Kik állnak a Nemzetközi Oltóközpont Kft. mögött?

Egy ampulla fekete címkés

Belpol

Ötezerért előjegyzést kínálnak a koronavírus elleni vakcinára, március végén már oltanának, és ha mégsem jutnak vakcinához, visszafizetik a pénzt. Bonyolult cégháló, magas rangú kapcsolatok, pálinkafőzés és egy balatoni bringaút a tulajdonosok előéletében.

„Nem tudok Európában olyan országról, ahol lehet magán­úton koronavírus elleni vakcinát szerezni. Ez mindenhol kormányzati hatáskörbe tartozik.” „Teljesen irreális elképzelés az, hogy egy magánszolgáltató a gyártótól tud szerezni vakcinát, kis tételekkel nem is foglalkoznak.” „Kizártnak tartom, hogy fél éven belül vakcinához jussanak.” Ezeket a válaszokat kaptuk, amikor arról kérdeztük az oltások beszerzésére és azok elosztására rálátó forrásainkat, hogy mit gondolnak a Nemzetközi Oltóközpont Kft. kampányáról. A magánegészségügyi szolgáltatónál ugyanis 5000 forint ellenében előfoglalási jogot lehet szerezni a Covid-19 elleni védőoltásra. Ígéretük szerint „mindent megteszünk, hogy mielőbb beolthassuk önt”. Hangsúlyozzák, hogy oltóközpontjukban az elmúlt években több mint 200 ezer oltást adtak be, „így óriási kapcsolati hálónk, illetve gyakorlatunk van a vakcinabeszerzés területén”.

Előjegyzés

Ajánlatukhoz azt is hozzáteszik, hogy ha az állami oltási sorban nem kiemelt személy (vagy­is nem egészségügyi vagy szociális dolgozó, illetve 65 év feletti) jelentkezik hozzájuk oltásra, akkor „komoly esély van rá, hogy ön elsőként tőlünk szerezhet majd oltást, főleg, ha már most jelentkezik – az érkező vakcinákat ugyanis az előfoglalóknak fogjuk beadni először, a jelentkezés sorrendjében. Az is előny, hogy nálunk valószínűleg több vakcina közül választhat majd”.

Hogy pontosan melyikek közül, azt egyelőre nem tudni, a Telexnek a cég ügyvezetője, Kámány Zoltán Roland azt válaszolta, hogy erre a kérdésre nem válaszolhat „a titoktartási megállapodások miatt”. A laphoz eljutott egy az előfoglalóknak kiküldött körlevél, amely szerint az oltóközpont olyan vakcinagyártókkal tárgyal, amelyek termékeit az Európai Unióban már engedélyezték: vagyis a Pfizer/BioNTech, a Moderna és az AstraZeneca jöhet szóba. A Pfizer Magyarország szakértői egy december végi sajtóeseményen azt mondták, hogy az oltás a közeljövőben nem kerül kereskedelmi forgalomba, mert „a teljes gyártókapacitásból a kormányzati szállításokat teljesítik legalább 2021 végéig”. Egy forrásunk ehhez hozzátette, hogy a magánoltóközpontok normál esetben egyébként nem a gyártótól szokták beszerezni az oltásokat, hanem az azokat forgalmazó nagykereskedőktől.

A Nemzetközi Oltóközpontban azonban optimisták; a már idézett, február végén küldött körlevélben azt írják, hogy akár már március végén megkezdődhet náluk az oltás, a Telexnek januárban pedig azt nyilatkozta Kámány, hogy számításaik szerint 2021 első negyedévében engedélyezett oltóanyaghoz jutnak. Mi is megkérdeztük tőlük, hogy mire számítanak most, március elején, mikor tudják elkezdeni az oltást, de lapzártánkig nem érkezett tőlük válasz. Miként arra sem, egyáltalán hogyan tudnak magánszolgáltatóként koronavírus elleni vakcinához jutni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.