Folytatódó belháború Fóton - Székfogók

  • Bajnai Zsolt
  • 2009. július 16.

Belpol

Fót város képviselő-testületében a 2006-os választás óta zajlik a belháború, aminek egy újabb állomása volt a polgármester és az egyik alpolgármester patakvérrel végződő csörtéje. A választók tehetetlenek, a 18 ember hadakozását közel húszezren sínylik meg.
Fót város képviselő-testületében a 2006-os választás óta zajlik a belháború, aminek egy újabb állomása volt a polgármester és az egyik alpolgármester patakvérrel végződő csörtéje. A választók tehetetlenek, a 18 ember hadakozását közel húszezren sínylik meg.

A fővárossal határos település képviselő-testületét július 7-ére hívta össze Fábry Béla szocialista alpolgármester, nem titkoltan azzal a céllal, hogy elmozdítsák hivatalából a január végén polgármesternek választott, jogi végzettségű Mádly Zsoltot. (A KDNP, a Fidesz és egy sor helyi civil szervezet által támogatott Mádly egyébként éppen Fábryt győzte le.) A dolog szépséghibája - és ezt a szabadságon lévő jegyzőt helyettesítő aljegyző is jelezte az ülésen -, hogy Fábrynak az ülés összehívására és vezetésére nincs joga. Arra ugyanis a polgármester, akadályoztatása esetén első helyettese, annak kiesésekor pedig második helyettese lenne jogosult, ám közülük egyiket sem Fábry Bélának hívják.

A testület összejövetelén történtekről - hála az uborkaszezonnak és a szocialisták sajtókapcsolatainak - nagy terjedelemben számolt be a Népszabadság, a Népszava, az MTI, illetve a kereskedelmi televíziók, elsősorban az ülésen készült, ám csonkított videofelvétel alapján. A jelenlévők többsége ugyanis állítja: nem azzal kezdődött, hogy a polgármester kezéből kirepült a mikrofonként is szolgáló, távkapcsoló méretű szavazógép, és a zsinórja eltalálta a szocialista alpolgármestert.

Repülés előtt

Mádly Zsolt a január 25-én tartott időközi polgármester-választáson a szavazók közel kétharmadától kapott felhatalmazást a város vezetésére. A vesztes szocialisták és a hozzájuk csatlakozó, pár hónappal korábban a Fideszből kitessékeltek azonban mindent elkövettek, hogy az új polgármester ne vehesse át a hivatalát. Kezdődött azzal, hogy az összes fórumon a határidők adta lehetőségeket a végsőkig kihasználva megtámadták a választás végeredményét. Amikor pedig már a bíróság sem segített, következett a jogi csűrés-csavarás arról, hogy az új polgármesternek a teljes testület előtt kell-e letennie az esküjét, illetve az eskü letétele nélkül elláthatja-e hivatalát, továbbá mikor veheti át megbízólevelét. Ez azért is volt fontos, mert az új városvezető hivatalba lépéséig - igaz, mint több fórumon is kimondták, törvénytelenül - Fábry irányította a városházát.

A polgármester egy hónap múltán tett először esküt, igaz, csak az őt támogató hét képviselő előtt. Az ezen az estén a fóti polgármesteri hivatalban történtekről - üvöltözés, lökdösődés, köpködés, rendőrségi közbelépés - nagy terjedelemben számolt be az országos sajtó, ahogy az egy héttel későbbi, hasonlóan magas színvonalú testületi összejövetelről is.

Az új polgármester azonban hiába tette le február végén immár a teljes testület előtt az esküt, fizetéséről még hónapokig nem szavaztak. Igaz, másról se nagyon, mivel folyamatosan mást akart - és akar - a polgármester és hét támogatója, illetve a minősített többséget megtestesítő tíz képviselő.

