Sikeres ellenállás egy sas-hegyi ingatlanberuházással szemben

Zsákutca

Belpol

A szerencsén is múlt, hogy a XI. kerületi önkormányzat meg tudja akadályozni egy böhöm társasház felépí­tését a Sas-hegy oldalában, a tájvédelmi körzet szomszédságában. Más esetekben hiába derülnek ki a korábbi stiklik és összeférhetetlenségek, sokszor nem lehetséges a kármentés.

A Bod Péter utca egy keskeny zsákutca a XI. kerületben, a Sas-hegy oldalában. Tekereg fölfelé, majd a természetvédelmi területnél ér véget, onnan csak ösvényeken lehet továbbmenni. Átvághatunk az erdőn lefelé tartva a Brassói út felé, a kacskaringós csapás mellett zárkertek sorakoznak; de fölfelé is indulhatunk, amerre több erdei út is halad keresztül-kasul, ezek végül egy a Hegyalja útra vezető utcába torkollnak. A Sas-hegy jó része 1957 óta természetvédelmi terület.

A Bod Péter utca felső részén családi házak, ikerházak találhatók, ahogy jellemzően az egész környéken, legfeljebb egy-egy régi villa vagy ház helyén húztak fel néhány lakásos társasházat. Ide tervezett 12 lakásos társasházat építeni a Városlépték Kft. Az utcában lakók tavaly tavasszal tudták meg, hogy a tervek alapján egy 52 méter hosszú, a többi épülethez képest jóval nagyobb és magasabb monstrumot húznának fel, eltakarva a kilátást, ledózerolva a növényzetet, növelve a forgalmat a szűk utcában. Ezt nyilvánvalóan nem szerették volna.

Mivel az ott lakók között építészek is vannak, egyből azt kezdték firtatni, hogyan lehetséges egy ekkora épület felhúzása, hiszen az minden elemében ellenkezik a területi besorolással: nem családi ház, több mint négylakásos, nem több különálló épület, ráadásul magasabb a többinél, és a megengedettnél jóval nagyobb lenne a telek beépítettsége is. Aztán kiderült, hogy az önkormányzat több lépésben tevékenyen hozzájárult ahhoz, hogy a természetvédelmi terület szomszédságában társasház épüljön.

Telekbiznisz

A történet 2015-ig nyúlik vissza, amikor a Tarlós István vezette főváros ezt a területet erdő besorolásból családi házas lakóövezetté minősítette. Addig legfeljebb egy sufnit lehetett volna itt elhelyezni, házat azonban biztosan nem. 2017 januárjában a Városlépték Kft. megvásárolt az utcában egy 1100 négyzet­méteres telket egy magánszemély tulajdonostól, majd megvette a szomszédos 500 négyzetmétert az év tavaszán az önkormányzattól. Utóbbi a jegyzőkönyv szerint 7,9 millió forintért került a céghez. A telkeket 2022-ben egyesítették a földhivatali adatok szerint. Ekkor a telek majd kétszer akkora volt, mint a környékbeli telkek.

Nagyon jó érzékkel vásárolt a Városlépték, hiszen 2018-ban a XI. kerületi, akkor fideszes vezetésű önkormányzat ismét módosította a terület építési besorolását, engedélyezve akár 30 százalékos beépíthetőséget, nagyobb beépítési magasságot, kisebb minimális zöldterületet, illetve ami még fontosabb, eltörölte a négylakásos társasházi korlátozást – így a korábbi szabályozáshoz képest sokkal nagyobb épület is felhúzható lett a területre. Nem ez volt az egyetlen ilyen a környéken, kissé lejjebb, a – nemrég Petőfiről Mária Teréziára átnevezett – laktanya szomszédságában is megnyílt a lehetőség hasonló beruházásra. Ott egyébként meg is indult az építkezés, egy ötlakásos társasház épül. Hasonló tervei lehettek a Városléptéknek is, erre végül 2024-ben szánta rá magát a társaság, ekkorra készültek el a kiviteli tervek, amelyeket megrökönyödve tanulmányozhattak a környékbeli ingatlantulajdonosok.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.