Gyűjtögetnek - Örökség Kultúrpolitikai Intézet

  • Hamvay Péter
  • 2014. április 28.

Belpol

133,5 millió forintot adott az L. Simon László vezette NKA egy könyvre és egy matricagyűjtő játékra. A kedvezményezett egy hozzá sok szálon kötődő kft.

Az Örökség Kultúrpolitikai Intézet (ÖKI) különbözik a Fidesz intézetalapítási lázában létrehívottaktól, hiszen nem költségvetési intézmény - hangsúlyozza Pápay György, a 2012 júliusában bejegyzett és egy éve működő, öt főt foglalkoztató nonprofit kft. vezetője. Az intézetet a Magyar Írószövetség, a Szépirodalmi Figyelő Alapítvány és az Edutus Főiskola alapította. Ám a Gál András Levente volt államtitkár ügyvédi közreműködésével létrejött főiskola tavaly év végén kiszállt belőle, helyét az Ifjúsági Médiakultúráért Alapítvány vette át. (Utóbbi 150 millió forintot nyert az NKA-tól a választások előtti hét végén zajlott Kultúra Vására című programra. Az alapítvány és cégei 2010 utáni szárnyalásáról a magyarnarancs.hu számolt be: 25 misi rappelésre a holokauszt-emlékév keretéből, 2014. február 26.) Az Ifjúsági Médiakultúráért Alapítvány egyik cége, a Shortcut Kft. Falk Miksa utcai címére van bejegyezve az ÖKI is. Az egyetemi, főiskolai lapokat kiadó Shortcut 2010 óta másfélszeresére növelte árbevételét - 2012-ben közel 250 millió forint -, miután több állami megrendelést is elnyert. Résztulajdonosának, Kisfalvi Gábornak korábban közös cége volt Hornyák Tiborral, akit még államtitkárként nevezett ki L. Simon László a szentendrei Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. élére. Szintén az alapítványhoz kötődik a 2013 októberében alapított U Group Kft., ők kaptak 25 millió forintot az egynapos Radnóti-program megrendezésére a 2014-es holokauszt-évforduló eseményeit támogató Civil Alaptól. A pályázatokat az L. Simon vezette parlamenti bizottság bírálta el.

Fiatal írók

Az ÖKI másik két tulajdonosa (a Magyar Írószövetség és a Szépirodalmi Figyelő Alapítvány) is ezer szálon kapcsolódik L. Simon Lászlóhoz. A politikus a szövetség titkáraként jelent meg az országos kultúrpolitikában. 1998-2004 között a Fiatal Írók Szövetségének (FISZ) elnöke, és a FISZ által 2002-ben alapított Szépirodalmi Figyelő első főszerkesztője volt. A lapot a Szépirodalmi Figyelő Alapítvány, illetve 2010-ben L. Simon családi cége, a Ráció Kiadó adta ki. A Szépirodalmi Figyelő online felületén kiadóként továbbra is a Ráció szerepel, a kapcsolat fül alatt is a Ráció e-mail címe olvasható. Pedig a kiadó 2012 óta ismét a Szépirodalmi Figyelő Alapítvány, másként hogyan is nyert volna az NKA Szépirodalmi Kollégiumától idén februárban 6,5 millió forintot a lap megjelentetésére? Az alapítvány képviselője a kft.-ben Tallai Gábor, a FISZ alapítója, 2003-tól a Terror Háza programigazgatója.

A FISZ-nél ismerkedett meg L. Simon az 1978-as születésű, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen magyar és filozófia szakot végzett Pápay Györggyel, aki akkor a FISZ elnökségi tagja és a Szépirodalmi Figyelő szerkesztője volt. 2008 óta ő a lap főszerkesztője. A kapcsolat később is megmaradt. A Ráció adta ki Pápay könyvét Richard Rortyról, Pápay pedig L. Simon könyveinek volt szerkesztője és fülszövegírója, de például ő lektorálta a 20 éves NKA ünnepi kötetét is.

L.Simonnak balra: Pápay

L.Simonnak balra: Pápay

Fotó: MTI

Pápay 2010-ben követte L. Simont a nagypolitikába. Nem közvetlenül a politikus vezette kulturális bizottság, hanem a Fidesz-frakció munkatársa lett. Feladata a kulturális terület törvény-előkészítő munkájának segítése volt. Amikor L. Simon államtitkár lett, Pápay nem követte a minisztériumba, hanem létrehozták számára az intézetet. Ennek oka talán az, hogy L. Simon Szőccsel ellentétben igyekezett széles intézményi holdudvart létrehozni.

