Elvárások a pénzügyminiszter-jelölttel szemben - Kiküldött munkatárs

  • Gavra Gábor, Miklósi Gábor
  • 2004. január 29.

Belpol

Lapzártakor csak a körvonalai látszanak Draskovics Tibor megszorító programjának, az viszont biztosnak tűnik, hogy az új miniszter elődjénél nagyobb bizalmat kapott az MSZP döntéshozóitól. Érthető: a párt aligha engedhet meg magának újabb másfél év töketlenkedést; jövőre ilyenkor minden bizonnyal az osztogatások újabb évadja köszönt hazánkra, ahogy azt az országgyűlési választások közeledtével megszokhattuk már. Draskovicsnak addig össze kell kapni a szétesőben lévő államháztartást, s közben helyre kell állítania tárcája és az (európai parlamenti választásra készülő) MSZP között megromlott viszonyt.

Lapzártakor csak a körvonalai látszanak Draskovics Tibor megszorító programjának, az viszont biztosnak tűnik, hogy az új miniszter elődjénél nagyobb bizalmat kapott az MSZP döntéshozóitól. Érthető: a párt aligha engedhet meg magának újabb másfél év töketlenkedést; jövőre ilyenkor minden bizonnyal az osztogatások újabb évadja köszönt hazánkra, ahogy azt az országgyűlési választások közeledtével megszokhattuk már. Draskovicsnak addig össze kell kapni a szétesőben lévő államháztartást, s közben helyre kell állítania tárcája és az (európai parlamenti választásra készülő) MSZP között megromlott viszonyt.

"Hallom, nem könnyű veletek együtt dolgozni, de mint tudjátok, velem sem" - állítólag ezzel a mondattal kezdte a szocialista frakció előtti múlt hétfői bemutatkozását Draskovics Tibor, akinek a belépőjét nem fogadta kitörő lelkesedés. "Mindenki tudomásul vette a döntést, de senki nem volt tőle boldog" - jellemezte a hangulatot a frakcióhoz tartozó forrásunk.

A "frakció emberének" számító Veres János politikai államtitkár a helyén maradt; az MSZP nyilván jobban örült volna az ő miniszterségének (rajta kívül a képviselőcsoportban állítólag Akar Lászlónak, a Horn-kormány pénzügyminisztériumi politikai államtitkárának neve merült föl László Csaba utódaként). A pénzügyminiszter-váltás puccsszerűsége azonban elejét vette a jelölt körüli vitáknak, aminek a forintárfolyam hektikus változása miatt nem is igen lehetett helye - legalábbis ezzel próbálta lehűteni Kovács László pártelnök-külügyminiszter az előzetes egyeztetés elmaradása miatt berzenkedő elnökségi tagokat.

A leendő miniszternek van mit javítania tárcája és a párt kapcsolatán: elődje, László Csaba sosem volt közkedvelt figura a Köztársaság téren és a szocialista frakcióban. Aminek okát forrásaink egy része abban látja, hogy a távozó miniszter nem volt "egyeztető típus"; más szerint eleve hátránnyal indult a befolyásos szocialista politikusok körében, hiszen korábban semmilyen módon nem kötődött a párthoz.

Nem meglepő, hogy az MSZP-ben kevesen egyszerűsítik a szocialisták és a távozó pénzügyminiszter ellentétét a költségvetés egyensúlya felett őrködő szakember és a felelőtlen osztogatásban utazó politikusok küzdelmére. Egy szocialista kormánytag szerint "ha a kormány tudja, mit akar, számíthat a képviselők támogatására", ám az elmúlt időszak koncepciótlanul sodródó kormányzati gazdaságpolitikáján "nem volt mit támogatni", így a frakcióban előtérbe kerültek az egyes területi és szakmai lobbik érdekei. Ellenpéldaként Bokros Lajos megítélését hozta fel: "Bokros egész minisztersége alatt élvezte a szocialista frakció támogatását, pedig programja gyakorlatilag minden lobbicsoport érdekével ellentétes volt, ráadásul őt magát kevesen szerették az MSZP-ben. Viszont mellé álltak, mivel világos célokat tűzött ki, és meggyőzte a pártot arról, hogy ismeri az elérésükhöz szükséges eszközöket. Az elmúlt másfél évben ezek a feltételek hiányoztak a kormányzati gazdaságpolitika szocialista támogatásához."

