Erős Ferenc: A morális pánikot a kormány szította, és a politika táplálja

Belpol

A jeles pszichológus tegnap migrációról, menekültekről, idegenekről tartott előadást, s közben a kormány politikáját is bírálta.

A tegnap esti, ELTE PPK-n tartott Migránsok, menekültek, idegenekTársadalom-lélektani megfontolások és kérdések a menekültválságról című előadás fókuszában a kormány hibás és erkölcsileg kifogásolható fellépéséről éppúgy szó esett, mint arról, hogy miként alakult a magyar társadalom pszichéje az elmúlt hónapok krízise alatt.

false

 

Fotó: Draskovics Ádám

Erős szerint a társadalom – a szociális reprezentáció révén – a tudományból és a médiából átszőtt információkat, sokszor fél- vagy álinformációkat dolgozta fel, és ennek alapján alakította ki a véleményét. „Olyan ez, mintha egy nagy természeti kísérlet résztvevői és szemlélői is lennénk egyszerre” – jegyezte meg.

Erős Ferenc a jelenre erősen reflektáló, helyzetértelmező előadást tartott. Hivatkozási alapként számos szerzőt említett Hannah Arendtől Serge Moscovici-ig. Diagnózisa szerint az Orbán-kormány több hónapos alapos (akna)munkájának eredménye a menekültektől való tömeges félelem és az ezzel kapcsolatos társérzések kialakulásának sora. Bár a menekülthullámra a kontinens más országai sem voltak felkészülve, csak Magyarországon volt olyan grandiózus kommunikációs kampány, amely előre meghatározta, hogy kell gondolkodni a menekültekről. Szerinte az, amit bátran nevezhetünk „kormányzati előhangolásnak”, megnyilvánult a nemzeti konzultáció kérdőívében, amelyben szakmailag értékelhetetlen, erősen sugalmazó jellegű kérdéseket tettek fel, olyanokat, amelyek sugallták a válaszokat; hogy a terrorizmust „biztos, ami biztos alapon” az emberek összekapcsolják a menekültkérdéssel, a nemzet biztonságát pedig az Európai Unió kritikájával. Ezt követte a hírhedt plakátkampány, amely egyrészt a jóléti rasszizmus érveit sütötte el – „el akarják venni a munkád!” –, másrészt a biológiai rasszizmus képében emlékeztette a társadalmat arra, ki a magyar. A társadalom hangulatának és érzelmi állapotának meghatározásaként a Fidesz utolsó húzása a kerítésépítés, majd a határlezárás volt, amely ötlet figyelmen kívül hagyta a menekültekkel kapcsolatos nemzetközi konvenciókat, és inkább kriminalizálta őket.

A különböző nemzetközi és magyar felmérések alapján Erős Ferenc úgy véli, hogy a kormány véleményformáló, a menekültprobléma megközelítésének meghatározott értelmezése célt ért, a magyar emberek többsége legalább hallgatólagosan támogatja a menekültellenes politikát – még azok jó része is, akik egyébként nem értenek egyet a Fidesz politikájával. A közvélemény vélt többségéhez való önkéntes igazodás azért is lehet ilyen széles körben meghatározott, mert ez az a helyzet, amely jól szemlélteti a morális pánik fogalmát: van egy bizonytalan félelem, de a pánik tárgya szinte ismeretlen. „A magyar emberek többsége soha életében nem találkozott menekültekkel, nem tudja, mi áll a Koránban, fogalma sincs arról, mikor és miként tört ki polgárháború Szíriában, így könnyen a jó és rossz harcára egyszerűsítik le a problémát, ami olyan kérdéseket eredményez, miszerint miért nem maradnak otthon, és védik meg hazájukat” – vélekedett Erős Ferenc a kialakult helyzetről. A pánikot tehát kétségkívül a kormány szította, az effajta érzéseket a politika szabályozza – mondta Erős, hozzátéve, hogy a magyar nemzettudat elősorban erős bűnbakképzésre támaszkodik, mert ugyan idegenellenesség mindenhol van Európában, esetünkben ez erősen összefügg különféle mítoszokkal. Azt pedig, hogy a xenofóbia ki ellen irányul, a politika határozza meg – mondta, majd Orbán Viktort idézte: „Egy német vagy egy magyar élet nem jár mindenkinek, csak azoknak, akik megdolgoztak érte.”

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.