Mire jó a disznóölés?

Pápay szerint azért jöttek létre, hogy elemzésekkel, kutatásokkal, szakmai rendezvényekkel segítsék a döntéshozókat. De nem tetszeleg a függetlenség pozíciójában, hiszen, mint mondja, efféle megrendelések elsősorban az állami intézményektől várhatók. Ezek közül az Örökség Kultúrpolitikai Intézet eddigi működése során az NKA-val, a Balassi Intézettel és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal kötött szerződést - közölte Pápay. Utóbbi két esetben sem a kedvezményezett, sem a két intézmény nem adta ki nekünk a támogatás összegét. Ezeknél is fontos lehetett L. Simon kapcsolati hálója. A kormánybiztos legújabb könyvét például a Balassi Intézet igazgatója, Hatos Pál mutatta be a Magyar Írószövetség székházában; panegyricusnak beillő méltatásában felidézte egy közös disznóölés emlékét is.

Az ÖKI eddig összesen hat rendezvényt szervezett, két konferenciát és négy kerekasztal-beszélgetést. Az állami ingatlan vagyonról szóló konferenciát, a kutatást és a majd megjelenő kötetet Pápay szerint uniós forrásból finanszírozták, de azt nem árulta el, mennyiből. A kutatás egyelőre nem nyilvános. Azt sem árulta el, hogy kaptak-e nem állami megrendeléseket, és ha igen, milyen összegben. Az intézet tevékenységének egyetlen komolyabb nyilvánosságot kapott eredménye a Magyar Művészeti Akadémiával, illetve a Műcsarnok (akkor még csak tervezett) tulajdonosváltásával kapcsolatos közvélemény-kutatás volt. Pápay szerint ezt nem rendelte meg tőlük senki, afféle referenciaanyagnak szánták. (A felmérésből a döntéshozók megnyugodva vehették tudomásul, hogy az egyik legnagyobb kultúrbotrányról csupán a lakosság 11 százaléka értesült, és csak 4 százaléka tartotta rossz döntésnek a Műcsarnok átadását.)

A legnagyobb tőkeinjekció az NKA-tól érkezett, először 2012 decemberében a miniszteri keretből kaptak a magyar múzeumokat népszerűsítő kötetre 3 milliót, majd 2013 nyarán félmilliót a szépirodalmi kollégiumtól, szeptemberben pedig a közgyűjteményi kollégiumtól 130 milliót a Mozaik Múzeumtúra programra.

Nézzük, mire költötték a szférában igen tekintélyesnek számító összeget! Először is kiadták a 300 múzeum és kiállítóhely című kötetet. Mint Pápay elmondta, "a szövegek a nyilvánosan hozzáférhető ismertetők, valamint esetenként a múzeumoktól kapott tájékoztató anyagok alapján születtek", a fotók az intézet megrendelésére készültek. Utóbbira a pályázatban 24,4 milliót terveztek, igaz, a képeket nem csak a kötetben használják fel. Szerinte ilyen összefoglaló, bedekkerszerű múzeumos könyv nem jelent meg idehaza. Ennek ellentmond, hogy Balassa M. Iván Magyarország múzeumai című kézikönyve 1996 óta 2001-ig három kiadást is megért.

A kötet exkluzív forgalmazója az Alexandra Könyváruház. A 6450 forintba kerülő, 3000 példányban megjelent könyv nagyon apró betűkkel, unalmas tördeléssel közöl bőbeszédű sablonszövegeket. A fogyásról sem az Alexandra, sem Pápay nem közölt adatokat. Jusztinger Brigittától, az Alexandra PR-menedzserétől annyit megtudtunk, hogy 68 könyv van raktáron. A Corvin plázában lévő boltban azt közölték, náluk nem is volt, az Andrássy úti üzletben egy darabot adtak el a februárban megjelent könyvből, a Károly körúti boltban azt közölte a pénztáros, nála egyet sem fizettek eddig. Több tucat múzeumot kérdeztünk meg, hogy lehet-e kapni náluk, nemleges választ kaptunk, pedig elvben a Mozaik Múzeumtúrában részt vevő közgyűjteményekben is árusítják.

