Mi Hazánk: Vissza kell lőni a déli határon

  • narancs.hu
  • 2023. november 12.

Belpol

Keményebb fellépést sürgettek az ásotthalmi tüntetők.

Félpályás útlezárással egybekötött demonstrációt tartott a Mi Hazánk szombaton az Ásotthalom és Királyhalom (Bački Vinogradi) közötti határátkelőhelynél, a magyar oldalon.

A szegeder.hu tudósítása szerint a tüntetésen Toroczkai László, a párt elnöke többek között azt tette szóvá, minek tartja érvényben a kormány a veszélyhezetet, ha a honvédséget nem vezényli a kerítéshez. Szerinte a magyar–szerb határon háborús állapot alakult ki a Szerbia felől érkező határsértők miatt, akik illegálisan próbálnak bejutni Magyarország területére. Ő is, a többi szónok is utalt a szerb oldalon lezajlott lövöldözésekre.

A Mi Hazánk nyomatékosította, az itt élők szeretnék visszakapni a nyugalmas életüket, ne kelljen járőröknek figyelni arra, hogy a gyerekek biztonságban hazaérjenek az iskolából, és ennek érdekében a kormány tehetne a legtöbbet. Toroczkai azt állította, a saját ablakából is látja a felfegyverkezett bandákat, és úgy tudja, a rendőrök olyan utasítást kaptak, hogy a gépkarabéllyal felszerelt illegális bevándorlók útjából térjenek ki. Erről korábban Rétvári Bencével, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkárával vitáztak. Rétvári azt mondta, a rendőröknek is van családjuk, Toroczkai azt felelte, hogy „nekünk is van családunk, de a rendőrökkel ellentétben nincs fegyverünk”. Emlékeztetett, a rendőrség egy hétig nem reagált a szombati tüntetésről szóló bejelentésükre, viszont „leadhatta a drótot” a kormánynak, mert Kocsis Máté Ásotthalomra jött, és aztán lehetett olvasni arról, hogy elintézte a migráció ügyében készült titkosszolgálati jelentés nyilvánosságra hozatalát.

Papp Renáta ásotthalmi polgármester a helyiektől hallott információ alapján azt mondta, már a magyar oldalon is volt lövöldözés.

Szabó Roland, a Mi Hazánk délvidéki szervezője arról beszélt, hogy amikor a magyar oldalra lőnek át a bűnözők, azt a tüzet viszonozni kell, mert „a migránsok nem csak a schengeni, hanem az összes határt átlépték”.

A demonstrációra egy mezőőr elhozott egy kiégett Reanult-t, amelyet embercsempészek használtak. A környéken sok ilyen roncsot lehet látni az erdőben, utak mellett. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.