Elküldtek 18 embert, vendégmunkásokat vettek fel

  • narancs.hu
  • 2023. december 20.

Belpol

A Momentum képviselője szerint a gyöngyösi eset jelzi, a kormány nem védi meg a magyar munkavállalókat.

A SECURE Event Kft. elbocsátott 18 takarítót, mind a B. Braun Kft. gyöngyösi üzemében dolgoztak, és be kellett tanítaniuk azokat a Fülöp-szigeteki munkásokat, akik utóbb átvették a helyüket – adta hírül a Facebookon Lőcsei Lajos (Momentum) országgyűlési képviselő.  

A SECURE Event az elbocsátást létszámleépítéssel indokolta, és a politikus információi szerint a cég januárban további leépítést tervez, ami ismét a helyi munkavállalókat érinti.

Lőcsei az eset kapcsán megkér mindenkit, hogy a felháborodását ne a Fülöp-szigeteki embereken vezesse le, mert nem ők tehetnek az elbocsátásról, csak éltek egy lehetőséggel, hogy dolgozhassanak.

„A kérdés az, hogy miként fordulhat elő ma hazánkban, hogy magyar munkavállalókat előzetes értesítés nélkül, hamis indok alapján, egy héttel karácsony előtt utcára rakjanak?” – írja az ellenzéki képviselő. 

Szerinte épp az ilyen esetek bizonyítják, hogy az úgynevezett munkaalapú gazdaságot, amely a Fidesz világképét tükrözi, a kormánnyal együtt le kell cserélni az emberközpontú gazdaságra. 

„A munkaalapú gazdaság veszélyes a magyar társadalomra nézve, mert ez a modell rosszul fizető, veszélyes és munkaintenzív folyamatokat vonz, jól fizető, kreatív és biztonságos munkahelyek helyett. Ezért a kormány, miközben gyűlöletkampányt folytat, jogilag titokban szélesre tárta a kapukat a világ előtt, hogy jöjjenek azok, akiknek nincs más választásuk, mint ilyen helyen dolgozni. Azt hazudja Orbán Viktor kormánya, hogy majd kizárólag azokat a munkahelyeket fogják betölteni más országok munkásai, ahová nem találni magyar munkavállalókat. Mind tudjuk, hogy ez nem lesz így, sőt, már most sincs így. Már látjuk, hogy a cégek, a multinacionális vállalatok a vendégmunkásokat használják fel embertelen módon arra, hogy a magyar dolgozók bérét leszorítsák, vagy éppen kiszorítsák a munkahelyükről” – érvel a momentmos képviselő.  

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.