A leendő polgármester és a testület tíz tagja között abban a pillanatban romlott meg a viszony, amikor kiderült, hogy Mádly Zsolt lesz a jobboldali pártok jelöltje az időközi választáson. Tavaly október elején ugyanis még úgy tűnhetett, hogy a Fidesz Móczár Bélánét, a helyi háztartási bolt tulajdonosát, a párt fóti elnökét indítja a városvezetői székért. Csakhogy a Fidesz országos választmánya a hónap végén feloszlatta a párt helyi szervezetét, ezzel megszüntetve Móczárné párttagságát és polgármesteri reményeit.

A döntésben minden bizonnyal közrejátszott, hogy Móczárné, a szintén testületi tag férje, illetve ugyancsak képviselő barátnője 2007 eleje óta aktívan együttműködött a hat szocialista és az egy, önmagát függetlennek mondó képviselővel a korábbi fideszes polgármester - a harmadik ciklusát töltő Szent-Iványi Géza - félreállításában. Ezt követően ők tízen kellettek többek között ahhoz is, hogy maguk közül válasszanak iskolaigazgatót, szétverjék a korábbi bizottsági struktúrát, kétmilliárdos kötvényt varrjanak a város nyakába, illetve hogy 2008 májusától Fábry Béla vezesse a várost. (Erről lásd: Porban a gyöngy, Magyar Narancs, 2008. július 10.)

Móczárné akkor fordult szembe a korábban támogatott Szent-Iványival, amikor az 2006 őszén harmadik nekifutásra sem tudta elérni - igaz, nem is nagyon akarta -, hogy a testület alpolgármesternek válassza meg. Az azonnal fellángoló harag kapóra jött a helyi szocialisták frissen megválasztott, ambiciózus új elnökének, aki pillanatok alatt megszervezte a "népfrontot" a neki behódolni nem akaró polgármester ellen. Szent-Iványinak alig fél év múlva mennie kellett hivatalából, és alig egy év múlva az általa kijelölt három alpolgármesterből már csak a szocialista Fábryt ismerték el a tízek városvezetőnek.

Piszkos leves

Sokak szerint a július 7-én történtek gyökerét is Fábry korábbi, kétséges törvényességű városvezetése körül kell keresni. A szocialisták ugyanis biztosak voltak abban, hogy Szent-Iványi bíróságilag is megerősített eltávolítását követően Fábry lesz az új polgármester. Ennek érdekében a velük nem szimpatizáló hét képviselőnek megüzenték: bármelyikük is el merészel indulni a városvezetésért, kész tervük van a kicsinálására. Bíztak abban, hogy a velük kollaboráló Móczárné lesz a Fidesz jelöltje, akit könnyen legyőzhetnek, vagy ha győzne, irányíthatnák őt.

Ebbe piszkított bele a korábban helyben nem politizáló, a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztériumban dolgozó, jó két évtizede Erdélyből áttelepült Mádly. Amikor kiderült, hogy indul, ráadásul nemcsak a KDNP, de a Fidesz, illetve a tízeknek nevezett csoporttal szemben álló valamennyi helyi civil szervezet támogatja, megindult ellene a lejárató hadjárat. Volt ő román és szekus, készült állítólagos dokumentumfilm korábbi munkahelyein, majd mindezek megkoronázásaként az időközi választás előtti péntek este megszórták a várost egy olyan - a Mádlyt támogató helyi lapra megtévesztésig hasonlító - kiadvánnyal, amiben a három polgármesterjelölt közül csak Mádly beszélt ostobaságokat. A szocialisták annyira biztosak voltak a győzelmükben, hogy állítólag a választás másnapján alig tudták a helyi postát megakadályozni az előre legyártott köszönőlapok kihordásában.

