Első fokon lapunk nyert: Matolcsyéknak ki kell adni az adatokat

  • Böszörményi Jenő
  • 2015. november 5.

Belpol

A bíróság kimondta: a jegybank kecskeméti Pallas Athéné alapítványa közfeladatot ellátó szerv, melynek vagyona nemzeti vagyon, a gazdálkodásával kapcsolatos adatok ezért közérdekű adatok. Az alapítvány elvben 15 napon belül köteles lenne kiadni a lapunk által igényelt adatokat. Az ítélet azonban nem jogerős.

A Pallas Athéné Domus Mentis Alapítványtól, melynek kuratóriumában Matolcsy György jegybankelnök is helyet foglal, az általa nyújtott pályázati támogatásokról, a rendelkezésére bocsátott milliárdos vagyon befektetésének körülményeiről, illetve kuratóriumának és felügyelőbizottságának működéséről igényeltünk adatokat, melyet az alapítvány arra hivatkozással tagadott meg, hogy nem közpénzből gazdálkodik, vagyona nem minősül nemzeti vagyonnak és nem közfeladatot ellátó szerv.

Álláspontunk szerint azonban a Magyar Nemzeti Bank által a nemzeti vagyon terhére, közpénzből, eddig összesen közel 30 milliárd forintos vagyonrendeléssel létrehozott alapítvány gazdálkodására vonatkozó adatok közérdekű adatok. Az adatok kiadásának kikényszerítésére a Transparency International Magyarország közreműködésével pert indítottunk, melyben képviseletünket a Karsai Dániel Ügyvédi Iroda látta el.

false

 

Fotó: MTI

A perben vitattuk, hogy az MNB vagyonából egy magánjogi aktussal létrehozott alapítvány vagyona elveszítette volna nemzeti vagyon jellegét annak ellenére, hogy az alapítvány a törvény előírásai szerint formálisan az MNB-től elkülönülten, önállóan gazdálkodik. Amennyiben viszont az alapítvány vagyona nemzeti vagyonnak tekintendő, arra is alkalmazandók az Alaptörvény közérdekű adatokról szóló rendelkezései. Azt állítottuk továbbá, hogy a jegybanktörvénynek az a passzusa, amely az MNB-t feljogosítja arra, hogy feladataival és elsődleges céljával összhangban alapítványt hozzon létre, szűken értelmezendő, s azt jelenti, hogy a létrehozott alapítvány maga is csak közfeladatot láthat el. Másként fogalmazva megkérdőjeleztük, hogy az MNB létrehozhat-e olyan alapítványt, amely nem közfeladatot – pontosabban: nem a jegybank közfeladataihoz kapcsolódó közfeladatot – lát el.

Borbényi Katalin, a Kecskeméti Járásbíróság bírája megalapozottnak találta beadványunkat. Október végén született ítéletben kifejtette: „Alapítvány alapításakor a nemzeti vagyon terhére történő vagyonrendelés lényegét tekintve a nemzeti vagyon tulajdonjogának az átruházását jelenti, azonban ez nem jelenti azt, hogy ezen vagyon vonatkozásában a közérdekű adat kiadására vonatkozó kötelezettség ezzel meg is szűnt volna.” A bírónő emlékeztetett, hogy az Alaptörvény a nemzeti vagyon átruházásánál az átláthatóság alapelvének követelményét fogalmazza meg, „amelynek nyilvánvalóan eleme az arra vonatkozó adatok közérdekűsége is, ugyanis a közérdekű adatok megismerhetősége a közhatalom, a közügyek intézésének áttetszőségét, mint alapvető demokratikus intézmény garantálását is jelenti”.

Hasonlóan javunkra ítélt a bíróság abban is, hogy az alapítvány közfeladatot ellátó szerv-e. Az Alaptörvény, az információszabadság törvény és a jegybanktörvény vonatkozó passzusait egymás mellé állítva a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy ha „az MNB bámilyen konkrét feladat ellátására hoz létre alapítványt, az mindenkeppen az MNB feladataival és elsődleges céljával összhangban álló célra nemzeti vagyonból jön létre, amelyet közfeladatot ellátó szervnek kell tekinteni”. A bíróság összegzése szerint: „az alperes közfeladatot ellátó szervezet, amely a részére átruházott vagyonnal felelősen és átláthatóan köteles gazdálkodni, amelyek miatt a működési körébe eső adatok közérdekű adatnak minősülnek”.

A jegybank Pallas Athéné alapítványai ellen más, közérdekű adat kiadása iránti perek is folyamatban vannak. Információink szerint a különböző ügyekben eljáró különböző első fokú bíróságok egymásnak ellentmondó ítéleteket hoztak: volt, ahol az MNB alapítványa jött ki nyertesen, és volt, amelyben az alapítványt szintén az adatok kiadására kötelezték.

Az ügy tehát nincs lezárva – folytatása következik.

Az MNB alapítványairól korábban itt írtunk.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”