Elbocsátásokra készül a kormány a központi közigazgatásban

  • narancs.hu
  • 2022. június 16.

Belpol

Leépítés jöhet a kormányhivatalokban, a vidéki hivatalok és intézmények munkatársainak elbocsátásával spórolnának..

30 milliárd forintot spórolna a kormány a központi költségvetésből finanszírozott szervezeteknél végrehajtandó létszámleépítésekkelírjaNépszava a jövő évi költségvetés tervezete alapján. A lap által megkérdezett szakértők szerint mindez azt jelenti, hogy bármelyik állami hivatal, minisztérium vagy háttérintézmény megválhat a dolgozói egy részétől.

A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) egyre több jelzést kap arról, hogy komoly leépítést terveznek a jelenleg több mint 37 ezer embert foglalkoztató kormányhivatalokban. Boros Péterné, a szervezet elnöke úgy nyilatkozott nyilatkozta: információik szerint nem egységesen érintik majd a kirúgások a hivatalokat. Például Szabolcsban 10 százalék fölötti létszámcsökkentési tervekről tudnak , a fővárosi szervezethez viszont állítólag nem nyúlnának.

A lap megkeresésére a Miniszterelnökség azt írta, hogy a kormány elkötelezett a bürokrácia csökkentése mellett. „2018-ban egy nagy létszámleépítést már végrehajtottunk. Továbbra is az a célunk, hogy kizárólag csak annyian dolgozzanak a központi közigazgatásban, mint amennyire feltétlenül szükség van.”

Egyelőre úgy tűnik, hogy a kormány nem a központi apparátus létszámának csökkentésével, sokkal inkább a vidéki hivatalok és intézmények munkatársainak elbocsátásával spórolna. Ezt vetítheti előre az is, hogy a nyugdíjba vonulók helyét már most sem tölthetik be. Pedig például egy alföldi kormányhivatal munkatársa szerint hosszabb ideje már amúgy is folyamatos az elvándorlás a területről, felkészült munkatársak elvétve érkeznek.

Az MKKSZ adatai szerint jelenleg 618 ezren dolgoznak a közszolgálatban. 2010-ben ez a létszám még csak 227 ezer fő volt, az azután végrehajtott központosítások nyomán duzzadt fel.

(Népszava)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.