A László Csabához hasonlóan Medgyessy-kádernek számító Draskovics Tibortól az MSZP-frakció egy része a pénzügyi apparátus úgymond megregulázását várja: a jelek szerint idén is számíthatunk néhány szóvivőügyi csörtére. "Az Orbán-kormány idején nem fordulhatott volna elő, hogy egy miniszter energiáit az apparátus és a kormánypárt frakciója közötti lavírozás eméssze fel" - véli valaki az MSZP-frakcióból, szerinte nem véletlen, hogy a Medgyessy-kabinet egyes tagjai nem uralják saját tárcájukat: "Nem lehet elvárni egy markáns koncepció nélkül dolgozó kormányfő miniszterétől, hogy rendet tartson a beosztottai között, hiszen vezetőként mindenki a saját főnökét utánozza." Kormánytag forrásunk szerint ugyanakkor az MSZP "mezei" képviselőinek támogatását a közpénzekre rátelepült érdekcsoportokkal szembeni határozott fellépés biztosíthatja Draskovicsnak. "Ha a képviselők azt látják, hogy a megszorítások nemcsak a választókerületüket érintik, hanem a klientúrát is, akkor a pénzügyminiszternek nyert ügye van."

Szorításban

Ma még nem világos, mire használja Draskovics a felhatalmazását. Az eddig megszólaló elemzők körében elég nagy az egyetértés abban, hogy az állami szerepvállalás újragondolása, és általában gazdaságpolitikai szemléletváltás nélkül nem várható a gazdaság egyensúlyának tartós javulása. Előbb vagy utóbb valamelyik kormánynak hozzá kell fognia, hogy strukturális alapon csökkentse a kiadásokat, azaz megreformálja az állami elosztórendszereket: a szociálpolitikai juttatásokat a jelenlegi alanyi jogosultságot megszüntetve a rászorultak körére korlátozza, a nyugdíjrendszert előtakarékossági alapúvá alakítsa. Nem halogatható sokáig az egészségügy reformja sem, hogy a kifizetett ár tükrözze az igénybe vett szolgáltatás minőségét. Ami a jóléti rendszer átalakítását illeti, a Miniszterelnöki Hivatal (MEH) népesedéspolitikáért felelős államtitkára, Szekeres Imre szerint az univerzális újraelosztást felváltó, gyermeket nevelők és a rászorulók támogatását jelentő "kettős méltányosság elvére" és a ma többtucatnyi formában folyósított jóléti juttatások áttekinthetőbbé tételére épülő, munkaerő-piaci megkapaszkodást és visszatérést támogató ellátórendszer illeszkedne a takarékosabb állam programjába.

E gyökeres változások megvalósításáig azonban marad a lakáshitelek kamattámogatásának év végi csökkentéséhez hasonló apró lépések politikája, valamint az olyan egyszeri "javítócsomagok" lehetősége, mint a mostani 120 milliárd forintos kiadáscsökkentés. A tavaly elfogadott költségvetéshez persze Draskovics már nem nyúlhatott hozzá. A kiszivárgott információk szerint februári hivatalba lépését követően az új pénzügyminiszter a tárcák működési költségvetésén, valamint az alájuk tartozó intézmények, gazdálkodószervezetek pénzein spórolna.

A tervet a szakértők óvatos derűlátással fogadták. "Fontos, hogy a csomag kezeli az államháztartási hiány problémáját, méghozzá úgy, hogy reális és ambiciózus célt tűz ki" - mondja Duronelli Péter, a Budapest Alapkezelő Rt. elemzője. "A jelenlegi helyzet csak annyiban speciális, hogy egy elfogadott költségvetés esetén a jogi korlátok miatt kicsi a mozgástér, ahol meg lehet takarítani" - utalt lapunknak Vojnits Tamás, az OTP Bank Elemzési Központ vezetője Draskovics cselekvési korlátaira. "A piaci szereplők most bizakodóbbak, mert a kitűzött költségvetési tervszámok a 120 milliárdos többletcsökkentést tekintve reálisabbá váltak" - tette hozzá.

"Az elsődleges szempont az, hogy megvalósul-e a deficitcsökkenés" - jelentette ki a Narancsnak Barcza György. Az ING Bank elemzője úgy véli, hogy a kiadáscsökkentő csomag összetétele másodlagos: a piac bizalmát az állampapírok piaci kamatainak alakulása és a forint árfolyama jelzi a legjobban, márpedig ezek azt mutatják, hogy a befektetői magatartást egyelőre a kivárás és az óvatos optimizmus jellemzi. A fenntartások Barcza szerint elsősorban annak tudhatók be, hogy a kiadáscsökkenés diszkrecionális döntések (azaz nem hosszú távú gazdasági folyamatok, hanem fiskális kézi vezérlés) eredményeként valósulnak meg, és ez csökkenti a folyamat tartósságába vetett hitet. A pénzpiaci szakértő számítása szerint a Draskovics-féle csomaggal megcélzott 4,6 százalékos GDP-arányos hiány pénzre lefordítva 980 milliárd forintot jelent: "A gazdaságpolitika a lassú kiigazítás mellett döntött, a piac pedig folyamatosan nyomon fogja követni a számok alakulását, és figyeli, hogy sikerül-e tartani a kitűzött célt."

