Közösen önmaguk ellen – Kalandos ellenzéki megállapodás a fővárosban

  • B. I.
  • 2014. szeptember 14.

Belpol

A lapzártánk idején kiadott Együtt–PM-nyilatkozat szerint a pártszövetség önállóan készül a fővárosi önkormányzati választásokra, mivel az MSZP a múlt hétfői hárompárti megállapodást nem írta alá határidőig. Kiskaput azért hagytak maguknak.

„Az Együtt–PM Szövetség sajnálattal veszi tudomásul, hogy a Magyar Szocialista Párt (MSZP) nem fogadta el azt a megállapodást, amelyben a Demokratikus Koalícióval (DK) együtt a három politikai erő a múlt héten, a fővárost érintően megegyezett az őszi önkormányzati választáson való koordinált indulásról. Az Együtt–PM így önállóan indul Budapesten, és önállóan köt kerületi szintű megállapodásokat. (…) A szocialisták ezzel a lépé­sükkel veszélybe sodorták az ellenzéki erők budapesti megerősödését, és lehetnek olyan nyerhető budapesti kerületek is, amelyekben több demokratikus ellenzéki polgármesterjelölt áll majd szemben a Fidesz jelöltjével. (…) Mindeddig az Együtt–PM átfogó szerződés megkötésére törekedett, és erre a múlt hétfői megállapodás alapján volt is esély, mostantól azonban az önkormányzati választási jelöltállítási időszak kezdetéig kerületi szintű megállapodások megkötése a cél” – az Együtt–PM kedd délben adta ki karcos nyilatkozatát, mivel az MSZP a megszabott határidőig nem írta alá az egy hete tető alá hozott hárompárti megegyezést. A szövegezés – mindenekelőtt „az önkormányzati választási jelöltállítási időszak kezdetéig” kitétel (kiemelés tőlünk) arra utal, hogy a szakítás nem feltétlenül végleges. Más kérdés, hogy a közönség a tavaszi nyögvenyelős, részben emiatt is kudarcos Összefogás-projekt után miként értékeli, hogy egy már véglegesnek hirdetett baloldali megállapodásról derül ki újfent: annyira azért mégsem végleges.

 

Legyen, ne legyen, legyen…

 

Miután egy hosszadalmas tárgyalássorozat (lásd: Létharc, Magyar Narancs, 2014. július 17.) végén a múlt hétfőn értelmes és komoly rész­sikerekkel kecsegtető kompromisszumra jutott a DK, az Együtt–PM és az MSZP a főpolgármester-jelölt személyéről, illetve a koordinált indulásról (azaz arról, hogy az egyéni ­választókörzetekben és 16 kerületben a polgármesterségért nem indulnak egymás ellen), hozzávetőlegesen minden páratlan órában kaptunk újabb hírt arról, hogy éppen kinek (főleg a szocialistáknak) mi baja a megállapodással. A kedélyek péntekre valamelyest csillapodtak, mivel az MSZP fővárosi küldöttgyűlése áldását adta a dokumentumra. A nagy megnyugvás persze alig néhány óráig tartott, hiszen kiderült, egyes kerületek szocialistái a megállapodás szövegét afféle iránymutatásnak tekintik csupán. Falus Ferenc személyével (főpolgármester-jelölt) nincs gondjuk, és bár kezdetben érzékelhető volt némi pampogás elsősorban a kőbányai és zuglói polgármesterjelölt személye miatt (a megegyezés értelmében előbbi kerületben a DK-s Élő Norbert, utóbbiban az Együtt–PM-es Karácsony Gergely indul), valódi konfliktushelyzet három fővárosi kerület (III., XIII., XIV.) hét egyéni önkormányzati körzete miatt alakult ki. A kompromisszum egészéhez képest ez lényegte­len problémának tűnhet, ám a DK és főleg az Együtt–PM (őket érinti érzékenyebben a szocialisták akadékoskodása) bekeményített, mondván, a megállapodás egységes csomagként kezelendő, annak egyes elemei külön-külön már nem buzerálhatók. Nyilatkozataik szerint egyébként azon akadtak ki a leginkább, hogy az MSZP egy már lezárt tárgyalási folyamat eredményét írta át önkényesen.

