Interjú

„Egy önkényuralomnak nincs hova hátrálni”

Magyar Bálint szociológus, korábbi oktatási miniszter

Belpol

Mit tesz egy maffiaállam, ha kiugrik egy családtag? Miért teljesen normális, hogy Magyar Péter pár hónap alatt jutott el a rendszerváltás gondolatáig? És miért nincs értelme ellenzékből szakpolitikai vitákat folytatni a magyar kormánnyal? A többi közt ezekről beszélgettünk Magyar Bálinttal.

Magyar Narancs: A 2020-ban megjelent A posztkommunista rendszerek anatómiája című munkájukban egy ábrán a magyarországi berendezkedés valahol Oroszország és Kazahsztán környékén van. Ennyire rossz a helyzet?

Magyar Bálint: Magyarországon 1989 óta egy második rendszerváltás is lezajlott 2010–2011-ben, amikor a liberális demokráciából autokrácia, önkényuralom született. Az autokratizálódási folyamatnak három fázisa van: autokratikus kísérlet, autokratikus áttörés és autokratikus berendezkedés. Kísérlet már az első Fidesz-kormány alatt is megfigyelhető volt, de az országgyűlési kétharmad hiánya megakadályozta az áttörést, amiről akkor beszélhetünk, ha egyetlen politikai erő a hatalom monopóliumára tesz szert, és egymaga meg tudja változtatni az alkotmányt, illetve a hatalmat kontrolláló intézmények élére ki tudja nevezni a saját kádereit. Ma az a kérdés, hogy lesz-e harmadik rendszerváltás, és vissza tudunk-e térni egy liberális demokráciába. A Fidesz első kormányzása idején hamar megjelentek az autokratizálódás szándékának a jelei, amikor Simicska Lajost nevezték ki az adóhivatal, Pintér Sándort pedig a Belügyminisztérium élére, majd később lemondásra kényszerítették Györgyi Kálmán legfőbb ügyészt, és Polt Pétert tették a helyére.

MN: De utána jött nyolc év, amikor nem voltak kormányon.

MB: Amikor a Fidesz 2002-ben elvesztette a választást, egyből rendszerkritikai alapállásra helyezkedett, aminek a lényege a választáson győztes erők legitimitásának megkérdőjelezése volt: ekkor mondták, hogy „a haza nem lehet ellenzékben”, tehát bárki, aki nem Orbán Viktor politikai klánjához tartozik, az nem a nemzet része. Nyolc évvel később pedig megtörtént az autokratikus áttörés, és kétharmados parlamenti súlyával megszületett a Fidesz monopolhatalma. Ezt követte az autokratikus berendezkedés, a társadalmi autonómiák felszámolása. De többféle autokrácia lehetséges: Lengyelországban például Jarosław Kaczyńskival konzervatív, bürokratikus, ideológiavezérelt autokratikus modell próbált kiépülni. Ezzel szemben a magyarországi modell egy patronális autokrácia, amelynek az ikermotivációja a hatalomkoncentráció és a politikai-gazdasági klán személyes vagyonosodása. Ez nem ideológiavezérelt rendszer, hanem ideológiaalkalmazó, amelyben az alkalmazott ideológiai paneleknek nem értékkoherenciájuk, hanem funkcionalitáskoherenciájuk van. A hatalom cselekedetei ideológiailag ellentmondásosak lehetnek, de funkcióikat tekintve racionálisan koherensek. Egy ilyen maffiaállamot négy dimenzió mentén lehet definiálni. Az első kérdés az, hogy ki a cselekvő alany. Az uralmi elit szerkezete ugyanis klánjellegű, amit fogadott politikai családnak nevezhetünk, ahol a tényleges döntések kikerülnek a formális intézményekből, és informális intézményekben születnek meg. Ha ezt illusztrálni szeretnénk, akkor a felcsúti stadion VIP-páholyáról kéne összemontírozni egy képet. Ez azt is jelenti, hogy minden olyan mondat, amelyik úgy kezdődik, hogy „a Fidesz/a kormány/a parlament így határozott”, az félrevezető, mert ezek a formális szervezetek az égvilágon semmiről nem döntenek, csak lepapírozzák az informális körökben hozott döntéseket. Másrészt a közhatalmi kompetenciákat magáncélra sajátították ki, tehát az államhatalmi szervek nem közérdeket, hanem magánérdekeket szolgálnak. Harmadrészt a jövedelmekhez való viszony vonatko­zásában ez a rendszer nem egyszerűen folyó jövedelmeket, bevételeket eltérítve kleptokratikus, hanem ragadozó típus, vagyis állami és magánvagyonokat rabolnak le az államhatalmi erőszak vértelen eszközei révén.

MN: Ez nem pusztán egy korrupt rendszer?

MB: Korrupt rendszer nagyon sok van: meg kell különböztetni a járványszerű és rendszerszerű korrupciót. A járványszerű korrupció horizontálisan terjed, sokfelé jelen van, de nem felülről szervezik. A rendszerszerű esetén az államgépezet egésze működik bűnszervezetként, és ez a negyedik dimenzió. Ha mindez „teljesül”, akkor maffiaállamról beszélhetünk. Ma Magyarország az egyetlen önkényuralmi rendszer az Európai Unióban, ráadásul ennek maffiaállami a formája. Rendszerspecifikus vonásait illetően ebben hasonlít az ukrajnai invázió előtti Oroszországhoz, illetve egyéb közép-ázsiai rendszerekhez.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”