Korábbi cikkünket azzal indítottuk: Szalai Annamáriára vonatkozó különleges személyes információval élt vissza gátlástalanul az ausztriai magyar nagykövet, mikor a Riporterek Határok Nélkül szervezet zsűrijénél reklamált a díjazottak – köztük a Magyar Narancs munkatársa – kiválasztása miatt. Szalay-Bobrovniczky Vince tette azonban közel sem előzmények nélküli: a bécsi magyar nagykövet az elmúlt másfél év alatt számos, a kormányzati politikát magyarázó olvasói levelet küldött szét osztrák lapoknak, köztük a Wiener Zeitungnak, a Der Standardnak vagy a Kuriernak. Itt nem pusztán arról van szó, hogy Szalay-Bobrovniczky hűséges kádere a kormánynak – példás igyekezetének nyomós oka van. Családi oka.
A nagy testvér
Szalay-Bobrovniczky Vince bécsi magyar nagykövet testvére ugyanis az a Szalay-Bobrovniczky Kristóf, aki az elmúlt másfél év során mélyen beépült a Fidesz gazdasági hátországába, és bizalmas üzleti viszonyt ápol Habony Árpáddal, Orbán Viktor kommunikációs tanácsadójával is.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf 2004 és 2007 között a többek között az Infocenter.hu Zrt. tulajdonában lévő Heti Válasz vezető tisztségviselője volt, ahol ez idő alatt lapigazgatóként is dolgozott. Nem tudni, hogy már ekkor üzleti kapcsolatba került-e Habony Árpáddal, de erre legkésőbb 2008-ban mindenképp sor került. 2008-tól 2010-ig ugyanis mind Habony, mind Szalay-Bobrovniczky ügyvezetője volt az Adratiq Islands Group Befektetési és Tanácsadó Kft.-nek. Az Adriatiq első embere Orbán Viktor személyes jó barátja, Vitézy Tamás, akit bátran nevezhetünk médiaoligarchának is, tekintettel arra, hogy ő a tulajdonosa az ország legnagyobb, ingyenes terjesztésű hetilapjának, a Helyi Témának. (Vitézy egyébként soha nem rejtette véka alá lojalitását, egy 2009-es, Népszabadságnak adott interjújában például így fogalmazott: „számomra a Helyi Téma szolgálat. Azt a szellemiséget kívántam szolgálni, amit Orbán Viktor kormányzása alatt tapasztalhatott meg az ország.”)
Giró-Szász utódja
Szalay-Bobrovniczky Kristóf tavaly óta igazgatósági tagja a Századvég Gazdaságkutató Zrt.-nek, mely a kormány első számú think-tankjeként ismert. Mint arról korábban, Habony Árpád munkásságát feldolgozó írásunkban is említést tettünk, a gazdaságkutató tevékenységét informálisan már a miniszterelnök főtanácsadója irányítja. Igazán érdekes az, hogy a Századvéget éveken keresztül Giró-Szász András vezette, egészen tavaly őszig, amikor is kinevezték kormányszóvivőnek, amiért lemondott ebbéli pozíciójáról.
Szalay-Bobrovniczky ekkor került be a cégbe. Kinevezésével egyidejűleg Giró-Szász kiszállt saját alapítású cégéből, a Strategopolis Kft.-ből is, amit azóta szintén Szalay-Bobrvoniczky vezet, Várkonyi Gáspár Dénessel együtt. Szalay-Bobrovniczky nagyon hatékony cégvezetőnek bizonyult, ugyanis feltűnésével hirtelen igen jelentős megbízásokra tett szert a két cég. Január végén ugyanis a Századvég és a Strategopolis közösen nyerték el a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által kiírt, tanácsadásra és kommunikációs feladatok elvégzésére meghirdetett tenderét. Ennek értelmében a két – mások mellett Szalay-Bobrovniczky vezetése alatt működő – cég 2014 végéig havi nettó 29,6 millió forint értékben kap megrendelést. Ez összességében pedig több mint egymilliárd forintos bevételt jelent a két cégnek.
Ekkora üzleti hatékonyság simán megbír a hátán egy indolens nagykövetet.