Fürjes: Meg kéne tartani az 5 százalékos lakásáfát Budapest bizonyos részein

  • narancs.hu
  • 2020. január 15.

Belpol

Hozzányúlhatnak a budapesti lakáshelyzethez.

„Meg kellene fontolni, hogy Budapest bizonyos területein továbbra is 5 százalékos áfa vonatkozzon a lakásépítésre“ — mondta Fürjes Balázs, budapesti és az agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkára a Népszavának.

Fürjes szerint a kormánynak Budapesten városfejlesztési célokat figyelembe véve ott kellene ösztönöznie a lakásépítést, „ahol jó közlekedéssel feltárt, parlagon heverő, köztulajdonban lévő területeink vannak”.

Fürjes rozsdaövezeti, barnamezős beruházásokról is beszélt, valamint egy olyan bérlakásprogramról, ami lengyel mintára „az aktív generációkat, azon belül is az átlagjövedelem körül keresőket célozza, hosszabb távon felkínálva a tulajdonszerzést is.“

Az ötszázalékos áfa területspecifikus megtartásáról Fürjes azt mondta: „amiatt bizonyosan lesznek vitáim a kormányban“.

Az államtitkár azt javasolja a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának, hogy közgazdasági műhelyek bevonásával mérjék fel a budapesti lakhatási helyzetet, különösen a fiatalok lakhatását.

false

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.