Egy asztalhoz ültette az árvíz Orbánt, Pintért és Karácsonyt

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 18.

Belpol

Az áradó Duna szerda reggelre elérte Budapestet, a Batthyány térnél a lezárt alsó rakpartot.

Az árvízhelyzet úgy hozta, hogy a Miniszterelnöki Sajtóiroda fotósának szerda reggeli képén Karácsony Gergely főpolgármester is látható, ahogy Orbán Viktor miniszterelnök és Pintér Sándor belügyminiszter társaságában hallgatja – a 444.hu képaláírása szerint – Láng Istvánnak, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatójának beszámolóját a Belügyminisztérium Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központjában. Többek között arról hallhattak információkat, hogy a vízügyi igazgatóság Budapestnél szombatra várja az árhullám tetőzését 850 centiméter körüli vízállással

Mint a 24.hu írja, szerdán reggel a Batthyány térnél elérte a lezárt alsó rakpartot a Duna vize; hogy az árhullám miatt Győr-Moson-Sopron megyében lezárták a 14-es főúton lévő ártéri hidat Vámosszabadinál, emiatt a közeli határátkelőhely sem használható. Kerülőútnak az M15-ös autóutat, illetve Komárom-Esztergom megyében a 13-as főúton található Monostori-hidat javasolják.

A váci komp csütörtök estig még jár, viszont a szobi és pilismaróti, a szigetmonostori, a dunabogdányi, a leányfalui komphoz vezető utakat már lezárták. Komárom-Esztergom megyében a 11-es főút több szakasza sem járható, illetve az országhatárhoz vezető út a Mária Valéria híd közelében, és nem lehet már eljutni járművel Dunaalmáson és Neszmélynél a hajóállomáshoz és komphoz. Pest megyében a Duna menti kerékpárutakat érinti a lezárás, az Ipolydamásdnál lévő határszakaszhoz vezető út 500 méteres szakaszán is árvízi védekezés zajlik, emiatt Helembánál a határátkelőhely sem használható. 

Kedden késő este kormányrendelet jelent meg a Magyar Közlönyben „az összehangolt védelmi tevékenység elrendeléséről és annak keretében meghatározott intézkedések bevezetéséről”, ez szeptember 24-éig lesz hatályos, azt részletezi, hogyan dolgoznak együtt a védekezésben az állam különböző szervezetei Pintér Sándor belügyminiszter irányítása mellett. Az említett hírportál emlékeztet, ez nem formalitás, mert a vízgazdálkodásról szóló törvény szerint az árvíz elleni védekezés országos irányítása Lantos Csaba miniszter feladata, a saját szervezettel védekező településeken pedig a polgármesteré. Korábban pedig Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és Gyurgycsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke is azt mondta, most kellene veszélyhelyzetet hirdetni az árvíz miatt.

Karácsony Gergely főpolgármester szerda reggel azt írta a Facebookon, hogy Budapest felkészült az árhullám tetőzésére, az ivóvízellátás mindenkinek biztosított, a szennyvízelvezetés is. 

„Összesen 43 árvízi kaput zártak le a kollégák, mintegy 1700 méter hosszan, 6 ezer köbméter agyag felhasználásával készül az ideiglenes gát. A Margitszigeten naponta 1500 köbméter homokot és 150 ezer zsákot használunk, a keletkező szennyvizet idáig 30 szivattyú bevetésével kezeltük. Ma reggel a BKV megkezdi a homokzsákok felhalmozását a Batthyány téri metróállomásnál, így is lehet olyan helyzet, amikor a metrónak ezt az állomást ki kell majd hagynia. Mától lezárják

a H5-ös HÉV alagúti szakaszát, ezért a HÉV a Batthyány tér helyett csak a Margit híd budai hídfőjéig, a felszínen kialakított ideiglenes végállomásig jár.

A Budapest Közút Zrt. felkészült a Clark Ádám téri gyalogos és kerékpáros aluljáró lezárására, és csütörtöktől le kell zárnunk a Margitsziget Árpád híd felőli bejáróját is” – számolt be Karácsony Gergely.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.