Még nem lehet tudni, hogy az elvonások pontosan miként jelennek meg a költségvetés fejezeti előírásaiban, hiszen csak egy első munkaterv készült el, és az sem a nyilvánosság számára. "Nem is emiatt a 120 milliárd miatt fáj a fejem, hanem hogy mire lesz elég a politikai támogatás, ami Draskovics mögött van - számolt be aggodalmairól lapunknak Török Zoltán, a Raiffeisen Securities vezető elemzője. - Hogy meddig tart ki, ha a hiány - ahogy azt számolom - a jelenleg tervezettnél nagyobb lesz, és újabb kiadáscsökkentésre lesz szükség. Most Draskovics a legkisebb politikai ellenállás felé megy, de előbb-utóbb érzékeny területet fog érinteni" - célzott Török a jóléti kiadások átvizsgálásával, az államszervezet leépítésével kapcsolatos jövőbeli döntésekre.

Hátszél, üvegzseb

Miként arról többször beszámoltunk (például: A szóvivő még a helyén van, Magyar Narancs, 2004. január 15.), Draskovics Medgyessy erős embere, ezért kevéssé valószínű, hogy pénzügy-politikai döntései miatt a kormányfő a ciklus hátralévő idejében kihátrálna mögüle. Ez azonban nem változtat azon, hogy az új pénzügyminiszter mozgástere a mostani csomag mellett általában is erősen behatárolt. A megnövekedett kiadásokat már a 2004-es költségvetés tervezésekor is csak az áfa és az adók emelésével sikerült úgy-ahogy kompenzálni. "Egyszer elmegy az áfa- és adóemelés, de tovább nem folytatható - figyelmeztet Török Zoltán. - Biztos akadnak még lehetőségek a kiadáscsökkentésre, de ez csak rövid távon jelent megoldást. Az igazi probléma a szerkezettel van. Ahhoz, hogy a gazdaság hosszú távon olyan pályára álljon, melynek következtében évről évre fokozatosan a maastrichti kritériumoknak megfelelő három százalék alá csökken a hiány, gyökeres átalakításra van szükség" - mondja a Raiffeisen szakértője. Márpedig ilyen terveknek a 2004-es költségvetésben nyoma sincs, és a jelek szerint a Draskovics-csomag sem céloz semmi ilyesmit.

Az állam persze kezdhetné a takarékosságot saját magán, a közszférában dolgozók számának leépítésével, csakhogy egyelőre ehhez hiányzik a politikai akarat - vagy bátorság. Pedig - mint azt a Narancsnak Török kifejtette - az elmúlt időszakban anélkül nőtt a közszféra munkavállalóinak a száma, hogy arra tényleges igény lett volna, és nem javult a közszolgáltatások minősége. Az elbocsátások azonban társadalmi feszültséget gerjesztenének, és a végkielégítések miatt jelentős egyszeri költségvonzattal járnának, úgyhogy érthető a kormány vonakodása. Hoszszabb távon az önkormányzati adminisztráció modernizálása is jelentős költségmegtakarítást eredményezne - taglalta a további lehetőségeket Török -, de ez szintén komoly beruházást igényel.

A Narancsnak nyilatkozó pénzügyi elemzők szerint az új pénzügyi kormányzat megítélésének egyik leg-fontosabb szempontja a transzparencia lesz, vagyis a fiskális tervezés és döntéshozatal menetének átláthatósága. Ezzel összefüggésben a szakértők szinte kivétel nélkül tragikusnak tartják a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartási adatszolgáltatási gyakorlatát. A Nemzeti Bankkal ellentétben a PM honlapja ugyanis olyannyira nem kényezteti az érdeklődőket friss statisztikákkal és adatokkal, hogy még jelenleg is olvasható a makrogazdasági aktualitások között az előző kormány idején készült dokumentum. A kritikák hatására néhány napja Draskovics Tibor egy informális találkozón minderről ki is kérte az elemzők véleményét, és intézkedéseket ígért. "A gazdasági mutatók 2001 óta romlanak, de az adatszolgáltatás megbízhatósága, a szavahihetőség csak most lett fontos, amikor meg kéne győzni a befektetőket, hogy folytatható a konvergencia" (vagyis az euró bevezetésével összefüggő maastrichti feltételrendszer teljesítése) - bírálja a késlekedést Barcza György. A legtöbben már a megbízható és friss statisztikai adatokkal is megelégednének. "Jó volna, ha a statisztikák mellett a PM azokat a számításokat is folyamatosan elérhetővé tenné, melyekre az intézkedéseinek vélt hatásait, leosztását, időbeni lefutását alapozza" - adott hangot reményeinek Vojnits Tamás.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.