Életbe lép a törvény, az MTA hivatalosan is eladta a vagyonát a kormánynak

  • narancs.hu
  • 2024. december 31.

Belpol

Kihirdették az HUN-REN átalakítását érintő törvényt, az MTA 80 milliárdért eladta a 130 milliárdos vagyonát.

A Magyar Közlöny december 30-i számában megjelent a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatról szóló törvény és a HUN-REN finanszírozását biztosító kormányhatározat. A törvényt már Sulyok Tamás köztársasági elnök is aláírta.

Sulyok aláírása azért érdekes, mert az államfő még az Alkotmánybíróság elnökeként alkotmányellenesnek ítélte azt, hogy a kutatóhálózat térítés nélkül használja az MTA ingatlanjait.

Ahogy korábbi cikkünkben beszámoltunk róla, az MTA közgyűlése heves vita után, igen sok ellenszavazattal döntött róla decemberben, hogy a 130 milliárdra becsült ingatlanvagyont 80 milliárdért átadja az államnak, amely aztán a HUN-REN Magyar Kutatóhálózat rendelkezésére bocsátja azt. A kutatóhálózatot pedig kiszervezik az állam alól egy, a KEKVA-khoz nagyon hasonló konstrukcióban (A kutatóhálózat hivatalosan „meghatározott közfeladatainak ellátása érdekében működő sajátos jogállású jogi személy” lesz.)

A kutatóhálózat átalakítását annak elnöke, Gulyás Balázs szorgalmazta, aki jó kapcsolatot ápol a kormányzattal. Gulyás szerint a hálózat központosítása elősegíti a hatékonyságot és az innovációt. A Hankó Balázs vezette Kulturális és Innovációs Minisztérium azt kommunikálta, hogy a törvény rugalmas és hatékony működési környezetet, saját vagyont, valamint kiszámítható, hároméves időtávon a kétszeresére bővülő és értékálló, teljesítményalapú finanszírozást biztosít a HUN-REN számára.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.