Magyar Péter útja 2024-ben

Valaki dörömböl

Belpol

A belpolitikában az idei az ő éve volt. A Tisza Párt fel­futása zárójelbe tette az ellenzék eddigi munkáját, és defenzívába kényszerítette a Fideszt.

Varga Judit volt férje, akit az utóbbi években állami cégek vezetői testületeiben foglalkoztattak – felügyelőbizottsági tag itt, vezérigazgató ott – február 11-én bement a Partizánba, és bírálta a NER-t, amelynek addig a része volt. Hamar kiderült, hogy feltűnése nem politikai lufi, ami másnapra kipukkad: március 15-én zászlót bontott az Andrássy úton, megalapította a Talpra Magyarok Közösségét, április 6-án több tízezer embert vitt ki a Kossuth térre. Ekkorra túl voltunk a Varga Judit-hangfelvétel kiszivárogtatásán, amelyen az exminiszter arról beszélt, hogy a végrehajtók korrupcióval vádolt vezére, Schadl György Rogán Antal embere, és utóbbi belenyúl az ügyészségi iratokba. Magyar átvett egy kvázi alvópártot, a Tiszát, amelynek a támogatottsága elképesztően gyorsan nőtt, a június 9-i EP-választáson országosan csaknem 30 százalékos eredményt ért el, az önkormányzati választáson csak budapesti listát állított, s arra a fővárosiak több mint 27 százaléka voksolt.

Magyar a saját bevallása szerint mindig kekec volt, korábban belülről bírálta az egyetemi „modellváltást”, a NER-média színvonalát és a kegyelmi botrány kezelését. A Fidesz rögtön támadóként és árulóként azonosította a Partizánnak sztorizó Magyar Pétert, pedig nem lehetünk abban biztosak, hogy már akkor az volt. Magyar ebben az interjúban Orbánt még úgy festette le, mint a királyt, akit megvezetnek a tanácsadói.

Szórakoztató utólagos gondolatkísérlet, hogyan alakul Magyar Péter pályája, ha a Fidesz nem a tőle megszokott lejárató kampánnyal próbálja rövidre zárni az ügyet. Két nappal a Partizán-interjú után a Magyar Nemzet már arról írt, hogy az exférj sértettségből „rontott neki” a kormánynak, mivel megszűntek az állami megbízatásai. „Ha valaki kiszáll valahonnan, akkor nem szarik vissza a fészekbe” – üzente a párt egyik szája, Nagy Feró, miközben a NER-média egyéb sajtótermékei Magyar méregdrága karórájáról és – természetesen nem létező – luxusjachtjáról cikkeztek. Magyar is bekeményített: egyik nap még csak Rogán Antalt, a Fidesz „Richelieu bíborosát” bírálta, kisvártatva viszont már a köteg ötszáz euróst szorongató Orbán Viktorról adomázott.

Magyar Péterről rendre elhangzik, hogy belemenős. Varga Judit emlékezetes vallomása szerint bántalmazó és „nárcisztikus pszichopata”, Magyar exbarátnője, Vogel Evelin szerint „nem az, akinek látszik”. Közvetlen munkatársai ellenben „lenyűgöző sármját”, karizmáját, stratégiai érzékét és médiaérzékenységét dicsérik. Lehet, hogy nem integratív alkat, de a jelek szerint a választók megunták az összefogáspárti kudarcokat, és összeférhetetlen fráter helyett a rendszer ellenfelét látják Magyarban, aki tényleg felszámolta fideszes kötődéseit, és a nulláról kezdte építeni a Tisza Pártot.

Épül – de szépül is?

Noha Magyar Péter többé-kevésbé még mindig „one-man-show-t” visz, azt nem lehet mondani, hogy minden egyedül az ő érdeme. Vidéken, a fővárosban és a külföldi magyar diaszpórákban 150–200, önként szerveződött Tisza Sziget működik, van, ahol 30–50, máshol 5–10 taggal. Az az országos építkezés, ami a Demokratikus Koalíciónak évek alatt, a Momentumnak pedig soha nem sikerült, a Tisza Pártnál szinte spontán megy végbe. Olyan is előfordul, hogy a korábban inkább Fidesszel szimpatizáló civil szervezetek kerülnek a Tisza vonzáskörzetébe, de arról is tudunk, hogy egykori DK-sból vagy szocialistából vált szigetépítő.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.