Kecskemétnek tényleg fáj az MNB-botrány

Elvesztette készpénz jellegét

Belpol

Idősebb Matolcsy György rajzfilmműhelyt alapított Kecskeméten, a fia pedig jegybankelnökként egye­temet. A kormány az itteni minta alapján bízta alapítványokra a felsőoktatást. Ma már azt vizsgálja az ÁSZ nyomán a rendőrség, miért kellett az államtól az egyetem céljaira kapott 150 milliárdból 127 és felet rögtön tíz évre befektetni.

Egyféle kötvénybe fektette be pénze nagy részét a kecskeméti egyetemet fenntartó alapítvány. Ez ellentmond annak, amit az egyetemeken tanítanak a befektetések elvárt diverzifikációjáról, a kockázat csökkentéséről. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) március 19-én hozta nyilvánosságra jelentését a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJEA) befektetéséről. Megállapította, az alapítvány a 127,5 milliárdot 2021-től három ütemben tíz­éves futamidejű, 2,5 százalékos kamatozású vállalati kötvény vásárlására fordította, és ezzel veszélyeztette a vagyonát. Amikor 2024-ben vissza akarta váltani a kötvényeit, kiderült, hogy ez az eredeti megállapodás szerint nem megy. Azóta is tárgyal a vállalattal arról, hogy az hogyan, milyen formában tud eleget tenni a tartozásának. Az ÁSZ csak az első teljes év után legalább 15 milliárd forintnyi elmaradt kamatbevétellel számol.

A 117 oldalas jelentésben szerepel jó néhányszor a „diverzifikált” kifejezés. Például 2022 februárjában egy szakértői jelentés arra figyelmeztette az alapítványt, hogy a kockázatmentes intézményi állampapírok kétszer akkora kamatot fizetnek, mint ez a kötvény, és „az alapítvány számára célszerű lehet elkészíteni egy diverzifikált befektetési portfóliót”. Sem az alapítvány kuratóriuma, sem a felügyelő­bizottsága nem kért azonban a jó tanácsból. Az ÁSZ szerint ezzel tovább veszélyeztették a vagyont a döntéshozók. Az NJEA utóbb azzal védekezett, hogy a kötvényt kibocsátó cég a pénzüket egy olyan vállalkozás részvényeibe fektette, amely eléggé „diverzifikált portfólióval rendelkezik”. A biztos lábakat Lengyelországban, Magyarországon, Szerbiában, Horvátországban, Romániában és Bulgáriában birtokolt ingatlanok jelentik. Az ÁSZ erre azt válaszolta, hogy nem az ingatlanokkal rendelkező cég, hanem az egyetemi alapítvány befektetését vizsgálta, az márpedig nem „diverzifikált”. Az ő pénzükből beszerzett részvények árfolyama meg folyamatosan esett.

Az ÁSZ megállapította: „személyi összefonódások is hozzájárulhattak ahhoz, hogy a kuratórium az alapítvány szervezeti érdekei elé a kötvényt kibocsátó érdekeit helyezte”. Ezalatt azt kell érteni, hogy mint a Direkt36 cikke nyomán a sajtó megírta, részben ugyanazok az emberek álltak a kölcsönvevői és a hitelezői oldalon. A kecskeméti egyetemi alapítvány (NJEA) által lejegyzett kötvényeket az Optima Befektetési Zrt. bocsátotta ki. Ez a cég a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványé (PADME). Azt az alapítványt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hozta létre. A kötvényügyletről szóló döntéskor Csizmadia Norbert nemcsak az NJEA, hanem a PADME kuratóriumi elnöke is volt. Tagja még az NJEA kuratóriumának Bánkuty Tamás, aki ugyanakkor a PADME igazgatója, valamint az Optima felügyelőbizottsági tagja. Csizmadia is, Bánkuty is dolgozott a Magyar Nemzeti Banknál, Matolcsy György korábbi jegybankelnök munkatársai voltak. Az NJEA kuratóriumának tagja továbbá Gaál József kecskeméti alpolgármester, egyben a megyei kereskedelmi és iparkamara elnöke, valamint Lezsák Sándor kormánypárti országgyűlési képviselő. A felügyelőbizottságban ott ül Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti polgármester. Az NJEA stratégiai igazgatója Szemerey Szabolcs, a polgármester férje, aki Matolcsy György másod-unokatestvére.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.