Gárdonyi szabadstrand: a helyi népszavazás lehetőségét is vizsgálja az ellenzék

Belpol

Akár népszavazást is tartana Gárdonyban az ellenzék, csak hogy megakadályozza a Velencei-tó partjának beépítését. Vizsgálják a referendum jogi lehetőségét, és támogatják a helyi civil kezdeményezéseket.

Fellángoltak az indulatok az elmúlt időszakban Gárdonyban. Mint arról az Átlátszó beszámolt, először kordonnal kerítettek el egy partszakaszt, majd arról lehetett hallani, hogy Tóth István (Fidesz-KDNP) polgármester a vírushelyzet ideje alatt – élve egyszemélyes döntési jogkörével – egyes szabadstrandok egy részének eladását hozná tető alá, kiemelt feljesztési övezetté nyilvánítva a területeket. Hogy a helyiek félelme nem volt alaptalan, bizonyítja a Magyar Hang lapunk által is közölt csütörtöki cikke: e szerint a gárdonyi képviselő-testület a héten rendkívüli ülést tartott, amelyen megszavazták, hogy egy közvetlenül a Velencei-tó partján található, 800 plusz 1200 négyzetméteres szabadstrandi területet eladnak. A történetnek azonban van újabb fejleménye is, amiről Bálint Zoltán László, a Momentum önkormányzati képviselője számolt be lapunknak: a gárdonyi ellenzék vizsgálja a helyi népszavazás lehetőségét. Ha ugyanis a társadalmi nyomásgyakorlás nem elég, a helyiek akár ebbe az irányba is fordulnának.

A lakosság attól tart, hogy a tó is a Balaton sorsára jut, ezért civil kezdeményezés keretében aláírásgyűjtésbe fogtak az elmúlt hetekben. A megfogalmazott petíció 10 követelést tartalmaz. A kezdeményezők egyebek mellett azt követelik, hogy az önkormányzat a tóparttól számított 30 méteres sávban semmilyen épület építését ne engedélyezze. Szeretnék elérni továbbá, hogy a helyhatóság rendeletben mondja ki Gárdony tóparti területein és az attól számított 30 méteres sávban lévő ingatlanok elidegenítési tilalmát. E mellett a civilek a Velencei-tó jellegéhez tartozó horgászat megőrzését, több köztéri szemetes kihelyezését, a vízpartra történő ingyenes lejutás lehetőségét, kutyafuttató kijelölését fogalmazzák meg célként a petícióban.

  • Egyeztetni fognak

A közel ötezer aláírást tartalmazó petíciót hétfőn adták át a civilek Tóth Istvánnak.

Vas Péter, a Gárdonyi Civilek elnöke a Narancs.hu megkeresésére elmondta: megállapodtak a polgármesterrel, hogy a jövő héten egyeztetnek a témában. Vas szerint lesz miről beszélniük, ugyanis annyira sok a látogató a Velencei-tónál, hogy a vízbe vezető lépcsőknél (kifelé és befelé is) sorban állnak a fürdőzők, és a fizetős strandok bejáratánál is 50-60 méteres sorok alakulnak ki – erre a helyzetre pedig megoldást kell találni.

„Civilnek álcázott politikai szervezetek”

Megkérdeztük Tóth Istvánt, mit gondol a civilek kezdeményezéséről. A polgármester válaszában azt írta, „jogi értelemben” a petíció egyetlen aláírást sem tartalmaz, ugyanis szerinte a papírokon szereplő 4700 cím irányítószámnak mindössze a 10 százaléka gárdonyi. Gárdony első embere ráadásul úgy véli, ezek egy része nyaralótulajdonosokhoz tartozik. „Mi úgy látjuk, azt tapasztaljuk, hogy a helyi lakosok döntő többségének elege van az összevissza hazudozásból. Civilnek álcázott politikai szervezetek, média, bukott ellenzéki képviselőjelöltek...” – fogalmaz válaszlevelében Tóth István.

Kíváncsiak voltunk arra is, miért gondolja úgy, hogy a civilek követelései nem teljesíthetők, hiszen Vas szerint a petíció átadása során azt állította, egyik teljesítése sem tartozik az önkormányzat kompetenciájába. „Rosszak az értesülései. Megengedően csak annyit mondhatok, hogy valakik, valamit félreértettek, s újra hamis kiindulási alapból rajtolva (köz) véleményt formálnak. Érdemes lenne valakiknek – rajtunk kívül – az önkormányzati törvényt is megismernie” – válaszolta a polgármester.

Tóth István ugyanakkor megerősítette, hogy egyeztetésre hívta a civileket, és bízik benne, hogy elfogadják a meghívását. „Vannak olyan tisztázandó kérdések, amelyek közmegegyezéssel megoldhatók” – írta.

Népszavazással döntenének

„A polgármesternek kategorikus álláspontja van. Többször kijelentette, a tópart rendbetétele azt jelenti, hogy minél több befektetőnek kell idejönnie. Szerinte a szabadstrandok, partok, zöldfelületek csak viszik a pénzt” – ezt már Bálint Zoltán László momentumos helyi képviselő nyilatkozta érdeklődésünkre. Állítása szerint Tóth István „kerek perec” közölte vele, hogy nem fogja meghívni a munkamegbeszélésekre, csak akkor fog értesülni a beruházásokról, ha azokról már döntöttek.

„Nem a Balatonnal szeretnénk konkurálni, hogy minél több szálloda legyen” – mondta a képviselő, aki szerint a tó kicsi ahhoz, hogy idegenforgalmi centrummá fejlesszék, az infrastruktúrája és kialakítása sem megfelelő ehhez. „Nem lenne ideális senkinek, ha a minél nagyobb beépítettség felé mennénk” – tette hozzá. Kitért arra, hogy nem vettek részt a civilek kezdeményezésében, de „az ügy közös”, ezért támogatják. „A még meglévő zöldfelületek, partszakaszok megvédése része volt a választási programunknak” – mondta. Bálint Zoltán László a petíció tartalmával alapvetően egyetért, bár szerinte vannak olyan követelések, amelyek nem, vagy csak nehezen kivitelezhetőek.

Felidézte: Gárdonyban az ellenzék szórólapokat küldött ki a helyieknek, amiben arról kérdezik őket, hogy egyetértenek-e a part menti területek, strandszakaszok eladásával. „Folyamatosan küldik vissza őket, és a »nem válaszok« vannak többségben” – állította az ellenzéki helyi politikus. Ugyanakkor arra is van elképzelésük, hogy mit csináljanak, amennyiben Tóth István nem tágít a terveitől.

„Vizsgáljuk a helyi népszavazás lehetőségét, a kérdésekről még jogászokkal egyeztetünk. Ha a társadalmi nyomásgyakorlás nem elegendő, akkor ebbe az irányba kell továbblépnünk” – szögezte le Bálint Zoltán László.

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.