Gyásznapi séta a szélsőjobbal: Szombat esti hagymáz

  • Miklósi Gábor
  • 2006. november 9.

Belpol

"Demszky, takarodj!" - változtat célszemélyt a mintegy 150 tüntető a Teréz körúton a szemből érkező Combino láttán. Egyikük nekifutásból belerúg a villamos oldalába, de egy bőrkabátos-karszalagos demonstrátor leállítja: "Hagyd már, inkább rendőrautókat gyújts fel!" "Azt már gyújtottam!" "Akkor se bántsd a villamost, annak semmi értelme!"

"Demszky, takarodj!" - változtat célszemélyt a mintegy 150 tüntető a Teréz körúton a szemből érkező Combino láttán. Egyikük nekifutásból belerúg a villamos oldalába, de egy bőrkabátos-karszalagos demonstrátor leállítja: "Hagyd már, inkább rendőrautókat gyújts fel!" "Azt már gyújtottam!" "Akkor se bántsd a villamost, annak semmi értelme!"

"Tudod mi vagy? Kommunista geci!" - ront rá a rövid gondolkodás után kiötlött válasszal az öles magyar zászlót vivő bőrkabátosra a felhevült villamospusztító. "Elvitetlek a rendőrrel, hülye barom!"

A majdnem verekedésbe torkolló abszurd párbeszéd a többek közt a Magyarok Világszövetsége, az abortuszellenes Alfa Szövetség és a Hatvannégy Magyar Vármegye Ifjúsági Mozgalom közös rendezvényét követő menet talán legizgalmasabb pillanata volt. Igaz, nem a legviccesebb, mert azt a történelem megosztva Dobos Attilának, a Nemzetőr főszerkesztőjének és Waszlavik Lászlónak köszönheti. Előbbi még a Szabadság téren, a szovjet emlékmű melletti emelvényen, karját az égnek emelve adta elő Éljen Magyarország c. szerzeményét. Az opus mind a 32 sora a címet ismétli, a monotónia megtörése érdekében középen a Szózat első két versszaka is felcsendül. A szállingózó havas esőben a közönség némiképp bátortalanul kapcsolódott bele az előadásba. A kicsivel később következő előadó viszont pillanatok alatt fellelkesítette a pár száz fős hallgatóságot. Budakalász büszkesége, Waszlavik perdült a színpadra, hogy elénekelje a kormányról, Gyurcsányról és Kunczéról szóló ünnepi bökversét (a szintialapokat tartalmazó cédé sajnos a Kossuth téri harcállást elfoglaló rendőrök martaléka lett). Az a cappella előadás végén a demonstrálók ráadást követeltek, így újfent meghallgathattuk a borzalmas kínrímek ellenére igen vidám nótát.

A demonstráció résztvevői ezt követően a Sas utcán át megindultak a Deák tér felé. Elöl egy terepjáróra szerelt hangosbeszélőn folyamatosan próbálták tüzelni az agyonázott tüntetőket, de a "Táncolj Feri, búcsúbuli!", "Gyurcsány, takarodj!" és "Elkúrtad!" szlogenek ütemes harsogásán túl más érdemlegesre nem tellett. "Innentől szabadfoglalkozás" - búcsúzott kétértelműen műsorvezetőnk, a mintegy 2-300 fősre olvadt csoport - élén a szovjet emlékmű lebontását követelő farostlemez pajzsokkal - pedig a Bajcsy-Zsilinszky útnál becsatlakozott a néma és még náluk is érdektelenebbnek tűnő fáklyás Fidesz-menet vége mögé.

A két csoportot egymás kezét idegesen kereső, narancssárga mellényes rendezők sora választotta el, akik láthatóan ugyancsak tartottak attól, hogy az Árpád-sávos zászlókat lengető hőzöngők összevegyülnek a némán viaszcsepegtető fideszes utóvéddel. A Madách tér árkádjánál az egyik atomrészeg tüntető rázuhant a fölöslegessé váló gyertyákból tákolt alkalmi kegyhelyre, de annyira vizes volt, hogy szerencsére semmi baja nem lett. "Bazd meg, Gyurcsány, takarodj!" - mutatott rá a felelősségi lánc túlsó végére, majd visszatámolygott a fősodorba. A Dohány utcai zsinagógánál páran az épület felgyújtására tettek ritmikus javaslatot, de a körülállók azonnal lepisszegték őket.

Az Astoriánál a kalandvágyóbb fáklyásokkal kiegészülve ismét 3-400 fősre duzzadt menet a Keleti felé fordult. "Hová megyünk?" "A Rádióhoz!" - cserélt információt a középső harmadban két testesebb férfi. A Blahánál ugyanők már a Köztársaság teret említették magától értetődő célpontként. A lendület egészen a Szövetség utcáig tartott, ahol azonban a pajzsokat vivők váratlanul balra, az Almássy tér felé fordultak. "Hová mentek, hülyék?" - kiabálták többen is. Hátulról "Lassíts le!" és "Gyere vissza!" skandálásokkal próbálták egyesíteni az erőket, elöl viszont azt kiabálták, hogy "Gyertek velünk!". Páran méltatlankodtak, "csak megyünk, mint a birkák", pedig lehet, a menet elején páran nagyon is tudatosan vezették vagy tartották volna mozgásban a demonstrációt, nehogy balhé kezdődjön.

A Wesselényi utcán, majd a Teréz körúton, az Andrássy úton az alig 80-100 fősre fogyatkozó "tömeg" békésen lesétált a Vörösmarty térre. Közben a felvonulókhoz oldalt a járdán szép lassan több tucat, az előzetes ígéretekkel szemben semmilyen azonosító jelet nem viselő rohamsisakos rendőr csatlakozott. A Vörösmarty téren az este végképp kifulladt. Egy idő után ki-ki felállhatott a mikrofon mögé, hogy a magyarság feladatairól, az összefogás szükségességéről vagy épp a chatfórumok üzenetekkel történő elárasztásáról szónokoljon. Este negyed nyolcra csak maroknyi unatkozó fiatal, egy Árpád-sávos zászló és néhány hajléktalan maradt a placcon.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.