láthatóan nem gondolkodott el: vajon a TSOA kérelmének benyújtásakor miért nem támogatta a dohányipar helyett a vendéglátó és az idegenforgalmi szakma egyetlen fillérrel sem a rendezvényt, ha az valóban akkora turistacsalogató szenzáció? Matolcsy inkább vállalta az esetleges konfrontációt Mikolával; az egészségügyi miniszter 2002. április 4-én a Kongresszusi Központban tartott sajtótájékoztatón nyilvánosan tiltakozott az ellen, hogy kiterjesszék a dohányreklám-tilalom feloldását a motorcsónak-sportra is.

A konfliktus azonban elmaradt: Mikola István zokszó nékül tudomásul vette, hogy Matolcsy, miután a jogszabály előírásainak megfelelően kikérte a véleményét, azt figyelmen kívül hagyta. Nem ez volt az első eset, hogy Mikola elfogadta az egészségügy érdekeivel ellentétes kormányzati döntést. Amikor például a két választási forduló között Tállai András, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára egy pálinkafesztiválon bejelentette, Magyarország mégis haladékot kér a dohánytermékek adótartalmának uniós szintre való emelésére a csatlakozást követő négy évben, Mikola egyetlen szóval sem tiltakozott, noha kihagyták ebből az egészségügyet rendkívül érzékenyen érintő döntésből (lásd: Kell a dohány? Magyar Narancs, 2002. április 18.).

Az Orbán-kormány a választások alatt - figyelmen kívül hagyva az egészségügyi szempontokat -

komoly engedményeket tett

a dohányipari lobbinak. A Motorcsónak Forma-1 Magyar Nagydíjra Matolcsy György úgy terjesztette ki a dohányreklám-tilalom feloldását, hogy a jelek szerint nem mélyült el a kérelem elemzésében. A TSOA például használja nevében az "olimpia" szót, holott a technikai sportok nincsenek jelen az olimpiákon. Az "alapítvány" megnevezés is erősen vitatható: a TSOA évek óta felfüggesztette alapítványi tevékenységét, adószámot váltott, bejelentkezett az áfakörbe és vállalkozói alapon működik. A kérelem azon állítása sem felel meg az igazságnak, hogy már van olyan dohányipari cég, amely támogatná a rendezvényt. Három nappal a felmentés kiadását követően Andics József a Narancs kérdésére nem tudott megnevezni

egyetlen dohánygyárat sem,

amely elkötelezte volna magát a veseny szponzorálására; mindössze annyit közölt, hogy a 127 milliós költségvetésű sportrendezvényre csupán 32 millió forint áll a rendelkezésükre. Nem kizárt, hogy a TSOA éppen a miniszteri engedéllyel felvértezve kilincsel a dohányipar támogatásáért. Várhatóan nem eredménytelenül: szakértők szerint a technikai sportrendezvényeken a cigarettareklámok a dohányipar első számú célközönségére, a gyerekekre gyakorolják a legnagyobb hatást. (A Gallup Intézet felmérése szerint a 14-18 év közötti magyar fiatalok több mint 50 százaléka dohányzik rendszeresen.) Andics egyébként - meghökkentő módon - azzal magyarázta a szponzorok eddigi érdektelenséget, hogy azok meg kívánták várni a választások kimenetelét. Mindenesetre ha összejön a 127 millió forint, annak kétharmada, mintegy 84 millió forint a Motorcsónak Forma-1 jogtulajdonosának, Nicolo di San Germanónak a zsebébe vándorol. A teljes sorozaton magyar versenyző egyébként nem vesz részt. Pontosabban: a Magyar Nagydíjon indulhat egy hazai versenyző San Germano jóindulatának jeleként, feltéve persze, hogy a szervezők leszurkolták már neki a jogdíjat.

Félix Péter

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.