Az Együtt–PM keddi nyilatkozata minden­esetre azt mutatja, nem a levegőbe beszéltek. Határozottságuk érthető, hiszen a legnagyobb gondok Zugló miatt voltak, ahol pedig polgármesterjelöltjük jó eséllyel indulhatna a győ­zelemért. Az ottani szocialisták Karácsony ­polgármester-jelöltségének „lenyelését” azzal kívánják kompenzálni, hogy az egyéni körzeteknek a hárompárti megállapodásban lefektetett fölosztását (8 MSZP-, 3 Együtt-, 3 DK- és egy független induló) megváltoztatva inkább 12 egyéni jelöltséget karmolnának maguknak. Tény, a tisztán zuglói egyéni országgyűlési választókerületben az MSZP helyi erős embere, a korábban a Vas megyei igen kalandos, bűncselekménygyanúval színesített szervezetbővítéssel is kapcsolatba hozott Tóth Csaba tavasszal magabiztosan győzte le a fideszes Papcsák Ferencet (Zugló jelenlegi polgármesterét). A közös lista miatt ugyanakkor az összefogásban részt vevő pártok támogatottságáról az a választás nem nyújtott információt. A májusi EP-választáson viszont az MSZP, az Együtt–PM és a DK külön listával szerepelt, és a kerületben az országos átlagnál jóval nagyobb (40 százalékot is meghaladó) részvétel mellett a három baloldali párt közül az Együtt–PM teljesített a legjobban (14,79 százalék), és az MSZP-t (12,13) a DK is megelőzte (13,87). Innen nézve Karácsony Gergely jelöltsége (aki tavasszal bár veszített az országgyűlési választáson, választókörzetének zuglói részében többet kapott fideszes ellenfelénél), valamint az Együtt–PM és a DK által eredetileg kialkudott 3-3 egyéni önkormányzati képviselőjelölti pozíció reálisnak tűnik. Annál is inkább, mert a 8 szocialista jelöltséggel a partnerek elismerik, hogy szervezettségben egyelőre nem veszik föl a versenyt az MSZP-vel.

Fordított a helyzet egy másik vitás kerületben, a XIII.-ban, ahol az MSZP a számára katasztrofálisnak bizonyult 2010-es évben is fölényesen győzött mind az országgyűlési, mind az önkormányzati választásokon. Tóth József polgármester újraindulását senki nem kérdőjelezte meg, ám a DK és az Együtt–PM kezdeti próbálkozása az angyalföldi-újlipótvárosi egyéni körzetek egyenlő felosztására (5-5-5) okkal akasztotta ki a helyi szocialistákat. A helyi erőviszonyok ismeretében Tóthék 11-2-2-es ajánlata reálisnak tekinthető, és információink szerint a másik két párt ezt már el is fogadná.

Fél szemmel a másikat

De miről árulkodik a baloldali ellenzék keddre komolyra fordult ellentéte? Elsősorban a fővárosi MSZP szervezeti gondjairól, ugyanis a párt frissen választott fővárosi vezetésén néhány kerület egyszerűen átlépett. Az, hogy Kunhalmi Ágnes budapesti elnöknek naponta kellett nagy nyilvánosság előtt magyarázkodni a párthierarchiában alatta lévő társai miatt, további érdekfeszítő belső küzdelmeket vetít előre.

Másrészt a mostani tárgyalásokkal előkerült tucatnyi érdekellentét logikusan következik a baloldali-liberális szavazóbázis széthullását és a baloldal legnagyobb pártjának összeomlását követő mozgásokból. A folyamat kimenetele – hogy a három párt valamelyikének vagy egy még nem is körvonalazódó új erőnek sikerül-e alternatívát kínálni Magyarország romlásának megállítására – egyelőre megjósolhatatlan. Per pillanat a megmaradt szavazókért, a baloldali erőviszonyok átrendezéséért zajló küzdelmet látjuk. A DK és az Együtt–PM számára a megkapaszkodás (méltán üldözendő kifejezéssel: a társadalmi „beágyazódás”) miatt létkérdés, hogy komoly önkormányzati pozíciókat szerezzen, az MSZP-nek meg azért, hogy elkerülje az MDF és az SZDSZ végzetét. Egymás rovására kell erősödniük, miközben előrelépni az új választási szabályok miatt csak közösen képesek – ebben áll a politikai baloldal számára egyelőre feloldhatatlan dilemma. A Fővárosi Közgyűlés választási szabályainak idei átírása ráadásul végletesen leszűkítette a mozgásterüket: a 33 közgyűlési helyből 23 a nyertes polgármestereké, 9 a kompenzációs listákról bekerülteké, egy a főpolgármesteré. A főváros, valamint a kerületek irányításának a megszerzésére – és ezzel a három párt legalább időleges megerősödésére – más út nincs tehát. Kérdés, hogy ezt mindegyik párt központjában és kerületi irodájában belátják-e.

Ha az MSZP a vitás kérdésekben nem jut dűlőre az Együtt–PM-mel és a DK-val, utóbbi kettő információink szerint a páros koordinált indulás mellett dönt. Ez esetben kerületi szinten – ahogyan arra az idézett Együtt-nyilatkozat is utal – megegyezhet helyi szocialistákkal, de a legtöbb helyen várható felállás – fideszes, Együtt–DK-s, szocialista, LMP-s, jobbikos indulók egymás ellen – összességében a Fidesznek kedvez.

Éppen ezért, bár lapzártakor is élénk kardcsörtetés hallik az Együtt–PM, a Demokratikus Koalíció és az MSZP székháza felől, a keddinél nagyobb dráma már nem valószínű. Az egyezség végleges fölrúgása ugyanis olyan mértékű csőlátásról árulkodna, ami még jelenlegi zilált állapotában is meglepő lenne a baloldaltól.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.