Gyorsan összedobott a kormány még tizenegy alapítványt az egyetemeknek

  • narancs.hu
  • 2021. július 1.

Belpol

 Ha már alapítványi fenntartásba kerülnek, kell hozzájuk fenntartó is – csaphatott valaki a homlokára odafent.

Összesen tizenegy egyetemhez hozott létre fenntartói alapítványt a kormány, a magyar állam nevében eljárva –írja a hvg.hu, a szerdán megjelenő Magyar Közlönyre hivatkozva.

A tizenegy intézmény fenntartó alá helyezésérőlmár április végén döntött az Országgyűlés, a törvények augusztus 1-jén hatályba lépnek, de mint a hírportál nemrég felhívta a figyelmet, az alapítványoknak eddig semmi nyomuk nem volt.

A kormány ezt most pótolta: egy szerda este közzétett kormányhatározattal létrehozták az alapítványokat, és az intézmények fenntartói jogát, mint vagyoni értékű jogot átruházták rájuk. A határozatot Orbán Viktor hagyta jóvá-

Induló vagyonként összesen 6,6 milliárd forintot kaptak, és eltérő összegben további juttatásokról is döntött a kormány.

A forrásokat így osztották fel:

 

a Budapesti Gazdasági Egyetem részére 570 000 000 forint,

b) a Debreceni Egyetem részére 1 350 000 000 forint,

c) a Dunaújvárosi Egyetem részére 450 000 000 forint,

d) a Magyar Táncművészeti Egyetem részére 300 000 000 forint,

e) a Nyíregyházi Egyetem részére 450 000 000 forint,

f) az Óbudai Egyetem részére 570 000 000 forint,

g) a Pécsi Tudományegyetem részére 1 350 000 000 forint,

h) a Semmelweis Egyetem részére 1 350 000 000 forint,

i) a Szegedi Tudományegyetem részére 1 350 000 000 forint,

j) a Testnevelési Egyetem részére 450 000 000 forint,

k) a Tokaj Hegyalja Egyetem részére 300 000 000 forint

 

Az alapítványok létrehozásával lehetővé válik, hogy az alapítói jogok gyakorlására kijelölt Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kinevezze a kuratóriumok elnökeit és tagjait, akiket a továbbiakban már ő vagy egy következő kormány illetékes tagja sem válthat le, mert a törvény szerint a jövőre nézve „az alapítói jogok teljes körének gyakorlására” ezeket a testületeket jelölik ki.

A kormány intézkedett a szintén áprilisi törvény alapján az egri Eszterházy Károly Egyetem átadásáról a katolikus egyháznak, egyúttal 5,5 milliárd forintot adott az átvevő egri főegyházmegye közelebbről meg nem határozott „folyamatban lévő beruházásainak folytatására” -teszi hozzá a lap.

(Képünkön a Szegedi Tudományegyetem épülete látható.)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.