Ám Mádly nyert, és Fábry pünkösdi királysága a város élén véget ért. Mádly nem hódolt be a tízeknek és az őket mozgató szocialista elnöknek, kétségbe vont egy sor olyan döntést, amelyek Fábry városvezetése idején születtek. Köztük például a - közétkeztetést, szemétszállítást, temetkezést intéző - Településszolgáltató Kht. felszámolását célzó, egy új vagyonkezelő társaságot létrehozó döntéssort is, ami egyben a főváros közelsége és az elkészült M0-s miatt rendkívül jó fekvésű Fót többmilliárdos ingatlanvagyona fölötti diszponálás jogát is kijelölte.

A Pest Megyei Bíróság július 13-ára, lapzártánk napjára tűzte ki annak a pernek az első tárgyalását, amelynek tárgya körülbelül 200 olyan fóti képviselő-testületi határozat megsemmisítése, amelyek tavaly október vége és Mádly hivatalba lépése között születtek. Az illetékes bíróság ugyanis 2008 októberében mondta ki jogerősen, hogy a polgármester nélkül maradt város irányítására nem az az alpolgármester jogosult, akit a testület kijelöl, hanem az, akit a választók akaratából hivatalba emelt polgármester megnevez. Az előbbi Fábry Béla, az utóbbi viszont az a Bartos Sándor, akit 2008. május 5-én a tízek - bízva az akkor még létező közigazgatási hivatal tehetetlenségében és a bíróságok sebességében - egyszerűen kitessékeltek a polgármesteri hivatalból. És akinek a mostani perben Mádly Zsolttal szemben kellene képviselnie az általa nem támogatott Fábryék testületi határozatait.

Az alig hat hónapja hivatalban lévő fóti polgármestert ezért kellett volna július 7-én fel- és félreállítani. Ellenfelei már hónapok óta próbálták keresztülvinni a Szent-Iványinál bevált fegyelmi elindítására és egyben a munkavégzés alóli felfüggesztésre vonatkozó előterjesztésüket, sikertelenül. Múlt kedden azonban úgy döntöttek, ha kell, Mádly és a támogatói nélkül is lejátsszák a szükséges testületi ülést, amire hűséges és felhevült embereiket is meginvitálták a városházára. Mádly azonban ismét ellenállt, és amikor mint polgármester be akarta rekeszteni a törvénytelenül összehívott ülést, majd kihúzta a még mindig szónokoló Fábry mikrofonját, az megütötte őt.

Információink szerint mindkét fél megtette a maga feljelentését, így az illetékes rendőrségen is újabb akták őrzik majd a fóti képviselő-testület belháborújának nyomait, továbbá a tízek a mögöttük álló szervezetek nevében felszólították Mádlyt a lemondásra. Aki, mint már többször nyilvánosan is jelezte, erre hajlandó is, sőt polgármesternek sem jelöltetné többé magát, ha lemondásához 17 képviselő-társa is csatlakozik. Ez esetben ugyanis megszűnhetne a testületen belüli, a város fejlődését milliárdokban mérhetően fékező háború, hiszen nemcsak új polgármestert, de új képviselőket is kellene választaniuk az eseményeket vagy a pálya széléről dühöngve, vagy fásult lemondással figyelő helyieknek.

A júniusi uniós választások fóti eredményeinek ismeretében azonban erre aligha lesznek hajlandók a szocialisták. Fábry Béla 2006 októberében csak alig egy tucat szavazattal maradt le riválisa mögött. Idén januárban a korábbi 2700 szocialista szavazóból 1600 maradt, ami júniusra mindössze 900-ra olvadt. Ha ezt fóti önkormányzati képviselői mandátumokra fordítjuk, a jelenleg 6 fős szocialista frakció 2 tagú lenne az új testületben, míg csatlósaik valószínűleg kiesnének onnan. Ezzel pedig nemcsak a fóti ügyekben vesztené el befolyását Fábry és az őt támogató, általában Szili Katalinnal takarózó Fekete Zoltán helyi pártelnök, de a Pest megyei 3-as számú országgyűlési körzetben is újraosztanák a szocialista lapokat - immár nélkülük.

(A szerző korábban fóti önkormányzati képviselő volt)

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.