"Gyermekváros maradj még talpon, érted is szól, most a hangom. Az otthonunkat nem vehetik el. (...) Tudom, hogy van egy aljas terved, de talán még menthető a lelked. (...) Menekült srácokkal riogatsz? (...) Mi Mohameddel rúgjuk kint a bőrt, te meg a kerítésednél állhatsz őrt."
Komoly kritikát fogalmazott meg a Youtube-ra feltöltött publikus rapvideójában a fóti Károlyi István Gyermekközpont egyik lakója. A 17 éves Kislőrincz Dávid a bezárásra ítélt gyermekotthon működését kritizálta, de ki is állt annak megmaradásáért, miközben a gyermekközpontot bezárni készülő döntéshozókat osztotta ki.
Úgy tudjuk, Dávid már korábban is előadta ezt a rappet intézményi keretek között. Akkor semmi baj nem volt vele. Ám most, hogy széles körű nyilvánosságot kapott, már nem hagyták szó nélkül.
Kislőrincz Dávid - Gyermekváros maradj talpon (official music video)
Mint az az elmúlt hét során már kiderült, mindez nem különösebben nyerte el az intézmény tetszését: az ügyben belső vizsgálat indult, a fiút pedig eltiltották a szabadidejében végzett diákmunkától. A retorzió állítólag nem a rapvideó miatt van, nem is büntetés az intézmény részéről, amely azzal magyarázza a gyerek korlátozását, hogy arra a fiú tanulmányi eredményeinek javítása, a sikeres tovább tanulása érdekében van szükség – derült ki a Népszavának nyilatkozó gyermekközpont fenntartója, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság közlése nyomán. Noha, úgy tűnik, nehéz a véletlenül épp ekkorra időzített intézkedést másként, mint büntetésként értelmezni.
Az ügyben a fóti gyermekközpont sorsának alakulását követő, azért kiálló Szél Bernadett az ombudsmanhoz fordult. Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosának írt nyílt levelében arra hívta fel a figyelmet, vajon érvényesül-e a véleménynyilvánítási szabadság a gyermekvédelmi rendszerben. Az ombudsman elvileg a hivatalból indított eljárások lefolytatásával megkülönböztetett figyelmet fordít a gyermekek jogainak védelmére. Így a független országgyűlési képviselő arra volt kíváncsi, kíván-e Kozma hivatalból vizsgálatot lefolytatni ez ügyben.
Politikai parancsra?
Szél Bernadett a Narancsnak nyilatkozva hangsúlyozta, kulcsfontosságú lenne, hogy megtörténjen az ombudsmani lépés. "Az ombudsman minden érintettel kapcsolatba tudna lépni a vizsgálat során, kikérhetné a belső vizsgálat anyagát, így kiderülhetne, politikai parancsra vagy saját hatáskörben történt-e a fiú megbüntetése, mert kormánykritikus a kontent."
"A vélemény szabad. A művészet szabad. Ezt a fiút bátorítani kellett volna arra, hogy a művészettel is terápiaként foglalkozzon, segíteni kellene abban, hogy a rapkarrierjét építse. De az a munka, amitől el lett tiltva, az is terápiás foglalkozás volt számára, úgy tudom, nagyon fontos is volt Dávidnak, ezért különösen problémás, brutális, szakmaiatlan döntésnek tartom, hogy megvonták tőle azt. Meg vagyok győződve róla, hogy mindez felsőbb utasításra történt, egyértelmű, hogy példát akartak statuálni, hogy ilyen módon ne merjenek megszólalni a gyerekek, a dolgozók ne álljanak ki a fóti otthonért" – mondta Szél Bernadett lapunknak.
Feljelentés
Az ügy kivizsgálását nem csak Szél Bernadett kezdeményezte, a feljelentéseiről elhíresült Tényi István rendőrségi feljelentést tett közfeladati helyzettel való visszaélés bűntett gyanúja miatt. Eszerint bizonyítottság esetén arról lenne szó, hogy azok, akik Dávid gondozásáért felelősek, akikre rá van bízva a fiú, visszaéltek a rájuk ruházott jogokkal, szakmaiatlan döntést hoztak.
"Az állami gondoskodásban élő gyerekek jogainak hatékony védelme a mai napig megoldatlan" – emelte ki a Narancs kérdésére Gyurkó Szilvia gyermekjogi aktivista, a Hintalovon Alapítvány alapítója, kuratóriumának elnöke, aki a konkrét ügyről tények és adatok ismerete nélkül nem kívánt nyilatkozni.
23 szakember 22 ezer gyerekre
Ám mint azt szakértőként hangsúlyozta, komoly problémák vannak e rendszerrel. A gyermekjogi képviselők, akik hivatás szerint ezt a feladatot látják el, mindössze 23-an vannak körülbelül 22 000 gyerekre. A gyermekvédelmi gyámok (akik a bicskei gyermekotthon igazgatójával szembeni büntetőeljárás megindítása után jelentek meg a rendszerben) szintén súlyos túlterheltséggel küzdenek, nagyon gyakran nem tudják azt a személyes és azonnali képviseletet, védelmet, támogatást biztosítani a gyereknek, amire szükség lenne.
A gyámok és gyermekjogi képviselők munkájának minősége pedig ráadásul nagyon nagyban függ a személyes képességektől, készségektől, elkötelezettségtől. Ilyen formán a gyermekjogi aktivista szerint vannak remek szakemberek a rendszerben, és vannak olyanok, akiknek igazából nem lenne szabad gyerekkel dolgozniuk.
"A lakásotthonokban, gyermekotthonokban élő gyerekek gyakran kiszolgáltatottak a rendszernek" – tette hozzá lapunknak Gyurkó Szilvia. Sok múlik a gondozók jóindulatán. Sokszor az intézményi érdekeket a gyerekek érdekei, szükségletei elé helyezik. Egy ilyen struktúrában pedig kódolva vannak a gyerekek jogait is érintő visszás helyzetek.
Kerestük Kislőrinczet, kíváncsiak voltunk, hogy értékeli, hogyan éli meg a történteket, de cikkünk megjelenéséig nem sikerült válaszra bírnunk.
A kormány nem tud mit kezdeni a nevelőszülő-hiánnyal
Május végén járt le a fóti Károlyi István Gyermekközpont bezárásának határideje. A szociális államtitkár arról beszél, hogy a gyerekek egy része nevelőszülőkhöz kerülhetne. Utánajártunk, mekkora az esélye annak, hogy egy különleges nevelést igénylő gyermek nevelőszülőhöz kerüljön.
A fóti gyermekközpont helyzetéről korábban több cikkünkben is foglalkoztunk.
„Valakinek megtetszett"
Két éve jelentették be, hogy felszámolják a gyermekgondozói tevékenységet a Károlyi István Gyermekközpontban, mondván, az elavult intézmény helyett kis létszámú, családias lakóotthonokra van szükség. Csakhogy Fót pontosan ilyen hely, nem pedig tömegintézmény, aminek a kormány próbálja beállítani.