Ellenzéki delegáltak a szavazatszámláló bizottságokban

Rosszabbul teljesítenek

Belpol

Négy évvel ezelőtti teljesítményükhöz és előzetes várakozásaikhoz képest is kevés szavazatszámláló aktivistát delegálnak az ellenzéki pártok. A választások tisztaságát ugyanakkor nem a szavazóhelyiségben történtek veszélyeztethetik a leginkább.

A múlt pénteki határidőig a nagyobb ellenzéki pártok kevesebb embert delegáltak a szavazatszámláló bizottságokba, mint azt az előzetes háttérbeszélgetéseken lapunknak valószínűsítették. A Jobbik és a baloldali összefogás (MSZP-Együtt-PM-DK-Liberálisok) is szerette volna legalább egy-egy aktivistával feltölteni a 10386 szavazókört, ám a Nemzeti Választási Iroda honlapján fellelhető statisztika szerint a radikális párt végül csak 5295, a Kormányváltás 9906 főt delegált. Meglepően rosszul teljesített az LMP. Bár Meszerics Tamás országos választmányi tag előzetesen azt mondta a Narancsnak, 2-300 delegálttal lennének elégedettek, végül mindössze 59 embert küldtek a bizottságokba, és így az országosan ismert jelölőszervezetek mellett a Haza Nem Eladó Mozgalom Párt és a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja is megelőzte őket. A Fidesz-KDNP 14190 embere vélhetően arra is elég lesz, hogy a fontosabb, billegőnek ítélt választókerületek szavazóköreibe a törvényi lehetőséget kihasználva két aktivistát delegáljanak a kormánypártok.

A választási eljárásról szóló törvény értelmében a szavazatszámláló bizottságba - amely az egy szavazókörrel rendelkező településeken egybeesik a helyi választási bizottsággal - a választókerületben jelöltet és az országos listát állító pártok, valamint a független jelöltek delegálhatnak legfeljebb két tagot. Az összes delegált száma 31128 lesz, ami alig magasabb a négy évvel ezelőttinél, holott idén az ajánlási szabályok változása - és erős gyanú szerint az aláírásgyűjtő ívekkel való visszaélések - miatt minden korábbinál több jelölt és listaállító szervezet szállt be a választási küzdelmekbe. 2010-ben a Jobbiknak még 9587, az LMP-nek 283 aktivistája volt a választás tisztaságának ellenőrzésére, tehát mindkét párt mutatói erőteljesen romlottak e tekintetben.

Csökkenő tendencia

Az MSZP ugyan javított a korábbi 8606-hoz képest, de a négy társult szervezettel együtt elvárható lett volna, hogy legalább egy emberrel mindenütt ott legyenek. Szigetvári Viktor, az Együtt-PM társelnöke szerint a majdnem 10ezer főnek ráadásul csak a felét adták a szocialisták, a maradékot nagyjából egyenlő mértékben DK-s és Együtt-PM-es aktivisták és a pár száz fős liberális tábor teszi ki. Kevéssé meglepő módon négy olyan országos listát állító párt is akadt, amely egy aktivistát sem delegált a bizottságokba: az Új Dimenzió Párt, az Új Magyarországért Párt, a Sportos és Egészséges Magyarországért Párt, valamint a Zöldek. A Fidesz-KDNP-nek látszólag bejött a Magyar Csapat, hiszen mintegy négyezerrel több delegáltja van, mint négy éve.

Az ellenzéki delegáltak száma azért lényeges, mert a szavazatszámláló bizottság három választott tagjáról (és póttagjairól) az adott települési önkormányzat képviselő-testülete dönt a helyi választási iroda vezetőjének (jellemzően a jegyzőnek) az indítványára. Emiatt mindig felmerül, hogy a bizottságok választott tagjai nem elfogultak-e a települési önkormányzatban többségben lévő politikai erő iránt. Ellenzéki politikusokkal beszélgetve olybá tűnik, hogy ezt a félelmet ők is osztják, vagy legalábbis biztos, ami biztos alapon a választott tagokat is fideszes delegáltaknak tekintik. Hasonló politikai elfogultság felmerülhet a területi, az egyéni választókerületi, a helyi választási bizottságok és a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) választott tagjainál is; még szerencse, hogy a listát állító pártok minden felsorolt testületbe delegálhatnak a jogszerűség és kiegyensúlyozottság felett őrködő tagokat. Ezt eddig az NVB esetében is csak hét párt tette meg a 18-ból, de képviselteti magát öt, listát állító, országos nemzetiségi önkormányzat is. A pártok ellenőrizhetik továbbá a külföldi voksolást is, a külképviseleti megfigyelők delegálásának határideje lapzártánkkor még nem járt le, Szigetvári Viktor tájékoztatása szerint a baloldali ellenzék a fontosabb helyeken - London, Berlin, Brüsszel, New York - ott lesz.

