Magyar Péter útja 2024-ben

Valaki dörömböl

Belpol

A belpolitikában az idei az ő éve volt. A Tisza Párt fel­futása zárójelbe tette az ellenzék eddigi munkáját, és defenzívába kényszerítette a Fideszt.

Varga Judit volt férje, akit az utóbbi években állami cégek vezetői testületeiben foglalkoztattak – felügyelőbizottsági tag itt, vezérigazgató ott – február 11-én bement a Partizánba, és bírálta a NER-t, amelynek addig a része volt. Hamar kiderült, hogy feltűnése nem politikai lufi, ami másnapra kipukkad: március 15-én zászlót bontott az Andrássy úton, megalapította a Talpra Magyarok Közösségét, április 6-án több tízezer embert vitt ki a Kossuth térre. Ekkorra túl voltunk a Varga Judit-hangfelvétel kiszivárogtatásán, amelyen az exminiszter arról beszélt, hogy a végrehajtók korrupcióval vádolt vezére, Schadl György Rogán Antal embere, és utóbbi belenyúl az ügyészségi iratokba. Magyar átvett egy kvázi alvópártot, a Tiszát, amelynek a támogatottsága elképesztően gyorsan nőtt, a június 9-i EP-választáson országosan csaknem 30 százalékos eredményt ért el, az önkormányzati választáson csak budapesti listát állított, s arra a fővárosiak több mint 27 százaléka voksolt.

Magyar a saját bevallása szerint mindig kekec volt, korábban belülről bírálta az egyetemi „modellváltást”, a NER-média színvonalát és a kegyelmi botrány kezelését. A Fidesz rögtön támadóként és árulóként azonosította a Partizánnak sztorizó Magyar Pétert, pedig nem lehetünk abban biztosak, hogy már akkor az volt. Magyar ebben az interjúban Orbánt még úgy festette le, mint a királyt, akit megvezetnek a tanácsadói.

Szórakoztató utólagos gondolatkísérlet, hogyan alakul Magyar Péter pályája, ha a Fidesz nem a tőle megszokott lejárató kampánnyal próbálja rövidre zárni az ügyet. Két nappal a Partizán-interjú után a Magyar Nemzet már arról írt, hogy az exférj sértettségből „rontott neki” a kormánynak, mivel megszűntek az állami megbízatásai. „Ha valaki kiszáll valahonnan, akkor nem szarik vissza a fészekbe” – üzente a párt egyik szája, Nagy Feró, miközben a NER-média egyéb sajtótermékei Magyar méregdrága karórájáról és – természetesen nem létező – luxusjachtjáról cikkeztek. Magyar is bekeményített: egyik nap még csak Rogán Antalt, a Fidesz „Richelieu bíborosát” bírálta, kisvártatva viszont már a köteg ötszáz euróst szorongató Orbán Viktorról adomázott.

Magyar Péterről rendre elhangzik, hogy belemenős. Varga Judit emlékezetes vallomása szerint bántalmazó és „nárcisztikus pszichopata”, Magyar exbarátnője, Vogel Evelin szerint „nem az, akinek látszik”. Közvetlen munkatársai ellenben „lenyűgöző sármját”, karizmáját, stratégiai érzékét és médiaérzékenységét dicsérik. Lehet, hogy nem integratív alkat, de a jelek szerint a választók megunták az összefogáspárti kudarcokat, és összeférhetetlen fráter helyett a rendszer ellenfelét látják Magyarban, aki tényleg felszámolta fideszes kötődéseit, és a nulláról kezdte építeni a Tisza Pártot.

Épül – de szépül is?

Noha Magyar Péter többé-kevésbé még mindig „one-man-show-t” visz, azt nem lehet mondani, hogy minden egyedül az ő érdeme. Vidéken, a fővárosban és a külföldi magyar diaszpórákban 150–200, önként szerveződött Tisza Sziget működik, van, ahol 30–50, máshol 5–10 taggal. Az az országos építkezés, ami a Demokratikus Koalíciónak évek alatt, a Momentumnak pedig soha nem sikerült, a Tisza Pártnál szinte spontán megy végbe. Olyan is előfordul, hogy a korábban inkább Fidesszel szimpatizáló civil szervezetek kerülnek a Tisza vonzáskörzetébe, de arról is tudunk, hogy egykori DK-sból vagy szocialistából vált szigetépítő.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.