A kötetben szereplő 300 múzeumot kérték fel a Mozaik Múzeumtúrához való csatlakozásra. Pápay szerint szakmai érvek alapján választották ki a közgyűjteményeket: területileg, tematikailag és jogi besorolás szerint is széles merítésre törekedtek. (Így sok nem múzeumi besorolású intézmény is bekerült.) A programból kihagyott múzeumok szinte mindegyikét rosszul érintette a mellőzöttség. "A Postamúzeumot nem méltatták arra, hogy belevegyék a projektbe" - kommentálta a gyermekek számára vonzó intézmény vezetője a tényt. ('ket vélhetően egyszerűen kifelejtették, mert amikor Pápayt kérdeztük róla, azt mondta, készült róluk egy kiegészítő szócikk.) A vidéki Magyarország egyik legjelentősebb régészeti és képzőművészeti gyűjteményével rendelkező szentesi Koszta József Múzeum szintén kimaradt a programból - panaszolta Béres Mária igazgató, aki a minisztériumánál és az ÖKI-nél tiltakozott is, hogy Észak-Csongrád 60 kilométeres körzetét kizárták a túrából. Talán kevésbé lennének feszültek, ha tudnák, nem maradtak ki semmiből.

Ki nyer ma?

A Mozaik Múzeumtúra február elejétől május végéig zajló matricagyűjtő játék. A múzeumokban és az Alexandra könyvesboltban - 379 forintért - megvásárolhatók a régiónként kiadott gyűjtőfüzetek. A KLIK-en keresztül 10 ezer darabot ingyenesen is eljuttattak az iskolákba. A füzetekben szereplő 40-50 múzeum ábrájára kell ráragasztani az ötdarabos csomagokban 59 forintért megvásárolható matricákat. A gyűjtőfüzet akkor lesz teljes, ha az utolsó négy üres kockába egy-egy, a játékban részt vevő múzeumban a jegy mellé ingyenesen kérhető - az intézmény egyik kiállítását ábrázoló - matricát is beragasztja a szorgos kisdiák. Ha határidőre visszaküldi a füzetet, féléves National Geographic-előfizetést kap. (Természetesen az eddig beküldött füzetek számáról nem kaptunk felvilágosítást.) A módszerben tehát semmi új nincs, ám amíg a Lutra album esetében az elefánt és a kacsacsőrű emlős cserélgetése és ragasztgatása szórakoztató és a legkisebbek számára tanulással is járó játék, addig nehezen tudjuk elképzelni azt a 10 évest, aki örömében felsikolt, mert megtalálta például az egri Kepes Intézetet ábrázoló matricát. Nos, félelmeinket vissza is igazolták a játék félidejénél megvizsgált fogyások. Hivatalos információkat nem kaptunk, ezért megkérdeztünk vagy 30 múzeumot országszerte. A szekszárdi Wosinsky Mór Múzeumban és a Műcsarnokban például a két hónap alatt senki sem igényelt ingyenes matricát, kapni nem lehet sem gyűjtőfüzetet, sem matricacsomagokat. A Mosonmagyaróvári Hanság Múzeumban lehet kapni mindkettőt, de nem volt fogyás. A Debreceni Déri Múzeumban ketten érkeztek gyűjtőfüzettel eddig, és egy látogató matricacsomagot is vásárolt. A Nyíregyházi Jósa András Múzeum jobban teljesített, bár ide gyűjtőfüzet nem jutott, de eladtak négy matricacsomagot. A legtöbb intézet hasonló számokat közölt. A legtöbb, 43 csomag matrica a Petőfi Irodalmi Múzeumban kelt el, házi versenyünkön a második - 24 darabbal - a Szépművészeti Múzeum lett a szervezők által Magyarország eddigi legnagyobb múzeum-népszerűsítő programjának tartott Mozaik Múzeumtúra félidejében.

Modern kommunikáció

Az ÖKI leginkább az állami, hivatalos megkereséseket részesítette előnyben, így vette fel a kapcsolatot a múzeumokkal is. 2013. december 9-én Balog Zoltán miniszter és NKA-elnök, valamint L. Simon László kísérőlevelével érkezett meg a kiválasztott múzeumok számára a felkérés.

A közgyűjteményeket nem vonták be a projekt előkészítésébe, pedig lett volna néhány ötletük, amit - jobb híján - most velünk osztottak meg. Például, hogy nem épp bölcs dolog az osztálykirándulások indulásakor zárni egy ilyen programot. Számos helyen panaszkodtak, hogy a városi hatókörű múzeumhoz tartozó kiállítóhelyek közül nem kerül be mind a programba. A kreatívabbak, mint a székesfehérvári Szent István Király Múzeum, megoldották a problémát, önhatalmúlag bekapcsolták mind a kilenc tagintézményüket a játékba, de így is csak négyen érkeztek gyűjtőfüzettel hozzájuk. Kovács Zita, a bajai Türr István Múzeum igazgatója elmondta: igen későn jutottak el hozzájuk az információs adathordozók, behívótáblák, gyűjtőfüzetek, matricák.Székely Zoltán, a Hanság Múzeum igazgatója szerint Budapesten kívül nem reális a projekt, nem életszerű ugyanis, hogy négy hónap alatt több városba és így több múzeumba is eljussanak a gyerekek.

A pályázatban 49,2 millió forintot terveztek marketingköltségre, de azt nem tudjuk, kik részesültek belőle. A Balog Zoltán és L. Simon László felvonulásával megtartott beharangozó sajtótájékoztatón kívül látványosabb kommunikációs aktivitást nem fejtettek ki. A pályázatban a modern kommunikáció alkalmazása szerepel, ebből annyi igaz, hogy működik és rendszeresen frissül a fizetős hirdetésekkel is megtámogatott Facebook-oldaluk, 15 ezer követővel. Sajnos beszélgetéseket, személyes posztokat nemigen találunk, egy-egy múzeumról kerül fel néhány konzervmondat, illetve rövid videókban hírességek beszélnek kedvenc múzeumukról - a legutóbbiak: Pion István, Giró-Szász Krisztina, Lackfi János, Pál Feri atya, Szente Vajk. A közgyűjteményeknél lévő QR kódok lefényképezésével be lehet jelentkezni a projekt honlapján, a mobilapplikáció segítségével pedig kideríthető, hogy van-e múzeum a közelben. A TV2 Kalandjárat című magazinjában is ment már le a Mozaikot népszerűsítő adás.

Kezdeményezői szívesen hasonlítják a projektet az egykor népszerű Tájak - Korok - Múzeumok mozgalomhoz. Annyi valóban igaz, hogy a nyolcvanas évek pecsételő játékának légyegét nem fogalmazta újra, ám a TKM múzeumismertető füzetei fontos missziót töltöttek be annak idején. Sőt, egyes kis múzeumokban, amikor segédanyagot akarunk vásárolni, a pénztárban a gyakran még rendszerváltás előtt kiadott füzetecskéket tudják csak kínálni szégyenlősen. A Múzeum Mozaiktúrára elköltött 130 millió forintból azonban, úgy tűnik, nem sok marad. Pápay ugyanakkor bízik benne, hogy újabb pályázati pénzekből folytatódik a projekt.

Figyelmébe ajánljuk

A Rend: a nyolcvanas évek náci terroristavezérének élete filmért kiált

  • - turcsányi -
Robert Jay Mathews adócsalóként kezdte, majd rabló lett és gyilkos, aki valamiféle – szélsőjobbos, neonáci – ideológiát igyekezett keríteni bűnös működéséhez. Justin Kurzel filmje, A Rend jelentős hangulatfestő erővel és néhány kiváló színészi alakítással ábrá­zol­ja gazemberi pályafutását.

Egy kivételes tanár, akit a francóisták végeztek ki

A tanár, aki a tengert ígérte című filmben telefonhívást kap egy fiatalasszony: lehet, hogy megtalálták a spanyol polgárháború alatt meghalt dédapját egy Barcelonától 500 kilométerre lévő tömegsírban. Elutazik hát nagyapja gyermekkorának helyszínére, hogy összerakja a széthullott mozaikot.

A liberalizmus védelmében

Az általános hülyítés közepette kétharmadnyi újságoldal erejéig legalább jelezni szeretnénk, hogy annak, amit az agitprop fröcsögése liberalizmusnak tételez, és ami ellen ádáz, mondhatni univerzális jelentőségű harcot folytat, semmi köze a liberalizmushoz mint eszmerendszerhez.

Érted jönnek

A demokraták melegágyának vélt Szilícium-völgy beállt a republikánus elnök mögé. Sokan most döbbentek rá, hogy ezek a fiatalos, laza, világmegváltónak hitt cégek is hidegfejű multik.

Ígérni nem elég

Nincs ember, aki ne akarna békét Ukrajnában, ennek megvalósítása azonban szinte áthatolhatatlan akadályokba ütközik. És akkor még szóba se került Donald Trump. Kijivben kutattuk a tartós rendezés esélyeit.