Fejtágítás

Az Együtt-PM társelnöke egyébként tisztességes eredménynek nevezte a közel 10ezer delegáltat, és elégedett az aktivisták felkészítésével is, a projektet a szocialista Gúr Nándor és a DK-s Molnár Csaba mellett maga irányította. A delegáltakat első körben a Kormányváltás és a többi általunk megkérdezett ellenzéki párt is a megváltozott választási szabályokra készítette fel: a szavazókörökben a legfontosabb újdonság az átjelentkezéses szavazólapok és a nemzetiségi listák kezelése lesz. A Kormányváltás felkészítő tréningjén elhangzott néhány praktikus jó tanács; ezeket ugyan nem írja elő a törvény, az aktivisták mégis sokat tehetnek általuk a választások tisztaságának megőrzéséért. A pártszövetség javasolja például, hogy a delegáltak a szavazás megkezdése előtt alkoholos filccel írják alá az urnát, ezzel is biztosítva annak érintetlenségét. Az aktivistáknak ragaszkodniuk kell hozzá, hogy ha a bizottság munkaszakaszokra osztja is a szavazatszámlálást, minden mozdulatot mindenki átlásson. Lényeges továbbá, hogy a számlálás alatt toll ne lehessen az asztal közelében, hiszen egy utólag behúzott plusz iksz a szavazat érvénytelenségét eredményezi. Ezért ilyenkor a jegyzőkönyvvezetőt is távolabb kell küldeni. "Gyakori praktika, hogy köröm alá bújtatott tollheggyel próbálják érvényteleníteni a szavazatokat" - hangzik el a figyelmeztetés a kormányváltók oktatófilmjében. A legnehezebben kiszűrhető csalás az úgynevezett láncszavazás, vagyis a szavazatvásárlás azon formája, amikor az elsőként megvesztegetett választópolgár kihozza a szavazólapot a szavazóhelyiségből, és az utána következők mindig a már előre kitöltött lappal mennek be szavazni. Ezzel kapcsolatban annyit tanácsol az ellenzéki oktatóanyag, hogy az aktivisták azonnal jegyzőkönyveztessék, ha valakinek kiesik a zsebéből a szavazólap, illetve éljenek a gyanúperrel, ha egyazon személy feltűnően sok szavazónak "segít". Az MSZP-s Baja Ferenc szerint a problémát megnyugtatóan csak elektronikus csipekkel ellátott szavazólapokkal lehetne kezelni.

Igen lényeges szabály, hogy a szavazókörben tartózkodók - a törvény szerint a szavazatszámláló bizottság, a jegyzőkönyvvezető, a médiatartalom-szolgáltató képviselője és a nemzetközi megfigyelő lehet a szavazóhelyiségben - semmilyen módon nem juttathatnak ki információt a névjegyzék állapotáról, vagyis arról, ki szavazott, és ki nem: nem fényképezhetnek, és nem használhatják a mobiltelefonjaikat sem. Márpedig az idei szavazáson erre lehet némi kísértés, hiszen a kampánycsend - és lényegében az utaztatás tiltásának - megszűnésével fontos információ lehet az utcán kampányoló pártok számára, hogy mely választópolgárokat kéne még meggyőzni. A kampánycsend eltörlése egyébként önmagában is magyarázhatja a szavazóköri delegáltak számának visszaesését: több ellenzéki párt nyilatkozott úgy nekünk, hogy inkább az utcára csoportosítják erőforrásaikat. A törvény ugyanakkor nem a totális dereguláció híve: a szavazóhelyiség bejáratának 150 méteres körzetében továbbra is tiltja a kampánytevékenységet, és nem engedi meg az autóbuszos személyszállítást sem. E furcsa szabályok miatt, ha bajai magasságokba nem is emelkedik majd az utcai kavarás, vélhetően több vitás kérdés fog kialakulni a kampányoló aktivisták között, mint a szavazatszámláló bizottságokban.

A legnagyobb aggodalmat a választási szakértőkhöz hasonlóan az általunk megkeresett pártokból is a levélszavazás váltotta ki. Egyrészt diszkriminatívnak tartják, hogy a kettős állampolgárok élhetnek ezzel a lehetőséggel, míg a külföldön dolgozó vagy tanuló magyaroknak több száz kilométereket kell utazniuk szavazati joguk gyakorlásához. Másrészt nem bíznak a levélszavazat postai feladásában, mert - Baja Ferenc szerint - "nem állapítható meg egyértelműen, ki felel a szavazat A-ból B pontba juttatásáért". Annyi vigaszuk lehet a jelölő szervezeteknek, hogy a civil szervezetek kérésére módosított eljárási törvény alapján legalább a levélszavazatok összeszámlálásakor jelen lehetnek megbízott megfigyelőik.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.