Egyedül nem megy – Tiltakozás az iskolai szegregáció ellen

  • narancs.hu
  • 2014. december 11.

Belpol

Civil szervezetek plakátokkal tiltakoznak az iskolai szegregáció ellen. A tiltakozáshoz mi is csatlakoztunk.

Nem kell sok ahhoz, hogy egy roma gyereknek javuljanak a továbbtanulási esélyei, elég hozzá már egy barát is. Legalábbis ez derül ki a Tárki Életpálya kutatásából, amely roma és nem roma diákok középiskolai pályafutását és továbbtanulási esélyeit vizsgálta.

A számok igencsak beszédesek: a 2006-os évfolyamra beiratkozott nem roma tanulóknak csupán 10%-a nem szerzett végül középfokú végzettséget, ez a szám a romáknál közel 50%. Érettségi vizsgával ezen évfolyam nem roma tanulóinak 75%-ra rendelkezik, míg a roma diákok csupán 24%-ának sikerült vizsgát tenniük. A romák közül csak 5% kezdett meg egyetemi tanulmányokat, nem romák közül 35.

false

A kutatásból kiderült, hogy a lemorzsolódásnak leginkább kitett roma fiatalok kortárscsoportjukon belül aránytalanul elszigeteltek a középiskolai tanulmányaikat sikeresen elvégző társaiktól. Ezzel kapcsolatban érdekes adat, hogy a kutatásban résztvevő fiataloknál már egyetlen magasabb státuszú barát hatása akkora volt, hogy a lemorzsolódási esély a harmadára csökkent. Ebből is látszik, hogy az iskolai szegregáció nem segítené elő a romák felzárkóztatását, ami pedig az államnak se jönne rosszul, ugyanis a romák teljes körül munkaerő piaci integrációja akár évi 0,5 milliárd eurós gazdasági előnyökkel is járhat egyes országokban – derül ki a Világbank egyik 2010-es jelentéséből. Ehhez azonban elengedhetetlen az integrált oktatás.

false

A kampányban részt vevő civil szervezetek:

TASZ (Társaság a Szabadságjogokért), NEKI (Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda), ERRC (European Roma Rights Center), REF (Roma Education Fund), Romaversitas, Roma Sajtóközpont, Helsinki Bizottság, Polgár Alapítvány, Romani Platni, Autonómia Alapítvány, Bagázs Közhasznú egyesület, Ide Tartozunk!

false

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

„Még a nevén sem lehetett nevezni”

Az 50-es évek Amerikája elevenedik meg a Vágtázó lovakról című új amerikai film kockáin: Muriel és a koreai háborúból hazatérő férje, Lee Kaliforniába költözve szeretnének új életet kezdeni, ám betoppan hozzájuk Lee testvére, Julius, és felkavarja a viszonyokat. Kaszinó, lóverseny és tiltott szerelmek – Daniel Minahan mozija meglepő helyekre viszi hőseit. A rendezővel a korszakról, Douglas Sirkről és arról is beszélgettünk, milyen érzés játékfilmen dolgozni olyan sorozatok után, mint a Trónok harca vagy a Homeland.