Az MSZP belement a játékba: február elején szavazhatnak az ellenzéki főpolgármester-jelöltre

  • Szalai Anna
  • 2018. november 13.

Belpol

Összeállt a fővárosi előválasztás menetrendje. A voksolás célja a legalkalmasabb közös ellenzéki főpolgármester-jelölt megtalálása.

Jelenleg nincs olyan személy, akit Tarlós István jelenlegi főpolgármester kihívójaként elfogadna a fővárosi közélet a jövő évi önkormányzati választásokon. Ezt a hiányzó legitimációt adhatja meg az előválasztás - jelentette ki Molnár Zsolt, az MSZP budapesti elnöke egy mai háttérbeszélgetésen.

Tarlós István

Tarlós István

Fotó: MTI

Az előválasztásra vonatkozó javaslatot a párt országos választmánya a hétvégén tárgyalta és egyhangúan el is fogadta. Molnár Zsolt hangsúlyozta, hogy nem az vezérli őket, hogy kipróbáljanak egy új dolgot, hanem az a felismerés, hogy minden más út járhatatlan. Ezt jól jelezte a tavaszi országgyűlési választás utolsó perces kapkodása, illetve a 2014-es koordinált jelöltállítás eredménye. A párt fővárosi elnöke ugyanakkor elismerte, hogy nem tudják, hogy a választók mennyire nyitottak erre a kezdeményezésre, de úgy vélik, hogy aki valóban váltást akar Budapesten, az elmegy szavazni.

Ezek az MSZP játékszabályai

A jelöltállítást éppen ezért nem kívánták beszűkíteni, bárki elindulhat, aki elég ambíciót érez magában egy milliós világváros vezetéséhez és össze tud szedni 2 ezer aláírást. A valódi választásokon ennek a többszörösét kell majd összegyűjteni a jelöltté váláshoz. Amelyik ellenzéki jelöltnek ez sikerül és aláír egy értéknyilatkozatot, miszerint demokratikus elveket vall, azt nyilvántartásba veszik és indulhat a január 28. és február 3. között megrendezendő főpolgármester-jelölti előválasztáson.

A jelöltek január 9. és 23. között gyűjthetik a támogató aláírásokat. Ezek hitelességét szúrópróbaszerűen ellenőrzi majd az előválasztási bizottság, az ajánlási íveken megadott email, illetve telefonszámokon keresztül. Másra nincs törvényes módjuk Molnár szerint. A „kampány” időszaka alatt a már regisztrált jelöltek nyilvános vitákon, online fórumokon és remélhetőleg tévébeszélgetéseken mutathatják be programjukat, bizonyíthatják rátermettségüket a posztra.

Az online előválasztáson csak előzetesen regisztrált szavazók adhatnak le szavazatot. Ehhez előzetes regisztráció szükséges, amelyet személyesen lehet megtenni december 27 és 28-án, valamint január 9 és 23 között. A regisztráción a személyes adatok hitelt érdemlő igazolása mellett egy adatkezelési hozzájárulást is alá kell írniuk a szavazni kívánóknak. Ezzel lehetővé válik, hogy később online szavazhassanak, ha például külföldön lesznek a voksolás idején. Ezt egy egyszer használható, személyre szabott kóddal tehetik meg a voksolási időszakban.

Az internetes szavazást főként a külföldön élő, ám Budapest sorsáért felelősséget érző választóknak szolgál lehetőséggel. Elsősorban nekik jelölték ki a karácsonyt követő decemberi regisztrációs időpontokat is, így nem kell ezért külön hazautazni, letudható a karácsonyi családlátogatással együtt. A regisztrációhoz összegyűjtött adatokat az eredményhirdetés után megsemmisítik.

Voksolni személyesen a kijelölt szavazóhelyiségekben lehet. Az urnákat a pártirodák mellett erre vállalkozó civilszervezeteknél, politikai elemző cégek központjaiban és a város 5 különböző helyszínén felállított sátrakban helyezik el. A lezárt urnákat végig őrzik a szavazási héten. A beérkezett voksokat a február 3-án délre tervezett urnazárás után a pártok delegáltjaiból, valamint adatvédelemben és választási procedúrákban jártas szakemberekből álló bizottság számlálja össze. Az előválasztási bizottság fenntartja magának a jogot, hogy tömeges csalás gyanúja – például nagy számú fiktív átjelentkezés - esetén ne hirdessen eredményt.

Molnár Zsolt szerint a Fidesz beavatkozási kísérlete legjobban akkor védhető ki, ha sokan elmennek szavazni. A kormánypárt mozgósító képessége ugyanis korántsem olyan jó, hogy ezzel szemben is módosíthatná az előválasztás eredményét.

Ki száll még be?

Az MSZP, a Párbeszéd, Szolidaritás már jelezte részvételét, a DK valódi verseny esetén támogatja a győztest, az LMP-nél egyelőre nem tudni, kivel  lehetne tárgyalni, a Liberálisok nem zárkóznak el a részvételtől. A Momentum ugyan nyitott a tárgyalásokra, ám az EP választások utáni időszakra tenné a voksolást.

A szocialisták azonban úgy vélik, hogy május 26-a, azaz európai parlamenti választások után már elkésett a kampányindulás. A januári lebonyolítás ad kellő időt a jelölt felépítésére - állítja Molnár. Puzsér Róbert független jelölt és Dancsó Péter influencer egyelőre gondolkodik a részvételen. Előbbi korábban ugyan elzárkózott, de később egy facebook bejegyzésben úgy módosította álláspontját, hogy bizonyos feltételek mellett mégis részt venne.

A kizárólagos online szavazást leszámítva, ezek többsége Molnár Zsolt szerint teljesült. Az MSZP ugyanakkor egy várospolitikusnak jobban örülne Budapest vezetői székében. De bárki lesz is az előválasztás győztese, a párt beáll mögé a kampányban. Ezt vállalta a Párbeszéd is.

Tóth Bertalan és Karácsony a képviselői irodaházban

Tóth Bertalan és Karácsony a képviselői irodaházban

Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

 

Vannak költségek

A választás költségét néhány millió forintra becsüli a kezdeményező Szocialista Párt, ebből a legnagyobb tételt a sátorbérlés és az online szavazáshoz szükséges szoftver elkészítése teszi ki. Az irodákat a pártok és a civilszervezetek ingyen bocsátják az előválasztás rendelkezésére.

Molnár reményei szerint több tízezer szavazat gyűlhet össze, de már 10 ezer is markáns adat, hiszen a közvélemény-kutatások zömében ennél kisebb mintával dolgoznak. A szavazóhelyek száma limitált, de egy hét áll rendelkezésre a szavazatok leadására, így aki valóban változást szeretne, az megtalálhatja a módját, hogy leadja a voksát.

Az előválasztás eredményét február 3-án várhatóan este 8-ig hozzák nyilvánosságra.

Tóth Bertalan, az MSZP elnöke nem zárta ki, hogy egy erős ellenzéki kampány esetén a Fidesz ismét belenyúljon a választási törvénybe, de ezzel együtt is bízik abban, hogy az előválasztásokon kiválasztott jelölt képes lesz legyőzni Tarlós Istvánt. Egy ellenzéki főpolgármester óriási fordulatot hozhatna Budapesten, de országosan is megakaszthatná a NER-kerekét.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."