Extra kéréssel fordul Varga Mihályhoz a kecskeméti ellenzék

  • narancs.hu
  • 2025. április 18.

Belpol

Jó, szüntesse meg a nemzeti bank alapítványát – csak előtte gondoskodjon róla, hogy a kecskeméti egyetem visszakapja az alapítvány cégénél befektetett 127,5 milliárdot, kamatostul.

Május 5-én ismét tüntetni fog a kecskeméti ellenzéki képviselők alkotta Szövetség a Hírös Városért Egyesület, azt követelve, mondjon le Szemereyné Pataki Klaudia polgármester és Gaál József alpolgármester – írja a KecsUP.

Azért ismét, mert április 2-án már ugyanezért tüntettek más kecskeméti polgárokkal együtt, hiába. Egy nappal később pedig a polgármester és az alpolgármester esetleges távozásáról szóló közgyűlési előterjesztést a többségben lévők leszavazták.

Szemereynét és Gaált azért menesztené az ellenzék, mert az alpolgármester tagja a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJEA) kuratóriumának, a polgármester pedig a felügyelőbizottságának. E két testület 2021-től három alkalommal összesen 127,5 milliárd forintból jegyzett kötvényt, mégpedig egyetlen cégnél: a Magyar Nemzeti Bank Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványa (PADME) által alapított Optima Befektetési Zrt.-nél. Ez az összeg az államtól az egyetem működésére, fenntartására kapott pénz nagy része.

Az Állami Számvevőszék a Magyar Nemzeti Bankkal és alapítványával együtt vizsgálta a kecskeméti egyetemi alapítványnak ezt a döntését is – plusz azt a körülményt, hogy az NJEA, a PADME és az Optima vezetésében voltak személyi átfedések –, és aztán büntetőfeljelentést tett miatta. Zajlik a nyomozás.

Az NJEA kuratóriuma is, Szemereyné is következetesen állítja az ügy kipattanása óta, hogy jó döntés született, a pénz nem veszett el. Ezt bizonygatta Matolcsy György, a korábbi jegybankelnök, a PADME létrehozója, a kecskeméti egyetem létrejöttében közreműködő legfontosabb kormányzati személyiség is. 

A befektetett pénz visszaadásáról egy éve egyeztet az Optima és a Neumann János Egyetemért Alapítvány, az NJEA szerint eredményesen, bár eddig kézzel fogható eredmény nélkül.

A kecskeméti ellenzék frakcióvezetője, Király József azt mondta, május 5-én 16.30-tól az egyetem félkész épületénél gyülekeznek a tüntetők, majd átvonulnak a két és fél kilométerre lévő városházához. 

A KecsUP ismerteti azt a levelet is, amelyet a Szövetség a Hírös Városért Egyesület küldött Varga Mihálynak, a Magyar Nemzeti Bank új elnökének, miután híre ment, hogy Varga meg akarja szüntetni a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványt

„Kérjük Elnök urat, hogy a PADME megszüntetése előtt, vagy annak eredményeként, a PADME (vagy annak cége, az Optima Befektetési Zrt.)

haladéktalanul utalja át az NJEA számlájára, az általa befektetett 127,5 milliárd forint tőke összegét és annak kamatait, valamint elmaradt hasznát.

Erre egyébként korábban a PADME kötelezettséget is vállalt. Nem csak a kecskemétiek, hanem az ország érdeke az, hogy a rendkívül súlyos kihatású ügy a törvényesség alapján rendeződjék, a felelősségre vonás mielőbb megtörténjék, a tisztségviselők távozzanak tisztségeikből és a pénz visszakerüljön azokhoz, akiknek azt a Magyar Állam közpénzből biztosította, a mai kecskemétieknek és a jövő nemzedékének” – érvel az egyesület. 

Ami a tisztségviselők távozásának sürgetését illeti, a PADME vezető testületeit lecserélte Varga Mihály, a Neumann János Egyetemért Alapítványnál azonban ez nem fog lezajlani. Azt ugyanis az állam nevében Palkovics László miniszter úgy hozta létre, hogy az alapítói jogok nagy részét a kuratóriumra ruházta. Így a 127,5 milliárdos döntést meghozó testület saját maga dönthet a jövőjéről, nem lehet kívülről leváltani, a felügyelőbizottságot sem. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.