Sikeres ellenállás egy sas-hegyi ingatlanberuházással szemben

Zsákutca

Belpol

A szerencsén is múlt, hogy a XI. kerületi önkormányzat meg tudja akadályozni egy böhöm társasház felépí­tését a Sas-hegy oldalában, a tájvédelmi körzet szomszédságában. Más esetekben hiába derülnek ki a korábbi stiklik és összeférhetetlenségek, sokszor nem lehetséges a kármentés.

A Bod Péter utca egy keskeny zsákutca a XI. kerületben, a Sas-hegy oldalában. Tekereg fölfelé, majd a természetvédelmi területnél ér véget, onnan csak ösvényeken lehet továbbmenni. Átvághatunk az erdőn lefelé tartva a Brassói út felé, a kacskaringós csapás mellett zárkertek sorakoznak; de fölfelé is indulhatunk, amerre több erdei út is halad keresztül-kasul, ezek végül egy a Hegyalja útra vezető utcába torkollnak. A Sas-hegy jó része 1957 óta természetvédelmi terület.

A Bod Péter utca felső részén családi házak, ikerházak találhatók, ahogy jellemzően az egész környéken, legfeljebb egy-egy régi villa vagy ház helyén húztak fel néhány lakásos társasházat. Ide tervezett 12 lakásos társasházat építeni a Városlépték Kft. Az utcában lakók tavaly tavasszal tudták meg, hogy a tervek alapján egy 52 méter hosszú, a többi épülethez képest jóval nagyobb és magasabb monstrumot húznának fel, eltakarva a kilátást, ledózerolva a növényzetet, növelve a forgalmat a szűk utcában. Ezt nyilvánvalóan nem szerették volna.

Mivel az ott lakók között építészek is vannak, egyből azt kezdték firtatni, hogyan lehetséges egy ekkora épület felhúzása, hiszen az minden elemében ellenkezik a területi besorolással: nem családi ház, több mint négylakásos, nem több különálló épület, ráadásul magasabb a többinél, és a megengedettnél jóval nagyobb lenne a telek beépítettsége is. Aztán kiderült, hogy az önkormányzat több lépésben tevékenyen hozzájárult ahhoz, hogy a természetvédelmi terület szomszédságában társasház épüljön.

Telekbiznisz

A történet 2015-ig nyúlik vissza, amikor a Tarlós István vezette főváros ezt a területet erdő besorolásból családi házas lakóövezetté minősítette. Addig legfeljebb egy sufnit lehetett volna itt elhelyezni, házat azonban biztosan nem. 2017 januárjában a Városlépték Kft. megvásárolt az utcában egy 1100 négyzet­méteres telket egy magánszemély tulajdonostól, majd megvette a szomszédos 500 négyzetmétert az év tavaszán az önkormányzattól. Utóbbi a jegyzőkönyv szerint 7,9 millió forintért került a céghez. A telkeket 2022-ben egyesítették a földhivatali adatok szerint. Ekkor a telek majd kétszer akkora volt, mint a környékbeli telkek.

Nagyon jó érzékkel vásárolt a Városlépték, hiszen 2018-ban a XI. kerületi, akkor fideszes vezetésű önkormányzat ismét módosította a terület építési besorolását, engedélyezve akár 30 százalékos beépíthetőséget, nagyobb beépítési magasságot, kisebb minimális zöldterületet, illetve ami még fontosabb, eltörölte a négylakásos társasházi korlátozást – így a korábbi szabályozáshoz képest sokkal nagyobb épület is felhúzható lett a területre. Nem ez volt az egyetlen ilyen a környéken, kissé lejjebb, a – nemrég Petőfiről Mária Teréziára átnevezett – laktanya szomszédságában is megnyílt a lehetőség hasonló beruházásra. Ott egyébként meg is indult az építkezés, egy ötlakásos társasház épül. Hasonló tervei lehettek a Városléptéknek is, erre végül 2024-ben szánta rá magát a társaság, ekkorra készültek el a kiviteli tervek, amelyeket megrökönyödve tanulmányozhattak a környékbeli ingatlantulajdonosok.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk