Gárdonyi szabadstrand: a helyi népszavazás lehetőségét is vizsgálja az ellenzék

Belpol

Akár népszavazást is tartana Gárdonyban az ellenzék, csak hogy megakadályozza a Velencei-tó partjának beépítését. Vizsgálják a referendum jogi lehetőségét, és támogatják a helyi civil kezdeményezéseket.

Fellángoltak az indulatok az elmúlt időszakban Gárdonyban. Mint arról az Átlátszó beszámolt, először kordonnal kerítettek el egy partszakaszt, majd arról lehetett hallani, hogy Tóth István (Fidesz-KDNP) polgármester a vírushelyzet ideje alatt – élve egyszemélyes döntési jogkörével – egyes szabadstrandok egy részének eladását hozná tető alá, kiemelt feljesztési övezetté nyilvánítva a területeket. Hogy a helyiek félelme nem volt alaptalan, bizonyítja a Magyar Hang lapunk által is közölt csütörtöki cikke: e szerint a gárdonyi képviselő-testület a héten rendkívüli ülést tartott, amelyen megszavazták, hogy egy közvetlenül a Velencei-tó partján található, 800 plusz 1200 négyzetméteres szabadstrandi területet eladnak. A történetnek azonban van újabb fejleménye is, amiről Bálint Zoltán László, a Momentum önkormányzati képviselője számolt be lapunknak: a gárdonyi ellenzék vizsgálja a helyi népszavazás lehetőségét. Ha ugyanis a társadalmi nyomásgyakorlás nem elég, a helyiek akár ebbe az irányba is fordulnának.

A lakosság attól tart, hogy a tó is a Balaton sorsára jut, ezért civil kezdeményezés keretében aláírásgyűjtésbe fogtak az elmúlt hetekben. A megfogalmazott petíció 10 követelést tartalmaz. A kezdeményezők egyebek mellett azt követelik, hogy az önkormányzat a tóparttól számított 30 méteres sávban semmilyen épület építését ne engedélyezze. Szeretnék elérni továbbá, hogy a helyhatóság rendeletben mondja ki Gárdony tóparti területein és az attól számított 30 méteres sávban lévő ingatlanok elidegenítési tilalmát. E mellett a civilek a Velencei-tó jellegéhez tartozó horgászat megőrzését, több köztéri szemetes kihelyezését, a vízpartra történő ingyenes lejutás lehetőségét, kutyafuttató kijelölését fogalmazzák meg célként a petícióban.

  • Egyeztetni fognak

A közel ötezer aláírást tartalmazó petíciót hétfőn adták át a civilek Tóth Istvánnak.

Vas Péter, a Gárdonyi Civilek elnöke a Narancs.hu megkeresésére elmondta: megállapodtak a polgármesterrel, hogy a jövő héten egyeztetnek a témában. Vas szerint lesz miről beszélniük, ugyanis annyira sok a látogató a Velencei-tónál, hogy a vízbe vezető lépcsőknél (kifelé és befelé is) sorban állnak a fürdőzők, és a fizetős strandok bejáratánál is 50-60 méteres sorok alakulnak ki – erre a helyzetre pedig megoldást kell találni.

„Civilnek álcázott politikai szervezetek”

Megkérdeztük Tóth Istvánt, mit gondol a civilek kezdeményezéséről. A polgármester válaszában azt írta, „jogi értelemben” a petíció egyetlen aláírást sem tartalmaz, ugyanis szerinte a papírokon szereplő 4700 cím irányítószámnak mindössze a 10 százaléka gárdonyi. Gárdony első embere ráadásul úgy véli, ezek egy része nyaralótulajdonosokhoz tartozik. „Mi úgy látjuk, azt tapasztaljuk, hogy a helyi lakosok döntő többségének elege van az összevissza hazudozásból. Civilnek álcázott politikai szervezetek, média, bukott ellenzéki képviselőjelöltek...” – fogalmaz válaszlevelében Tóth István.

Kíváncsiak voltunk arra is, miért gondolja úgy, hogy a civilek követelései nem teljesíthetők, hiszen Vas szerint a petíció átadása során azt állította, egyik teljesítése sem tartozik az önkormányzat kompetenciájába. „Rosszak az értesülései. Megengedően csak annyit mondhatok, hogy valakik, valamit félreértettek, s újra hamis kiindulási alapból rajtolva (köz) véleményt formálnak. Érdemes lenne valakiknek – rajtunk kívül – az önkormányzati törvényt is megismernie” – válaszolta a polgármester.

Tóth István ugyanakkor megerősítette, hogy egyeztetésre hívta a civileket, és bízik benne, hogy elfogadják a meghívását. „Vannak olyan tisztázandó kérdések, amelyek közmegegyezéssel megoldhatók” – írta.

Népszavazással döntenének

„A polgármesternek kategorikus álláspontja van. Többször kijelentette, a tópart rendbetétele azt jelenti, hogy minél több befektetőnek kell idejönnie. Szerinte a szabadstrandok, partok, zöldfelületek csak viszik a pénzt” – ezt már Bálint Zoltán László momentumos helyi képviselő nyilatkozta érdeklődésünkre. Állítása szerint Tóth István „kerek perec” közölte vele, hogy nem fogja meghívni a munkamegbeszélésekre, csak akkor fog értesülni a beruházásokról, ha azokról már döntöttek.

„Nem a Balatonnal szeretnénk konkurálni, hogy minél több szálloda legyen” – mondta a képviselő, aki szerint a tó kicsi ahhoz, hogy idegenforgalmi centrummá fejlesszék, az infrastruktúrája és kialakítása sem megfelelő ehhez. „Nem lenne ideális senkinek, ha a minél nagyobb beépítettség felé mennénk” – tette hozzá. Kitért arra, hogy nem vettek részt a civilek kezdeményezésében, de „az ügy közös”, ezért támogatják. „A még meglévő zöldfelületek, partszakaszok megvédése része volt a választási programunknak” – mondta. Bálint Zoltán László a petíció tartalmával alapvetően egyetért, bár szerinte vannak olyan követelések, amelyek nem, vagy csak nehezen kivitelezhetőek.

Felidézte: Gárdonyban az ellenzék szórólapokat küldött ki a helyieknek, amiben arról kérdezik őket, hogy egyetértenek-e a part menti területek, strandszakaszok eladásával. „Folyamatosan küldik vissza őket, és a »nem válaszok« vannak többségben” – állította az ellenzéki helyi politikus. Ugyanakkor arra is van elképzelésük, hogy mit csináljanak, amennyiben Tóth István nem tágít a terveitől.

„Vizsgáljuk a helyi népszavazás lehetőségét, a kérdésekről még jogászokkal egyeztetünk. Ha a társadalmi nyomásgyakorlás nem elegendő, akkor ebbe az irányba kell továbblépnünk” – szögezte le Bálint Zoltán László.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.