„Szükség van-e az ellenzékre Magyarországon?" címmel írt publicisztikát a Magyar Hangba Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője, aki május végéig a párt elnöke is volt.
Donáth szerint az ellenzéknek általában négy funkciója van:
- ellenőriznie kell a hatalmat,
- politikai alternatívát kell felmutatnia,
- részt kell vennie fontos parlamenti döntésekben
- és társadalmi hatást kell elérnie saját választói képviseletében.
Az EP-képviselő úgy látja, hogy az elmúlt 12 évben a magyar ellenzék e négy feladat egyikét sem tudta ellátni, ezért „a 2010–2022 közötti parlamenti ellenzék megismert működésére, valamint annak folytatására egyáltalán nincs szükség. Sőt, a széttöredezett és diszfunkcionális parlamenti ellenzék maga válik a politikai innováció akadályává és a reménybeli kormányváltás kerékkötőjévé.”
Donáth szerint ugyanakkor másfajta ellenzéki stratégiáknak lehet jövőjük. Ilyen stratégia lenne, ha az ellenzék single issue mozgalommá válna, egységes jövőképet mutatna fel vagy hatékonyan politizálna európai szinten.
A momentumos politikus szerint e stratégiák megvalósítására csak akkor van esély,
ha egy szereplő képessé válik kiemelkedni és tartósan uralni az ellenzéki térfelet, egy táborba rendezve a rendszerrel szemben álló pártokat, civil szervezeteket vagy épp a független polgármestereket.”
Mint írja, a kormány mindent elkövet azért, hogy ez ne következzen be - például ezért tartanák egyszerre az önkormányzati és EP-választásokat -, a választóktól azonban nem veheti el azt a jogot, hogy „kiemeljenek egy erős szereplőt, aki dominánssá válva, a politikai megújulást akadályozó kompromisszumkényszereken átlépve eséllyel hívja ki a kormánypártot 2026-ban.”
Donáth értelemszerűen úgy gondolja, hogy a Momentum lehet ez az erős szereplő.