Elvitték az embercsempészek autóit a határ mellől

  • narancs.hu
  • 2023. december 14.

Belpol

A 133-ból 14-et valaki elvitt, miután megjelent rajta a hivatalos értesítés, a többit a kormányhivatal szállíttatta el.

133 roncsautót vittek el a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal intézkedése nyomán a déli határ melletti települések környékéről.

Ez az összes olyan jármű, amelyet az embercsempészek hagytak hátra decemberig földúton, erdőben vagy akár tanyák közelében, amikor a rendőrök üldözték őket.

A gazdátlanná vált kocsikat, ha nem is törtek össze, napok alatt megszabadították minden eladható alkatrésztől az erre specializálódott tolvajok.

A hátrahagyott roncsok bosszúságot okoztak a helybelieknek, az önkormányzat pedig nem tudott velük mit kezdeni. 

A Magyar Narancsnak idén februárban Papp Renáta ásotthalmi polgármester arról beszélt, a hatályos jogszabályok alapján az önkormányzati területen talált gazdátlan autót tíz napig hagyni kell, hátha érte jön a tulajdonosa, csak azután lehet keresni, kié a kocsi. El lehet vitetni őrzött telephelyre, és ha megkerül a gazda, rá lehet terhelni az őrzés költségét, majd 90 nap múlva elárverezni. Ez a jogszabály épp a kocsikat villámgyorsan szétszerelő rontó-bontó brigádok tevékenysége miatt nem volt életszerű.

A magánterületen hagyott autókkal hasonló problémák adódtak.

A helyiek panaszai nyomán aztán elkészült és november 16-án életbe lépett a kormányrendelet, amely az ilyen kocsik elszállíttatására kijelölte a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatalt. Az önkormányzatok által megtalált és bejelentett roncsokat kevesebb mint egy hónap alatt eltüntette az állam.

A jogszabály szerint a kormányhivatal a járműveken előbb értesítést helyez el, majd négy nap elteltével az autókat egy központi, szegedi telephelyre szállíttatja. A járművek alvázszámát, illetve – amennyiben ismert – motorszámát és rendszámát a kormányhivatal honlapján közzéteszi.

Az MTI híre alapján a december 8-án bejelentett 133 kocsi közül 14-et – miután megjelent rajtuk az értesítés – valakik elvittek. A maradék 119 autóroncsot a kormányhivatal szállította el Ásotthalom, Bordány, Mórahalom, Öttömös, Röszke, Ruzsa, Szeged és Zákányszék térségéből.

A hivatal emlékeztet, „az illegális migráció eredményeként továbbra is lehetnek hasonló autóroncsok a jogszabály illetékességi területén, ezért a korányhivatal arra kéri az érintett polgármestereket, hogy amennyiben ilyen járművet észlelnek, a kialakult eljárásrendnek megfelelően tegyék meg a bejelentéseket”.

A címlapkép Kuklis István felvétele, az Ásotthalom melletti erdőben készült

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.