Először kerülhet sor bírók tiltakozó megmozdulására

  • narancs.hu
  • 2025. január 29.

Belpol

Február 22-én talárban vonulnak majd Budapesten.

Ritka alkalom, de ez is elérkezett: a 24.hu információi szerint február 22-én, szombaton utcára vonulnak a Magyar Bírói Egyesület szervezésében az igazságszolgáltatás szereplői a bérhelyzetük rendezése és a kormány által belengetett igazságügyi reform miatt. A tüntető megmozdulás résztvevői a Kúria előtt találkoznak 13 órakor, bírói talárban, és az Igazságügyi Minisztérium Nádor utcai épületéig vonulnak.

Öt évvel ezelőtt „az ezer talár menete” nagy szolidaritási hullámot okozott Varsóban. De a napokban Szerbiában is megmozdultak az igazságszolgáltatás szereplői, az ügyvédek leálltak, nem dolgoznak, miközben megmozdult az ország.

A magyar megmozdulás szervezői arra számítanak, hogy több száz bíró vesz részt itthon a megmozduláson, ám, mivel sokan tartanak esetleges retorzióktól. Kérdéses, hogy az igazságügyi alkalmazottak szolidárisak lesznek-e, mivel januártól teljesen más illetménytábla hatálya alá kerültek, ezzel együtt az arányait tekintve a bíróknál jóval nagyobb fizetésemelésben részesültek.

Oláh Gaszton törvényszéki bíró a lapnak azt mondta: „Az állam teljhatalmát a bírók – mint a harmadik hatalmi ág képviselői – tudják korlátozni, ezért nagyon fontos, hogy jelentős társadalmi szolidaritás kísérje a megmozdulást.”

Korábban is hallatták hangjukat a bírók, amikor országos tiltakozási hullám indult, mert szerintük az igazságügyi bérreform politikai feltételekhez kötése veszélyezteti a függetlenséget. De utcára akkor nem vonultak. Decemberben Pecsenye Csaba lett a bírói tanács új elnöke, aki annak idején nemmel szavazott az Igazságügyi Minisztérium sokak által kárhoztatott javaslatára.  Az Országos Bírói Tanács először megegyezett a kormánnyal, majd felmondta a megállapodást.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.